techunbox logo v2

Edimax BT-8500 adapter Bluetooth 5.0 nano – recenzja, test i opinia. Czy to czas na upgrade Bluetooth?

edimax bt 8500 adapter bluetooth 50 nano recenzja test i opinia czy to czas na upgrade bluetooth

Bluetooth to bardzo przydatny standard w życiu codziennym. Zmieniło się jednak diametralnie postrzeganie na cechy jego nowszych wersji. Nie patrzymy już aż na jego szybkość przesyłania danych (pomimo tego, że z generacji na generację przepustowość znacząco rośnie), a coraz częściej zwracamy uwagę na latencję oraz zasięg. Obecnie bluetooth wraz ze wzrostem ilości urządzeń IOT wykorzystywane jest przez wiele usług ułatwiających obsługę i wymianę danych pomiędzy urządzeniami. Jeśli nasze urządzenie np. komputer stacjonarny nie ma wbudowanego modułu bluetooth i nie możemy zamontować karty rozszerzeń na PCI-Express adapter na USB taki jak Edimax nano Bluetooth 5.0 staje się bardzo miłą opcją.

Jak wygląda i jakie funkcje ma Edimax BT-8500?


Edimax nano Bluetooth 5.0 (dokładnie rzecz biorąc model BT-8500), który miałem okazję testować to miniaturowy czarny nadajnik USB 2.0 (wielkości 0.7 mm), nie wystaje znacząco, przez co pozwala się zakamuflować. Wspiera on Windows 8.1/10 oraz Linuxa. Urządzenie jest wykrywane przez Windows update i działa bez instalacji żadnych dodatkowych sterowników. Podobnie było w POP OS, dystrybucji Linuxa, którą używam na co dzień obok Windowsa. Adapter bez problemu połączył się ze wszystkimi urządzeniami, które posiadałem tj. klawiatura, głośnik i słuchawki bezprzewodowe oraz gamepady. Urządzenie jest kompatybilne wstecznie z poprzednimi generacjami Bluetooth, dzięki czemu pracuje on nienagannie. Nie udało mi się jednak ustalić, z jakiego dokładnego modelu chipsetu korzysta ten adapter bez ingerencji w jego obudowę (co byłoby równoznaczne z jego uszkodzeniem). Jedynie co udało mi się ustalić, że producentem chipsetu jest Realtek.

Jakie standardy wspiera Edimax BT-8500?

  • Bluetooth 5.0 + EDR: prędkość do 3Mb/s
  • Pojedynczy kontroler Bluetooth 5: Obsługa BT Protocol Stack
  • (LM, LL, L2CAP, GATT, RFCOMM, SPP i LE), BT Baseband, modem i BT RF
  • Obsługa dual mode (BR/EDR + LE Controllers), zgodny z wcześniejszymi wersjami, wliczając v2.1 + LE
  • Obsługa Bluetooth Low Energy (BLE)
  • Obsługa Bluetooth classic (BDR/EDR)

Jaki zasięg i wydajność ma Edimax BT-8500?

Muszę pochwalić Edimaxa za bardzo wysoką wydajność tego urządzenia. Zrobiłem pewien test, który pokazał mi jak niskim opóźnieniem, cechuje się to urządzenie. Podłączyłem pada od Xboxa One, zarówno do adaptera bluetooth, jak i oficjalnego adaptera od Microsoft do pada. Za pomocą wideo śledząc klatka po klatce, zaobserwowałem, że opóźnienie pomiędzy oficjalnym adapterem a Edimaxem nie występowało przynajmniej w odległości, z jakiej korzystałem. Nie jestem w stanie jednak zapewnić czy tak niskie opóźnienia będą występowały przy większych odległościach, przy jednoczesnym streamingu dźwięku na pada (ponieważ pad xbox ma wbudowane gniazdo jack).

W przypadku moich słuchawek niestety występowało lekki widoczne opóźnienie pomiędzy obrazem a dźwiękiem jednak tym razem było to spowodowane tym, że moje słuchawki posiadały antyczny standard BT. Zaskoczenie spotkało mnie przy podłączeniu głośnika na bluetooth. Dźwięk miał minimalną latencję i można było to zauważyć, tylko przełączając się bezpośrednio pomiędzy głośnikami podłączonymi za pomocą jack oraz głośnikiem BT.

Producent na dokumentach chwali się zasięgiem 40 metrów, jednak nie byłem w stanie przetestować tego w moich warunki z kilku względów. Pierwszym z nich było to, że moje mieszkanie ma grube ściany oraz jestem w otoczeniu dużej ilości sieci Wi-Fi 2,4Ghz oraz urządzeń na Bluetooth. Powoduje to dużą interferencję, która uniemożliwia na dokładne zmierzenie zasięgu. Dlatego też po zakupie twoje urządzenie może różnie się zachowywać w zależności od otoczenia i nie jest to problem Edimax tylko każdego adaptera Bluetooth.

Warto wspomnieć tutaj o tym, że dzięki temu adapterowi możliwym jest odblokowywanie komputera za pomocą aplikacji typu Remote Fingerprint Unlock, dynamiczne blokowanie komputera funkcja wbudowaną w Windows oraz odbieranie połączeń za pomocą aplikacji mój telefon.

Czy warto kupić Edimax BT-8500?

W obecnej cenie około 50-60 zł jestem w stanie polecić to urządzenie. Działa bezproblemowo, jest miniaturowy oraz działa bez dodatkowych sterowników. Ma szeroką kompatybilność, pozwalaja nam na wygodne przejście w bezprzewodową przyszłość. Nadaje się on również do podłączania kontrolerów bez znacznego opóźnienia. W swojej cenie wydaje mi się, że nie znajdziemy lepszej opcji dostępnej od ręki w Polsce.

Ocena 5/5

Urządzenie możesz kupić między innymi tutaj:

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać