techunbox logo v2

Jak tworzyć kopie zapasowe aplikacji na Androidzie? – Helium Backup

citra na androida w gry z nintendo 3ds zagrasz na smartfonie

W poradniku przedstawię, w jaki sposób tworzyć kopie zapasowe aplikacji na smartfonach z Androidem. Polecana przeze mnie aplikacja HeliumBackup potrafi zrobić kopie nawet bez posiadania roota.

Kopie zapasowe aplikacji bez Roota?

Rootowanie jest procesem przeznaczonym dla użytkowników bardziej zaawansowanych i świadomych. Jednym z powodów, dla których sam zrootwalem swoje pierwsze urządzenia z Androidem była właśnie możliwość kopiowania danych aplikacji pomiędzy urządzeniami. Dzisiaj większość aplikacji oferuje opcję zapisu danych w swojej chmurze. Ale jednak, co z aplikacjami, które nie mają takich funkcji? Właśnie po to zostało stworzone HeliumBackup!

Titanium Backup vs Helium Backup

Parę lat temu, aby uzyskać taki efekt musieliśmy zrootować nasze urządzenie oraz zainstalować aplikację TitaniumBackup. Aplikacja w wersji darmowej pozwalała na pojedynczą kopię zapasową aplikacji. Dzięki aplikacji mogliśmy skopiować i zapisać daną aplikację. Obecnie jednak jest już lepsze rozwiązanie. Twórcy ClockworkMod stworzyli aplikację HeliumBackup. Działa ona w oparciu o wewnętrzne funkcje Androida dla developerów pozwalających na „wstrzyknięcie” aplikacji danych np. z emulatora. Dzięki temu możemy odtworzyć dane jednej aplikacji na drugim urządzeniu.

helium backup android

Jakie funkcje oferuje Helium Backup?

HeliumBackup pozwala nam na wykonanie kopii zapasowej samych danych aplikacji (backup ma wtedy mniejszy rozmiar) lub pełnej kopii czyli aplikacji z danymi. Ponadto w przeciwieństwie do TitaniumBackup możemy wykonać przywracanie kilkunastu aplikacji na raz bez zbędnego kombinowania ze skryptami! Aplikacja ma prosty interfejs, który pozwala nam zrobić to, co chcemy w szybki i optymalny sposób.

Jak wygląda proces kopiowania danych aplikacji w Helium?

  1. Ściągnij i zainstaluj Helium na komputerze.
  2. Ściągnij i zainstaluję apkę Helium na smartfonie.
  3. Uruchamiamy aplikacje na komputerze:

helium pc
  1. Uruchamiamy debugowanie USB na naszym smartfonie.
    Proces ten wygląda w różny sposób w zależności od używanego systemu i nakładki. Zazwyczaj polega na wejściu w ustawienia i kliknięciu kilkukrotnie w numer kompilacji (w przypadku Xiaomi jest to wersja MIUI). Następnie uruchomiamy odblokowane opcje programisty oraz właczamy opcję debugowanie USB.
  2. Następnie uruchamiamy aplikacje na telefonie i podpinamy USB do telefonu
  3. Po uzyskaniu poniższego potwierdzenia możemy już odpiąć nasze urządzenie od komputera i przystępować do tworzenia/przywracania kopii zapasowych.
helium backup android

Wady i zalety Helium Backup

Największa zaleta tego rozwiązania jest brak roota oraz prostota aplikacji. Wszystko wykonuje się praktycznie automatycznie bez żadnego wysiłku z naszej strony. Ponadto mamy możliwość synchronizacji zapisów z chmurą i między urządzeniami. Projekt jest na bazie otwartego kodu (OpenSource_, co jest wielka zaleta dla osób, które cenią sobie oprogramowanie tego typu.

Wadą na pewno jest ilość funkcji. Nie możemy przykładowo utworzyć specjalnego pliku dla TWRP, który wgra backup danych wszystkich naszych aplikacji. Jest to powiązane jednak z ustępstwami dla prostoty oraz brakiem roota. Aplikacja także nie może skopiować danych każdej aplikacji. Niektóre aplikacje mają wbudowany mechanizm niepozwalający na backup bez roota. Kolejnym minusem jest to, że aplikacja działa do ponownego uruchomienia urządzenia. Po każdym ponownym uruchomieniu potrzebujemy podłączyć smartfon do komputera i uruchomić specjalna aplikacje.

Źródło: Helium github, Helium apka w sklepie Play

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać