Edimax AX3000 to zdecydowanie klasa premium dla routerów do domów, jak i małych firm. Urządzenie zaskoczyło mnie swoimi prędkościami, zasięgiem i prostym wyglądem.
Spis treści
Co warto wiedzieć o Edimax BR-6473AX?
Router posiada technologię Wi-Fi 6, która charakteryzuje się większą prędkością i mniejszym opóźnieniem niż poprzednie wersje Wi-Fi. Bezprzewodowa sieć w BR-6473AX działa w paśmie 2.4Ghz do 574MB/s, a w 5Ghz aż do 2402Mb/s. Takie prędkości są możliwe dzięki 4 antenom. Do ciekawych technologii można zaliczyć TWT (Target Wake Time). Służy ono oszczędzaniu energii w przypadku wykrycia mniejszego zapotrzebowania na przesyłane dane (przez usypianie / wybudzanie), bardzo przydatne w przypadku urządzeń IoT. Kolejną funkcjonalnością jest OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing), umożliwia ona transport danych do różnych urządzeń (paczek) w tym samym czasie. Poprawia to zarówno wydajność wysyłania, jak i pobierania.
Przechodząc do kwestii wyglądu, bardzo podoba mi się prostota, z jaką zostało zaprojektowane urządzenie. To prosta bryła, która została osiągnięta dzięki ukryciu anten wewnątrz obudowy (nie wpływa to na zasięg, który jest bardzo dobry). Takiego typu wygląd pasuje do większości aranżacji. Z przodu znajduje się logo producenta oraz diody, które sygnalizują używane porty przewodowe i bezprzewodowe oraz jedna większa sygnalizująca o statusie urządzenia. Zarówno prawy i lewy bok ma wypustki (ciekawie uformowane), które służą do wentylowania podzespołów. Po obydwu stronach znajduje się także logo marki. Z tyłu znajduje się port WAN, 4X port LAN, przycisk WPS, przycisk zmiany trybu (Router / Access Point), we wgłębieniu przycisk Reset oraz port do zasilania.
Jak wygląda konfiguracja Edimax BR-6473AX?
Przed samym włączeniem na urządzeniu trzeba ustawić odpowiedni tryb (Router / AccessPoint), przyciskiem z tyłu obudowy. Po podłączeniu internetu wystarczy przejść pod odpowiedni adres. który w bardzo prosty sposób przeprowadzi przez proces konfiguracji. Przeglądarkowy panel administracyjny do obsługi urządzenia jest bardzo prosty. Niestety nie jest on w języku polskim, ale jest on tak bardzo uproszczony, że powinien sobie poradzić każdy.
Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (1) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (4) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (6) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (5) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (3) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (2) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (6) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (7) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (8) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (9) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (20) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (19) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (18) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (17) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (15) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (14) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (14) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (13) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (12) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (11) Edimax Ax3000 Ustawienia Panel Administracyjny (10)
Niestety urządzenie nie ma dedykowanej aplikacji na smartfona, która w tej cenie powinna się pojawić (jak na dzisiejsze standardy). Do funkcji, które warto przejrzeć w panelu należą:
- Ustawienia sieci przewodowej i bezprzewodowej
- Sieć dla gości,
- Import / Export ustawień,
- Aktualizacje oprogramowanie offline i online.
- Statystyki zużycia.
Testy zasięgu Edimax BR-6473AX
Router testowałem tak jak w poprzednim przypadku (Tenda AC5 V3.0) aplikacją Speedtest od Ookla. Chciałem zapewnić w miarę codzienne warunki, także użyłem smartfona Redmi Note 7. Mogłem oczywiście kupić lepsze karty sieciowe i testować w warunkach niemal laboratoryjnych, ale mija się to z celem. Edimax był ustawiony w dwóch trybach: 2.4Ghz i 5Ghz i tylko 5Ghz. W pierwszym wymienionym trybie urządzenia powinny same negocjować odpowiedni rodzaj sieci, ale to zazwyczaj wychodzi różnie, zależało mi na pokazaniu maksymalnej wydajności urządzenia.
Test w trybie 2.4Ghz i 5Ghz
5 m od routera
- 220/45 Mb/s (download/upload)
10 m oraz 1 ściana od routera
- 40/38 Mb/s (download/upload)
Piętro niżej (około 3 m w dół)
- 45/40 Mb/s (download/upload)
3 ściany oraz około 20 m od routera
- 10/10 Mb/s (download/upload)
Piętro niżej około 15 m wzdłuż oraz 1 ściana od routera
- 25/25 Mb/s (download/upload)
Piętro niżej około 40 m wzdłuż oraz 1 ściana od routera
- 10/8 Mb/s (download/upload)
Test w trybie tylko 5Ghz
5 m od routera
- 220/45 Mb/s (download/upload)
10 m oraz 1 ściana od routera
- 90/45 Mb/s (download/upload)
Piętro niżej (około 3 m w dół)
- 90/40 Mb/s (download/upload)
3 ściany oraz około 20 m od routera
- Brak zasięgu
Piętro niżej około 15 m wzdłuż oraz 1 ściana od routera
- 13/4 Mb/s (download/upload)
Piętro niżej około 40 m wzdłuż oraz 1 ściana od routera
- Brak zasięgu
Przyznam, że router ma naprawdę bardzo dobry zasięg i wydajność. Jako jedyny z testowanych i posiadanych przebił się przez 3 ściany i miał wystarczającą prędkość aby korzystać stabilnie z internetu. W przypadku sieci mixed (2.4Ghz/5Ghz) dobór odpowiedniej częstotliwości bywa różny i czasami lepiej (na mniejszych dystansach) ustawić na sztywno 5Ghz bo prędkości będą o wiele lepsze. Testy nie są w pełni kompletne bez urządzenia, które obsłuży w pełni Wi-Fi 6.
Czy warto kupić router Edimax BR-6473AX?
Router należy do klasy premium w swoim zakresie cenowym. Urządzenie nie jest tanie, ale zapewnia bardzo dobrą wydajność i przyszłościowe Wi-Fi 6. Oprócz samych naprawdę wysokich prędkości to rozwiązanie, które świetnie się przyda przy rozbudowie i sprawnego utrzymaniu inteligentnego domu. Testowany Edimax idealnie nada się do obsługi sieci światłowodowej nawet w wielorodzinnym domu bądź małej, a może i średniej firmie.
Zalety
- Bardzo dobra wydajność i prędkości
- Nowoczesne Wi-Fi 6
- Minimalistyczny wygląd
- Prosty panel administracyjnym
Wady
- Brak aplikacji na smarfony
- Zmiana trybu routera poprzez przycisk na obudowie
- Wysoka cena
- Mało dodatkowych funkcji w panelu administracyjnym
Ocena 4/5