Błąd 429 (Too many requests) – co on oznacza i jak sobie z nim poradzić?

error

Nie da się ukryć, że mimo stale rosnącego postępu technologicznego i rozwoju sieci, dalej nie jest ona całkowicie uwolniona od błędów. Z pewnością jest to niezwykle irytujące zarówno dla admina jak i dla samego użytkownika. Okazuje się, że webdeveloperzy stale podnoszą zabezpieczenia swoich aplikacji webowych i dokładają kolejne warstwy zabezpieczeń. Zwykle ma to na celu nic innego jak ochronę przed atakami i niepożądanymi aktywnościami w aplikacji. Dość często można natknąć się na błąd 429 Too many request. Wobec tego warto wiedzieć co on oznacza, a także jak może naprawić go użytkownik, a także jak może naprawić go admin?

Błąd 429 Too many requests – co oznacza?

Błędy przeglądarki zdarzają się zarówno użytkownikom jak i adminom na porządku dziennym. Z pewnością są oni na to przygotowani i tego świadomi. Jednak limity zapytań są niezwykle frustrujące, szczególnie w momencie, kiedy mamy z nimi do czynienia. Niemniej jednak są one niezwykle ważnym zabezpieczeniem w przypadku większości interfejsów. Mają one zapobiegać zarówno celowym jak i przypadkowym nadużyciom. Niemniej jednak zwykle powodują one przestój w pracy witryny. Warto jednak wiedzieć, że błąd 429 tak naprawdę jest błędem jedynie w teorii. W praktyce można to raczej nazwać „prośbą” o zaprzestanie spamowania. Błąd 429 Too many request jest kodem HTTP. Oznacza on nic innego jak to, że użytkownik próbując dostać się do zasobów witryny wykonał zbyt wiele żądań w określonym czasie. Warto tu podkreślić, że konkretne okna czasowe są ustalane zawsze indywidualnie dla danej aplikacji. Można powiedzieć, że w niektórych aplikacjach- bo o wiele rzadziej w witrynach internetowych- pojawienie się błędu 429 zwykle jest obarczone komunikatem. Wyświetla on właśnie okno czasowe, które jednocześnie informuje użytkownika o tym, ile czasu będzie musiał on odczekać przed próbą podjęcia kolejnego połączenia. Można powiedzieć, że najlepszym sposobem na pozbycie się tego błędu jest nic innego jak tylko przeczekanie wyznaczonego czasu. Jednak od tej reguły, jak praktycznie od każdej innej, istnieje szereg wyjątków.

Jak usunąć błąd HTTP 429? – rady dla użytkownika

Okazuje się, że w przypadku pojawienia się błędu 429, wydawać by się mogło że użytkownicy aplikacji nie mają zbyt wielu możliwości na jego rozwiązanie. Niemniej jednak istnieje kilka działań, które użytkownik może podjąć we własnym zakresie. Co ciekawe, wcale nie są one wybitnie skomplikowane czy trudne. Zatem co może zrobić użytkownik, by naprawić błąd 429? Otóż:

  • sprawdzenie konfiguracji aplikacji- wydawać by się mogło, że sprawdzenie czy aplikacja skonfigurowana jest poprawnie jest najłatwiejszym i najmniej skomplikowanym działaniem. Jednak użytkownicy często o nim zapominają, siląc się na znalezienie bardziej wyszukanych rozwiązań. Sprawdzenie czy wszystko działa poprawnie i odpowiednio jest najłatwiejszym sposobem na to, by być może pozbyć się błędu 429.
  • przeczekanie- nie da się ukryć, że użytkownicy nie mają wielu możliwości rozwiązania tego irytującego błędu. Wobec tego jeśli wyświetlił się im komunikat z oknem czasowym, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu przeczekanie i odświeżenie aplikacji.

Jak naprawić błąd HTTP 429? – rady dla admina

W przypadku kiedy błąd 429 pojawił się adminowi strony, wówczas śmiało można powiedzieć, że ma on o wiele więcej możliwości jego naprawienia niż sam użytkownik. Wobec tego w jaki sposób admin może uporać się z błędem 429? Oto kilka porad:

  • dezaktywacja wszystkich rozszerzeń- systemy zarządzania treścią mają to do siebie, że umożliwiają korzystanie z wielu, niezwykle wygodnych i funkcjonalnych rozwiązań. Niemniej jednak okazuje się, że każdy dodatkowy plug-in może być przyczyną dla której wyświetlił się błąd 429 Too many request. Wobec tego pierwszą czynnością może być po prostu ich dezaktywowanie i sprawdzenie, czy wszystko powróciło do normy.
  • dostosowanie szybkości indeksowania- admini z pewnością wiedzą, czym jest szybkość indeksowania, czyli dostosowanie ilości żądań. Odnosi się ona przede wszystkim do ilości żądań, które roboty Google wysyłają do naszej witryny. Być może jest ona zbyt wysoka co z kolei doprowadza do przeciążeń? Jeśli istnieje takie podejrzenie, skutecznym sposobem może być tymczasowe ograniczenie prędkości indeksowania. Admini mogą to zrobić poprzez przesłanie specjalnej prośby, jednak muszą oni mieć świadomość, że będzie ona obowiązywać przez kolejnych 90 dni.
  • kontakt z firmą hostingową- jeśli dwa, powyżej wymienione sposoby na rozwiązanie problemu z 429 Too many request nie przyniosły pożądanego efektu, wówczas admini muszą liczyć się z tym, że głównym problemem może być sam serwer. Wówczas mają oni nieco związane ręce, gdyż żadna akcja z ich strony nie będzie wstanie tego problemu rozwiązań. Jak wiadomo każdy przestój w aplikacji czy witrynie zawsze generuje również straty. Wówczas konieczna może okazać się interwencja podjęta ze strony firmy hostingowej. Warto więc poprosić dostawcę usług o rozwiązanie tego problemu i przywrócenie poprawnego działania aplikacji.
udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać