Apple na najnowszym spotkaniu zaprezentowało już nowości dotyczące systemów na poszczególne urządzenia. Jakie zmiany przyniesie macOS 12 Monterey i czego należy się spodziewać?
Zobacz także: iOS 15 – kiedy premiera, nowe funkcje, kompatybilne modele. Co nowego w iOS 15?
Spis treści
macOS 12 Monterey – kiedy premiera?
Deweloperzy otrzymali już wersję beta, natomiast użytkownicy MacBooków zmuszeni są poczekać do lipca 2021 roku, aby móc zainstalować na swoich urządzeniach najnowsze oprogramowanie. Apple lubi zaskakiwać i prezentacje nowych urządzeń oraz zmian dotyczących systemów są zawsze tymi najbardziej wyczekiwanymi. Jak każda aktualizacja, tak również macOS 12 Monterey, oficjalnie pojawi się bezpłatnie już jesienią. Ci, którzy nie chcą na swoich urządzeniach instalować bety tego oprogramowania w lipcu, będą więc musieli poczekać. Chociaż dokładna data nie jest znana, to jednak doświadczenie pokazuje, że aktualizacji od Apple można będzie spodziewać się już w październiku 2021 roku.
macOS 12 Monterey – co nowego?
Apple obiecało wiele nowości, które mają pojawić się w nowej aktualizacji systemu operacyjnego macOS 12 Monterey. Firmie zależało na tym, aby urządzenia były w stanie wykonywać większą liczbę zadań i pozwolić użytkownikom na znacznie płynniejszą pracę.
Nowości w FaceTime
Sytuacja aktualnie panująca na świecie nie jest ciekawa, toteż firma z Cupertino wychodzi temu naprzeciw, znacznie odświeżając aplikację FaceTime. Dźwięk w słuchawkach lub głośnikach oraz jego umiejscowienie będzie zależało od pozycji rozmówcy – wszystko to dzięki wzbogaceniu aplikacji o dźwięk przestrzenny. To jednak nie koniec, bowiem jeszcze lepsze doznania zapewni Voice Isolation, które za pomocą uczenia maszynowego ma nie tylko eliminować szumy, ale również poprawiać głos rozmówcy tak, aby stał się wyraźniejszy.
Innymi zaskakującymi nowościami w FaceTime są: Wide Spectrum pozwalający na wzmocnienie dźwięków otoczenia oraz SharePlay, dzięki któremu możliwe będzie słuchanie muzyki lub oglądanie materiałów wideo wraz z innymi użytkownikami aplikacji. Najciekawszą zmianą jest jednak możliwość zaproszenia do rozmowy na FaceTime użytkowników urządzeń, korzystających z innych systemów, takich jak Windows czy Android. To prawdopodobnie największa z dotychczasowych zmian.
Odświeżona przeglądarka Safari
Odświeżona zostanie również przeglądarka Safari, której wygląd został nieco przeprojektowany. Zmieniony zostanie kolor paska kart, a same karty można będzie łączyć z paskiem narzędzi oraz paskiem wyszukiwania, tworząc tym samym jeden widok. Zmianie ma ulec również zarządzanie kartami, dlatego ci, którzy zwykle mają otwarte mnóstwo różnych stron, docenią tę zmianę najbardziej.
Nowe funkcje w Notatkach
Notatki również doczekały się kilku nowych funkcji, które z pewnością okażą się przydatne. Najważniejszą zmianą jest dodanie Quick Note, które pozwoli na niezwykle szybkie zapisanie notatki, linka lub też wklejenie grafiki. Dzięki temu możliwe będzie zachowywanie treści powiązanej z dowolną aktualnie uruchomioną aplikacją. Oczywiście wszystkie te zapiski będzie można później przejrzeć w samej aplikacji.
Focus – zupełnie nowa funkcja
Funkcja pojawi się nie tylko na macOS 12 Monterey, ale również w iOS 15. Focus ma pomóc w skupieniu wszystkim tym, którzy zbyt często odrywają się od pracy. Przychodzące powiadomienia nie będą wtedy widoczne, a każdy, kto będzie próbował się skontaktować, otrzyma stosowną informację. Niezwykle istotne jest także to, że aplikacja Focus będzie synchronizowała się z każdym urządzeniem Apple.
Skróty – co nowego?
Ostatnimi czasy funkcja Skróty cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem, bowiem pozwala na prostą automatyzację codziennie wykonywanych zadań. Chętnie korzystają z niej ci, którzy lubią czynić swoje życie prostszym, a więc to właśnie oni najbardziej docenią dodanie jej do systemu macOS 12 Monterey. Problem stanowi jedynie brak języka polskiego.
Universal Control – czym jest?
Ta nowa funkcja to zupełna nowość, a jej celem jest wykorzystywanie jednej myszki lub trackpada oraz klawiatury, korzystając z iPada i komputera Mac. Dzięki Universal Control możliwe jest łatwe przenoszenie plików między urządzeniami.
Jak więc widać Apple szykuje wiele zmian w najnowszej aktualizacji, która już niedługo trafi na urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem.
Jakie urządzenia od Apple są wspierane?
W tym roku Apple niezwykle zaskakuje, jeśli chodzi o aktualizacje, bowiem najnowsze systemy wypuszczane są nie tylko na starsze telefony z jabłuszkiem, ale również na starsze komputery. Firma z Cupertino obiecała, że macOS 12 będzie obsługiwał najszerszą gamę komputerów Mac w historii całej działalności. Można się więc spodziewać aktualizacji na urządzeniach:
- Mac Pro z końca 2013 roku oraz nowszych,
- Mac Mini z końca 2014 roku oraz nowszych,
- iMac z końca 2015 roku oraz nowszych,
- MacBook Air z początku 2015 roku oraz nowszych,
- MacBook Pro z początku 2015 roku oraz nowszych,
- MacBook z początku 2016 roku oraz nowszych,
- iMac Pro z 2017 roku oraz nowszych.
Jak więc widać Apple potrafi solidnie zaskoczyć ciągłym wsparciem dla nieco wiekowych już urządzeń.