Czy znasz system operacyjny, który zaraz po zainstalowaniu jest gotowy do pracy, posiada podstawowy pakiet aplikacji i w pełni obsługuje multimedia, więc nie ma konieczności dodatkowego konfigurowania go przed użytkowaniem? Właśnie takim systemem operacyjnym jest Linux Mint 20.3. Ponad to twórcy reklamują tę wersję oprogramowania, jako zupełnie przyjazną użytkownikowi, intuicyjną w obsłudze, dbającą o jego prywatność i poczucie bezpieczeństwa w sieci.
Spis treści
Linux Mint 20.3 – co to za system operacyjny?
Linux Mint 20.3 to system operacyjny dla komputerów stacjonarnych i laptopów oparty na Ubuntu i Debianie. Twórcy tym razem postawili na prostotę obsługi i stworzyli oprogramowanie skierowane przede wszystkim do początkujących użytkowników. Jest stabilny i stosunkowo uniwersalny, posiada wiele praktycznych aplikacji. Wspierany jest przez repozytorium Ubuntu, więc aktualizacje i wsparcie techniczne zagwarantowane są do kwietnia 2025.
Linux Mint 20.3 dobrze sprawdzi się na komputerze osobistym (domowym). Jego dodatkowym atutem jest to, że system posiada przyjazny dla użytkownika interfejs z mnogością nakładek graficznych. Użytkownicy mają dostęp do licznego zbioru paczek oprogramowania, co pozwala w pełni cieszyć się użytecznym softwarem. Dzięki intuicyjnej obsłudze każdy użytkownik poradzi sobie z jego obsługą, a korzystanie z komputera stanie się przyjemnością.
Jakie są wersje systemu operacyjnego Linux Mint 20.3?
Dystrybucja obejmuje w tym momencie cztery wersja tego oprogramowania:
- Cinnamon – jest to najpopularniejsza wersja Linux Mint. Zawiera środowisko graficzne Cinnamon 5.2, które dostarcza wielu nowych funkcji i udogodnień. Określany mianem eleganckiego, nowoczesnego i innowacyjnego oprogramowania. Wprowadza udoskonalenia i nowe aplikacje, dzięki którym korzystanie z komputera staje się wygodniejsze.
- MATE – środowisko graficzne MATE 1.26, czyli nowa, zaktualizowana wersja klasycznego środowiska, będącego kontynuacją GNOME 2. Określany jako stabilny, wytrzymały, tradycyjny. Brak nielicznych funkcji wynagradza szybkością, mniejszym zużyciem zasobów procesora oraz większą stabilnością od wersji Cinnamon. Dzięki nowym funkcjom korzystanie z komputera staje się bardziej komfortowe.
- Xfce – środowisko graficzne Xfce 4.16. Cechują go lekkość, prostota i wydajność. Obsługuje najmniej funkcjonalności w porównaniu do pozostałych dwóch wersji, ale dzięki temu jest wersją najstabilniejszą, która zużywa najmniej zasobów.
- Cinnamon „EDGE” – ma być wsparciem dla najnowocześniejszego sprzętu, który nie jest prawidłowo wykrywany. Jeśli nie można uruchomić wcześniej wspomnianych wersji Linux Mint 20.3, to zalecane jest skorzystanie właśnie z tego wariantu. Wyszukaj wtedy obrazu ISO „Edge”.
Jakie nowe funkcje ma Linux Mint 20.3?
Pierwsze na co zwraca się uwagę to zaktualizowany motyw domyślny Mint-Y. Większe przyciski na pasku tytułowym oraz zaokrąglone rogi nadały mu nowoczesnego wyglądu. Zrezygnowano z akcentowania motywu graficznego wyrazistymi kolorami, teraz dominują przyciemnione szarości. Tryb ciemny jest obsługiwany przez Terminal GNOME, Celluloid i aplikacje Xypnotix, Pix oraz XViewer. Dzięki temu motyw MINT-Y-Draker jest dostępny w repozytorium Linux Mint. Instalując pakiet mint-themes-legacy łatwo można wrócić do wyglądu starszej wersji oprogramowania.
Jeśli chodzi o aplikacje, to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na Thingy, czyli menedżer dokumentów. Dzięki niemu uzyskać można szybko dostęp do ostatnio używanych plików oraz może śledzić postęp czytania dokumentów.
Aplikacja Sticky Notes została udoskonalona o funkcję wyszukiwania oraz nową kontrolkę na pasku narzędziowym do kontroli rozmiaru tekstu.
Odtwarzacz Hypnotix IPTV został wzbogacony o nową funkcję wyszukiwania kanałów TV, filmów, czy seriali. Aplikacja posiada interfejs API Xtream.
Xreader PDF Reader w chwili obecnej ma możliwość obsługiwania mangi. Aplikacja XViewer, czyli przeglądarka obrazów potrafi szybko dopasować obraz do wymiarów okna. Edytor tekstu Xed zyskał możliwość nawigacji po kartach wykorzystując skróty klawiszowe. Zarówno wspominany Xed oraz XViewer mają możliwość ukrycia paska menu.
Ponad to Linux Mint 20.3 udostępnia poprawioną obsługę Flatpak oraz drukowania. Pojawiła się możliwość włączania i wyłączania Bluetooth z menu Bluetooth na pasku zadań. Dzięki poprawieniu wydajności oprogramowania, ma ono zmniejszyć zużycie zasobów oraz mniej obciążać baterię.
Scentralizowane aktualizacje oprogramowania, unikalnemu menedżerowi aktualizacji oraz solidnej architekturze Linux Mint 20.3 nie wymaga ciągłej uwagi oraz ingerencji. Jest stabilny i bezawaryjny.
Kalendarz dostępny z paska zadań obecnie działa jak terminarz – wyświetla dni wraz z ich oznaczeniami oraz listą wydarzeń. Pomaga to w lepszym zarządzaniu czasem dnia lub tygodnia, a nawet dłuższym okresem czasu.
Linux Mint 20.3 – download, czyli gdzie pobrać ISO?
Obraz ISO systemu operacyjnego Linux Mint 20.3 można pobać przede wszystkim na oficjalnej stronie www.linuxmint.com. Na stronie dostępna jest także instrukcja jak to zrobić.
Można też przeprowadzić aktualizację systemu z wersji Linux Mint 20.3 beta za pomocą menedżera aplikacji.
Plik instalacyjny oprogramowania dostępny jest także na różnych platformach i stronach internetowych, skupiających się wokół tematyki systemów operacyjnych. Wyszukanie odpowiednich plików za pomocą popularnych wyszukiwarek na pewno nie sprawi trudności.
Zanim dokonasz instalacji software, dobrym pomysłem będzie przeczytanie komunikatu o dotychczas znanych błędach oraz sposobach ich naprawy poprzez wprowadzenie ręcznych poprawek. Oczywiście, informacje dostępne są na oficjalnej stronie projektu.
Jaka jest cena Linux Mint 20.3 i gdzie kupić legalny klucz?
System operacyjny Linux Mint 20.3 jest oprogramowaniem zupełnie darmowym, więc nie ma konieczności wnoszenia jakichkolwiek opłat za pobranie obrazu ISO. Wszelkie prośby o uiszczenie opłaty za „legalny klucz”, czy obraz ISO Linux Mint 20.3 mogą okazać się próbą wyłudzenia pieniędzy i oszustwem.
Bardzo istotne jest to, że system operacyjny Linux Mint 20.3 możesz wykorzystać do celów komercyjnych bez dodatkowych opłat czy kupowania licencji.
Deweloperzy oprogramowania (z ang. Software developer) cieszą się świetną komunikacją z użytkownikami. To na podstawie porozumienia programistów ze społecznością użytkowników możliwe jest tak trafne ulepszanie systemu operacyjnego. Użytkownicy zachęcani są do wysyłania swoich opinii i spostrzeżeń. Dzięki temu mogą poczuć się wysłuchani, ale także mają wpływ na przyszły wygląd kolejnej wersji tego systemu operacyjnego.
Podsumowując
System operacyjny Linux Mint 20.3 to bardzo dobra alternatywa dla innych popularnych software’ów. Jest on tworzony w myśl „Out of the box”, czyli po zainstalowaniu jest gotowy do działania na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Posiada aplikacje, które są najczęściej i najchętniej wykorzystywane przez użytkowników. Obsługa tego systemu jest intuicyjna, przez co szybko poznaje się świat oprogramowania, a praca na komputerze jest łatwa i przyjemna. Linux Mint 20.3 jest wersją stabilną i bezawaryjną, a jednocześnie innowacyjną i elegancką zważywszy na przyjemny wygląd w odcieniach szarości. Dzięki udoskonalonym aplikacjom Linux Mint 20.3 stał się bardziej funkcjonalny, a jednocześnie twórcy zapewniają, że działa szybko i nie wykorzystuje dużych zasobów komputera.
Z punktu widzenia użytkownika istotną kwestią jest to, że to oprogramowanie zupełnie darmowe, więc nie ma konieczności noszenia opłat za klucze, czy licencje. Nawet, kiedy będzie on wykorzystywany w celach komercyjnych.