HDMI czy DVI – który złącze jest lepsze oraz czym się różnią?

hdmi czy dvi ktory lepszy i czym sie roznia

Dawniej nie mieliśmy problemu z wybraniem odpowiedniego kabla do naszego urządzenia, jednak obecnie czyha na nas nieco więcej trudności. Problem będą mieli głównie Ci, którzy podłączyć chcą stare urządzenie z nowym, do czego często potrzebny będzie adapter. Jeśli stawiamy na wyłącznie nowy sprzęt, to najprawdopodobniej nie przyda nam się już złącze DVI i możemy o nim zapomnieć. HDMI jawi się obecnie jako dużo lepsze rozwiązanie. Transmituje nie tylko obraz, ale i dźwięk. Poza tym uzyskany dzięki niemu obraz sprosta nawet najbardziej odjazdowym telewizorom. Nie zapominajmy jednak, że DVI ma również swoje plusy – łączy stare urządzenia z nowymi. Idealnie się zatem nadaje tym, dla których funkcjonalność ma większe znaczenie niż rozdzielczość.

Często, jako konsumenci, zwracamy uwagę na jak najwyższa jakość sprzętów elektronicznych, ale czy pamiętamy o tym, żeby wybrać do niego odpowiedni kabel? Nawet najlepszy telewizor QLED 4K nie będzie robił spektakularnego wrażenia, jeśli nie zaopatrzymy się w odpowiedni kabel. To on odpowiedzialny jest za przetwarzanie obrazu, którego widzimy na naszych ekranach.

Zobacz także: DisplayPort vs HDMI – które złącze jest lepsze oraz jakie są ich główne różnice?

Czym jest HDMI, a czym DVI?

DVI (“Digital Visual Interface”, czyli z ang. “cyfrowy interfejs wizualny”) to powstały w 1999 roku standard, który pozwala połączyć nasz komputer z monitorem. Jest to najpopularniejszy obok HDMI kabel, który pozwala nam rzutować obraz na urządzenie cyfrowe. Warto pamiętać, że DVI nie jest w stanie transmitować dźwięku. Korzystając ze złącza DVI będziesz potrzebował dodatkowego kabla z wtyczką Jack. Jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda kabel DVI, to przypomnij sobie o złączu, które po podłączeniu do komputera trzeba było z obu stron wkręcić małymi śrubkami – właśnie to jest DVI.

Interfejs HDMI (“High-Definition Multimedia Interface” z ang. “Interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości”) powstał w 2003 roku. Wykorzystuje się go przy podłączaniu większości nowoczesnych sprzętów, gdyż świetnie radzi sobie z jakością Full HD oraz 4K. Jeśli jesteś posiadaczem telewizora Smart TV lub konsoli Playstation 4 to niezbędnym jest zainwestowanie w odpowiedni kabel, aby obraz z Twojego sprzętu nie stracił na jakości. Dzięki kablom HDMI obraz oraz dźwięk transmitowane są w bardzo dobrej jakości, jednak tak samo jak z każdym innym sprzętem – są kable dla mniej i bardziej wymagających.

Czym się różnią HDMI i DVI?

Tak jak już zostało wspomniane DVI nie transmituje dźwięku. Wyjątkiem były sytuacje, kiedy podłączano go do komputerów z kartą graficzną z rodziny AMD Radeon HD 4xxx. Złączem HDMI możemy natomiast przesyłać najwyższej jakości dźwięk wielokanałowy Dolby Atmos i DTS:X. Radzi sobie on również lepiej z kolorem, jako że poza przestrzenią RGB (którą odbiera DVI) obsługuje również YCbCr 4:4:4 i YCbCr 4:2:2.

DVI, w odróżnieniu od HDMI, obsługuje jednocześnie obraz analogowy i cyfrowy, dzięki czemu kompatybilny jest również ze starszymi urządzeniami. Z kolei HDMI posłuży Ci głównie wtedy, kiedy będziesz chciał podłączyć sprzęt nowszej generacji. Złącze to dostosowane jest do ewoluującego rynku elektroniki i służy przesyłaniu różnorodnych danych. Może on służyć na przykład jako kanał Ethernet.

Co możesz zrobić, jeśli Twój komputer nie posiada wejścia HDMI a chcesz go podłączyć z telewizorem nowszej generacji? W takim przypadku posłużyć Ci może adapter DVI-HDMI. Występują one w formie przejściówek oraz w formie krótkich, a czasem nawet 10 metrowych kabli. Istnieją również inne, ułatwiające życie kable, jak Mini HDMi, DVI USB czy Micro USB HDMI, który pozwoli Ci połączyć smart phone’a z telewizorem. Na rynku dostępne są analogiczne przejściówki w przypadku DVI.

Specyfikacja kabla DVI

DVI to złącze łączące w sobie to, co stare, z tym, co nowe. Można je bowiem wykorzystać do podłączenia monitorów starej generacji typu CRT, ale jeszcze do niedawna w wejścia DVI zaopatrzone były również najnowsze telewizory i monitory. Niezadowoleni będą natomiast wszyscy posiadacze odtwarzaczy Blu-ray, który nie obsługuje żadnego z analogowych wyjść wideo. Dla obsługi Blu-ray niezbędne będzie zaopatrzenie się w adapter HDMI-DVI.

Jak DVI prezentuje się od strony technicznej? Jest to złącze posiadające 2 kanały przesyłowe, dzięki czemu pasmo przenoszenia jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku P&D i DFP. DVI jest w stanie rzutować obraz o rozdzielczości 1960×1200 pikseli, a nawet o wiele więcej, jeśli zaopatrzony jesteś w złącze DVI dual-link.

Czym jest DVI dual-link (DVI-DL) i dlaczego warto rozważyć jego posiadanie? Jest to posiadający dodatkowe 6 pinów kabel, dzięki któremu transmitowany obraz będzie o dużo wyższej rozdzielczości oraz częstotliwości odświeżania. DVI-DL obsługuje nawet do 2560×1600 pikseli, czyli standardu nazywanego 2K (ponad 2000 pikseli w pionie). Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 144 Hz przy jakości Full HD, co powinno być wynikiem zadowalającym nawet dla fanów gier typu FPS (First Person Shooter).

Dla odróżnienia istnieje również kabel DVI single link (DVI-DL), który jak można się domyśleć – nie ma już takich szałowych wyników. O tym, jaki typ kabla DVI posiadamy, można wywnioskować po ilości i układzie pinów. Im mniej ich jest, tym niższą rozdzielczość są w stanie transmitować. Warto mieć to na uwadzę.

Specyfikacja kabla HDMI

HDMI służy do przesyłania audio oraz sygnału wideo bez utraty jakości. Dzięki tylko jednemu kablu jesteśmy w stanie dostarczyć do naszego telewizora multimedia doskonałej jakości. Dla telewizorów najnowszej generacji oraz konsol właśnie złącze HDMI jest najbardziej optymalnym. Poza tym, że transmituje on i dźwięk, i audio, to jeszcze łączy za sobą bardzo różne urządzenia. Nie tylko połączymy nim komputer z monitorem, ale również odtwarzacz multimedialny z telewizorem, laptopa z monitorem czy rzutnika multimedialnego z komputerem.

Jakie są rodzaje kabla HDMI i dlaczego zwrócić na to uwagę? Standard HDMI pozwoli Ci przesyłać obraz o rozdzielczości 720p i 1080i. Znacznie lepszy jest High Speed HDMI, który radzi sobie już z częstotliwością odświeżania na wysokości 40 Hz przy jednoczesnej rozdzielczości 4K. Dla najwyższej jakości zaleca się kabel Ultra High Speed HDMI. Przesyłany przez niego obraz osiąga 8K przy 60 Hz lub 4K przy 120 Hz. Złącze to przesyła aż 48 Gb nieskompresowanej pamięci w ciągu sekundy. Jeśli zależy Ci na jakości obrazu, to wybierz któryś z powyższych wariantów.

Przy wyborze odpowiedniego kabla HDMI sugeruj się tym, jakiej rozdzielczości obraz on projektuje oraz jaka jest częstotliwość odświeżania obrazu. Nie daj się zwieść sprzedawcom obiecującym pozłacane końcówki kabli, które zapewnić by Ci miały lepszą jakość obrazu. Z kolei warto jeszcze zwrócić uwagę na jakość kabla, otóż im jest on dłuższy, tym większe ma znaczenie to z czego został on stworzony. Jeśli kabel jest 10-metrowy, to musi być dobrej jakości, żeby funkcjonował jak należy.

HDMI obsługuje wszystkie rozdzielczości obrazu, które są obecne na rynku. Paleta udostępnianych przez niego kolorów wynosi aż 48-bitów, czemu zawdzięczamy efekt Deep Color. W dodatku interfejs ten spełnia standardy Full HD i HD Ready, co czyni z niego najbardziej dostosowaną do oferty telewizorów opcją.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać