Mobilny gaming – określenie to wywołuje u niejednego hardkorowego gracza odruch obrzydzenia lub niechęć. Nie można jednak zaprzeczyć, że to właśnie teraz najwięcej gier powstaje na urządzenia mobilne. Duży ekran jest wtedy nieoceniony bo nasze palce nie zasłaniają znaczącej części ekranu. Duża ilość firm widzi w tym akcesoria gamingowe i jest nim właśnie Ipega 9076.
Spis treści
A co jeśli możemy mieć zarówno zalety płynące z dużego ekranu jak i nie zasłaniać sobie ekranu?
Na pomoc przychodzi właśnie Ipega z ich padem. Jest rozwiązaniem które budową przypomina pada od PS4 pod względem budowy (w szczególności budowa grzybków). Korzystanie z takiego urządzenia ma wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest ergonomia, znacznie wygodniej trzyma się pada z zawieszonym na teleskopowym uchwycie smartfonem niż samego smartfona. Pod dłuższej sesji możemy odczuć dyskomfort w przypadku trzymania przez długi czas płaskiego urządzenia, nie występuje to jednak w przypadku dobrze wyprofilowanego pada. Ponadto pad jest dobrze wyważony oraz posiada wbudowaną baterię.
Jak jest z jakością jego budowy?
Pad jest zbudowany głównie z plastiku, ale nie wydaje się on być tym najtańszym. Nie gnie się w rękach ani nie wydaje dziwnych dźwięków podczas jego odkształcenia. Wydaje się być na prawdę solidnym kawałkiem plastiku. Dodatkowo „uszy” gamepada są powlekane materiałem przypominającym gumę która poprawia chwyt i ogólny komfort użytkowania. Jedyne co sprawia wrażenie łatwego do uszkodzenia to teleskopowy uchwyt na telefon, sprężyna wydaje się być dosyć łatwa do uszkodzenia, a plastik dosyć cienki. Z tyłu pada (pomiędzy triggerami) znajduje się port ładowania MicroUSB.
Dobra ale co z kompatybilnością tego urządzenia?
Tutaj Ipega dosłownie lśni! Normalny pad ma tylko jeden góra dwa tryby i koniec. Ale nie Ipega, to ile ma ten pad funkcji to wie chyba tylko chińczyk który go projektował. Ma tryby kompatybilności z Androidem, Pc, IOS oraz PS3. Wszystkie gry Gameloftu wpierają od razu pada bez żadnych kombinacji wykrywając go jako MOGA Controller. Także gry stworzone na silniku Unity (np Dead Trigger) nie mają żadnych problemów z padem wykrywając go od razu albo wymagając zmapowania przycisków. Ponadto wszystkie emulatory bezproblemowo współpracują z padem.
Występują niestety także gry które wyglądają jakby powinny wpierać gamepada (np Shadow Fight 3), ale jednak tego nie robią lub źle interpretują polecenia (jak Assasin's Creed Identity) gdzie wykrywana jest tylko lewa gałka analogowa. W takich sytuacjach należy posiłkować się mapperami, ale wymagają one roota oraz starszej wersji Androida (na nowszych albo nie działają, albo nie działają jak należy, w moim przypadku nie mogłem uruchomić żadnego na Android 8.1).
Polecam do zapoznania się z tą listą, większość gier działających z Moga działa także z Ipegą: KLIK
Aby sprawdzić kompatybilne gry polecam tę listę: KLIK
Tryby pada Ipega
Każde urządzenie jest „trybem”. Ponadto te tryby mają podtryby jeśli można to nazwać. Przykładowo tryb Androida ma tryby myszki i kontroli multimediami jak i samego gamepada. Aby podłączyć pada pod komputer możemy wykorzystać trzy możliwości albo podpiąć pada kablem micro usb, wykorzystać dołączony i wbudowany w pada adapter lub bluetooth. Podczas podlaczenia kablem i adapterem mamy dwie możliwości tryb dinput pod stare gry i emulatory oraz (nie wspomniany nigdzie w instrukcji ani bez opisu jak go aktywować) tryb xinput (emulujący pada od Xboxa 360!). Pomiędzy nimi możemy się przełączyć się w locie bez żadnego resetu urządzenia.
W jaki sposób przełączać się między trybami?
Każdy z trybów jest kombinacja przycisków. Przykładowo podłączenie Androida wymaga nacisniecia przycisku home jak i przycisku z napsiem Android, zaś Windows pod adapterem wymaga home i SELECT.
Oto dostępne tryby:
- ICADE uruchamiany home+przycisk icade – tryb dla starych urządzeń z IOS
- NEW uruchamiany home + new – tryb dla nowszych urządzeń z IOS
- Android uruchamiany home + Android – nie trzeba tlumaczyć
- Połączenie z adapterem usb home + select
- Połączenie kablowe home + start
Jak aktywować xinput?
W instrukcji ani stronie nigdzie nie jest wspomniane w jaki sposób go aktywować, ale na hiszpańskich forach jest instrukcja jak to zrobić i jest to bajecznie proste. Pod adapterem przytrzymujemy dłużej przycisk turbo aż usłyszymy dźwięk podłączone urządzenia i ipega wtedy będzie wykrywana jako pad od Xboxa 360! Podobnie sytuacja ma się w przypadku połączenia kablowego tylko tym razem używamy przycisku home, przytrzymujemy go aż znowu usłyszymy ten dźwięk.
Jak wygląda opóźnienie gamepada?
O dziwo nie jest ono zauważalne, grałem w duża ilość gier i nie zauważyłem go, a wierzcie mi na typowo gamingowym sprzęcie jest to czuć. Jedyny problem jaki wystąpił w moim przypadku był spowodowany moim modułem bluetooth, w Xiaomi Mi 5s plus czasem występował problem który szczególnie było widać w trybie myszy. Były spore opóźnienia i w pewnym sensie przeskoki, ale problem sam się naprawia po zresetowaniu modułu bluetooth w smartfonie (na laptopie, Xperii z1 oraz tablecie z Windowsem problem ten nie występował).
Czy polecam zakup tego gamepada?
Tak jak najbardziej, jeśli potrzebujesz mobilnego gamepada który przyda się zarówno do telefonu jak i konsoli czy PC. Co prawda jego cena nie jest najniższa, ale nadrabia to ilością funkcji i możliwością konfiguracji. Jeśli nie przeszkadza Ci layout przypominający ten z PS4 i potrzebujesz jednego urządzenia do obsługi wielu urządzeń to ten pad jest idealny dla Ciebie!
A teraz trochę o wadach pada:
- uchwyt teleskopowy wydaje się być trochę słaby pod względem budowy
- nie wszystkie gry wpierają pada i należy posiłkować się mapperami które nie zawsze działają jak należy
- bateria mogłaby być trochę lepsza (około 9h gry)