Co to ROOT Androida? – rootowanie urządzenia

Root, Magisk, Xposed, TWRP, Custom stock. Będąc na naszej grupie, czytając artykuły czy też oglądając jakieś filmiki na YouTube na pewno spotkaliście się z jednym z określeń powyżej. Nie są one zbyt jasne dla laika, wiec postaram się je objaśnić.

Czym jest Root?

Root jest to najprościej mówiąc dostęp do praw administratora urządzenia. Pozwala to na zrobienie czegokolwiek ze swoim smartfonem. Chcesz mieć dostęp do usuwania wszystkich aplikacji systemowych? – proszę bardzo. Modyfikować czy robić kopie zapasowe zabezpieczonych aplikacji – nic trudnego. Wszystko staje się możliwe ponieważ mamy pełen i nieograniczony dostęp do systemu.

Jakie korzyści da mi Root?

Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Z etycznych przykładów wykorzystania roota na pewno możemy wymienić większe możliwości przystosowywania naszego urządzenia. Dzięki Substratum, który jest silnikiem motywów, możemy zmieniać wygląd systemu jak i aplikacji. Inną opcją jest odblokowanie zablokowanych przez producenta funkcji w smartfonie (przykładowo sprowadzając telefon z USA możemy czasem natrafić na sytuację, w której zablokowany będzie tryb hotspot WiFi).

Ciekawym sposobem na wykorzystanie praw roota jest uruchomienie pełnego systemu Linux z obsługą sieci, który będzie pracował „obok” naszego głównego systemu. Daje nam to możliwość posiadania pełnego komputera z dostępem do graficznego pulpitu (poprzez VNC) i wszystkich narzędzi w małej kompaktowej formie. Daje nam to możliwość np. na postawienie serwera WWW na samym telefonie. Co może zabrzmieć paradoksalnie root może także zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność użytkownika (umiejętnie stosując możliwości). Przykładowo posłużę się tutaj modułem Xposed o nazwie x-privacy. Pozwala on na zdecydowanie jakie aplikacje mają mieć dostęp do danych, usług. Co prawda Android ma już podobną funkcję od wersji 4.3 (Appops), ale to narzędzie pozwala na znacznie więcej. Blokada poszczególnych serwerów z którymi łączy się aplikacja (trackery), zablokowanie jej dostępu do listy zainstalowanych aplikacji itp.

Jakie wady przynosi Root?

Jak wiadomo nie ma róży bez kolców, root stwarza kilka zagrożeń. W przypadku gdy zainfekuje nas jakieś malware będzie miało prostsza drogę do przejęcia całego systemu gdy nie będziemy świadomi wszystkiego co robimy. Ponadto wiele aplikacji może przestać działać ze względu na wprowadzenie przez Google Safety-Net (przykładowo nie będzie działać Google Pay czy Netflix). Jest to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ zainfekowany smartfon jest groźniejszy niż PC z trojanem, ponieważ telefon zawsze mamy przy sobie i mamy na nim bardziej prywatne dane.

W jaki sposób mogę zrootować moje urządzenie?

To jest jednym z pytań na które najpierw trzeba odpowiedzieć pytaniem.
Jakie urządzenie posiadasz i (paradoksalnie) do czego służy ci ten telefon?
W zależności od producenta strategie będą znacząco się różniły.

Przytoczę tutaj kilka przykładów

  1. Xiaomi – wystarczy odblokować bootloader (Jak odblokować Xiaomi?) i wgrać odpowiednie paczki.
  2. Samsungu – tutaj bywa różnie. Nie ma jednej prostej reguły, ponieważ Samsung stosuje różne układy napędzające smartfony.
  3. Huawei – odblokowanie nie jest łatwe. Ze względu na zmiany w polityce odblokowanie w darmowy sposób nie jest możliwe. Istnieje nieoficjalna metoda, której koszt wynosi 55 USD.
  4. Sony – podobnie jak w Samsungu, są różne metody. Istnieją skrypty które pozwalają na rootowanie bez odblokowywania bootloadera oraz oficjalna metoda dająca pełnie możliwości.
  5. HTC – musimy odblokować bootloader i wgrać odpowiednią paczkę przez recovery.

Zwykle z „wgrywaniem” Roota związane są 3 różne metody

  1. Wrzucenie paczki poprzez specjalny skrypt
  2. Wgranie paczki poprzez recovery
  3. Użycie aplikacji typu KingRoot, która sama wszystko zrobi za nas (najmniej bezpieczna metoda)

Ponadto wraz z wgrywaniem paczki z rootem musimy zdecydować jakiego managera uprawnień root chcemy mieć w naszym urządzeniu. W zależności od potrzeb standardem i najstabilniej działającymi rozwiązaniami są: Magisk i SuperSU.
Magisk jest rozwiązaniem mającym wiele przydatnych zastosowań, o czym wspomnę w innym artykule. SuperSU zaś jest już starym, ale sprawdzonym rozwiązaniem z największą kompatybilnością ze starszymi wersjami Androida.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry