techunbox logo v2

5 prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci

5 prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci

Nie ma prawie tygodnia bez wiadomości o kolejnym naruszeniu danych. Kiedy duża firma o słabych zabezpieczeniach ujawnia twoje dane osobowe, informacje o hasłach lub zdjęcia, nie możesz z tym nic zrobić. Zamiast tego, skup swoją energię na ochronie bezpieczeństwa i prywatności w domu. Nie chcesz przecież stracić wszystkich swoich zdjęć przez oprogramowanie szantażujące lub stracić wszystkich swoich pieniędzy przez trojana bankowego, prawda? Na szczęście, można stworzyć lokalną obronę przed tymi lokalnymi problemami.

Zwiększenie bezpieczeństwa urządzeń, tożsamości online i działań w sieci naprawdę nie wymaga wiele wysiłku. W rzeczywistości, kilka z naszych wskazówek dotyczących tego, co możesz zrobić, aby być bardziej bezpiecznym w sieci, sprowadza się do niewiele więcej niż zdrowego rozsądku. Te wskazówki pomogą ci zachować bezpieczeństwo w sieci.

1. Zainstaluj program antywirusowy i aktualizuj go

Nazywamy ten typ oprogramowania antywirusem, ale ochrona przed rzeczywistymi wirusami komputerowymi to tylko niewielka część jego działań. Oprogramowanie szantażujące szyfruje pliki i żąda zapłaty za ich przywrócenie. Programy typu koń trojański wydają się prawdziwymi programami, ale za kulisami kradną twoje prywatne informacje. Boty zamieniają twój komputer w żołnierza armii zombie, gotowego do zaangażowania się w atak DoS, rozsiewania spamu lub wykonywania innych poleceń pasterza botów. Skuteczny program antywirusowy chroni przed tymi, a także wieloma innymi rodzajami złośliwego oprogramowania.

2. Używaj unikalnych haseł do każdego loginu

Jednym z najprostszych sposobów, w jaki hakerzy kradną informacje, jest uzyskanie partii kombinacji nazwy użytkownika i hasła z jednego źródła i wypróbowanie tych samych kombinacji w innym miejscu. Na przykład, załóżmy, że hakerzy zdobyli twoją nazwę użytkownika i hasło poprzez włamanie się do dostawcy poczty elektronicznej. Mogą oni próbować zalogować się na stronach bankowych lub w dużych sklepach internetowych, używając tej samej kombinacji nazwy użytkownika i hasła. Najlepszym sposobem na zapobieżenie jednemu naruszeniu danych przed efektem domina jest używanie silnego, unikalnego hasła do każdego konta internetowego, które posiadasz.

3. Kup VPN i korzystaj z niego

Zawsze, gdy łączysz się z Internetem za pomocą sieci Wi-Fi, której nie jesteś właścicielem, powinieneś używać Wirtualnej Sieci Prywatnej lub VPN. Załóżmy, że idziesz do kawiarni i łączysz się z darmową siecią Wi-Fi. Nie wiesz nic o bezpieczeństwie tego połączenia. Możliwe, że ktoś inny w tej sieci, bez twojej wiedzy, może zacząć przeglądać lub wykradać pliki i dane wysyłane z twojego laptopa lub urządzenia mobilnego. Właściciel hotspotu może być oszustem, węszącym sekrety ze wszystkich połączeń Wi-Fi. VPN szyfruje twój ruch internetowy, kierując go przez serwer należący do firmy VPN. Oznacza to, że nikt, nawet właściciel darmowej sieci Wi-Fi, nie może szpiegować twoich danych.

Korzystanie z VPN ukrywa również twój adres IP. Reklamodawcy i trackerzy chcący zidentyfikować lub zlokalizować cię za pomocą tego adresu IP zobaczą zamiast tego adres firmy VPN. Podszycie się pod inną lokalizację za pomocą serwera VPN w innym kraju może również służyć do odblokowywania treści, które nie są dostępne w twoim regionie. Możesz sprawdzić ceny Surfshark VPN i wybrać metodę subskrypcji, która najlepiej tobie odpowiada, abyś mógł zacząć zwiększać swoją prywatność w sieci tak szybko, jak to możliwe.

4. Stosuj uwierzytelnianie wielopoziomowe

Uwierzytelnianie wielopoziomowe może być uciążliwe, ale bezwzględnie zwiększa bezpieczeństwo twoich kont. Takie uwierzytelnianie oznacza, że musisz przejść kolejną warstwę uwierzytelniania, a nie tylko wpisać nazwę użytkownika i hasło, aby dostać się na swoje konta. Jeśli dane lub informacje osobiste na koncie są wrażliwe lub cenne, a konto oferuje uwierzytelnianie wielopoziomowe, powinieneś je włączyć.

5. Płać za pomocą smartfona

System korzystania z kart kredytowych jest przestarzały i wcale nie jest zbyt bezpieczny. To nie jest twoja wina, ale jest coś, co możesz z tym zrobić. Zamiast wyciągać starą kartę kredytową, używaj Apple Pay lub odpowiednika z Androida wszędzie, gdzie tylko możesz.

Konfiguracja smartfona do obsługi płatności to zazwyczaj prosty proces. Zazwyczaj jest to tylko kwestia zrobienia zdjęcia karty kredytowej, której będziesz używać do zabezpieczenia płatności w aplikacji. I na tym kończy się konfiguracja; jesteś gotowy.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać