Spis treści
macOS Ventura – co to za system operacyjny?
O istnieniu tego systemu operacyjnego dowiedzieliśmy się 6 czerwca 2022 roku. Miało to miejsce na konferencji Worldwide Developers Conference. Jest to już dziewiętnaste wydanie główne wydanie systemu operacyjnego z rodziny MacOS. Jego poprzednikiem był system macOS Monterey. Nazwa najnowszego systemu nawiązuje do kalifornijskiego miasta, które powstało w 1782 roku. Za jego założyciela uznaje się misjonarza Junipera Serrę.
macOS Venutra przedstawiany jest przez Apple jako system, z którym wszystko na Macu robi się lepiej. Z zapowiedzi wynika również, że współpraca z innymi urządzeniami będzie dużo płynniejsza niż teraz.
macOS Ventura może być zainstalowany na komputerach niżej wymienionych:
- iMac 2017 i nowsze
- iMac Pro 2017 i nowsze
- Mac mini 2018 i nowsze
- Mac Studio 2022
- MacBook Pro 2017 i nowsze
- MacBook Air 2018 i nowsze
- Mac Pro 2019
Jakie są wersje systemu operacyjnego macOS Ventura?
Dotychczas i publicznej systemu macOS Ventura wersji wiemy niewiele. Pojawić się ma w niedalekiej przyszłość, mówi się o lipcu. Premiera systemu odbędzie się natomiast we wrześniu lub październiku.
Wersja beta jest dostępna dla programistów właściwie już od początku. Publiczną wersję beta macOS Ventura można już teraz zainstalować, poprzez stronę producenta.
Już teraz istnieje możliwość instalacji systemu na hackintosh, opinie, które można znaleźć w internecie są pozytywne i system świetnie działa nawet w czasie wykonywania zadań produkcyjnych.
Jakie nowe funkcje ma macOS Ventura?
System macOS Ventura oferuje zwiększone bezpieczeństwo w internecie. O atak hackerskich i wykradaniu haseł do kont czy to bankowych czy od social mediów słychać wszędzie. Apple wychodzi do użytkownika z kompleksową ochroną, przed taką kradzieżą.
Nowością, która będzie wyróżniać ten system od innych są klucze dostępu w Safari. Zadaniem kluczy dostępu będzie stworzenie cyfrowego klucza dla każdego konta, który będzie przesyłany po uwierzytelnieniu za pomocą Touch ID lub Face ID. Ten proces wykorzystuje zaawansowane techniki z zakresu kryptografii i biometrii. Nie ma możliwość przekazania hasła, osobie, która nie będzie upoważniona do jego znajomości. Nie będzie też zapisów w sieci, przez co systemu w tej kwestii nie spotka wyciek bezpieczeństwa.
Firma Apple działa też z FIDO Alliance, żeby umożliwić działanie kluczy dostępu również na urządzeniach niezwiązanych z „marką z nadgryzionym jabłuszkiem”.
Funkcja Focus
Komputer Mac posiada wiele opcji. Czasami jest tak, że użytkownikowi ciężko jest się skoncentrować nad wykonaniem zamierzonego celu na komputerze. W macOS Ventura funkcja Focus jest zupełnie zmieniona.
Za pomocą tej funkcji użytkownik ma możliwość ustawienia aplikacji Apple w dowolnie wybranym trybie.
Focus pozwoli się lepiej zorganizować i uczynić pracę na urządzeniu bardziej efektywną. Będzie również definitywnie skracał czas pracy na komputerze. W razie chociażby braku potrzeby korzystania z funkcji, centrum sterowania zarządza funkcją Focus i tam będzie można go wyłączyć.
Ułożenia aplikacji
Wyraźnej zmianie uległo tez ustawienie aplikacji systemowych takich jak np. Pogoda czy Zegar. Aplikacje ustawione są na wzór tego, co znajduje się w systemie iOS.
Ulepszenia dla gier
Opinia graczy w stosunku do Maców jest raczej jednogłośna – nie są to urządzenia stworzone do gier. Jak zapowiada producent, system operacyjny macOS 13 Ventura ma zmienić takie przeświadczenie. Nowy system posiada technikę metal 3, która zawiera skalowanie MetalFX. Programiści nie będą już mieli więcej problemów z przyjemnym i szybkim renderowaniem złożonych scen.
Kopiowanie tekstu z filmów
Tej opcji nie posiadały żadne poprzednie wersje systemu. Dotychczas użytkownikowi systemu macOS Monterey znana była tylko możliwość kopiowania tekstu zaznaczonego na obrazie, a następnie skopiowania. Ponadto można było taki tekst wyszukać w internecie, przetłumaczyć go na wybrany język, ale nigdy nie można było zrobić tego z tekstem z wideo. Film będzie można wstrzymać, zaznaczyć tekst i cieszyć się takimi samymi funkcjami co przedtem.
Funkcja ta odkrywa przed użytkownikiem wiele możliwości. Takie narzędzie na pewno przyda się osobom ,które prowadzą nad czymś wnikliwie badania, na przykład studentom.
Stage Manager
To definitywnie funkcja, która ucieszy każdego użytkownika Maców. Stage Manager ma pomóc użytkownikowi sprawnie korzystać z komputera, gdy w jednej chwili będzie otwarte wiele okien. Za jego sprawą, okno, w którym aktualnie wykonujemy operacje będzie widoczne na środku ekranu, a reszta z lewej strony. Jest to swego rodzaju organizer aplikacji, dzięki któremu porządek na ekranie zostanie zachowany. Rozwiązuje to problem pracy z wieloma włączonymi aplikacjami jednocześnie.
Ulepszony Spotlight
Rozbudowanie Spotlightu, poskutkowało lepszymi wynikami wyszukiwania. Znalezienie danego obrazu w galerii zdjęć czy znalezienie tekstu w obrazach nie będzie już stanowiło problemu dla nowych użytkowników systemu operacyjnego macOS Ventura.
Od teraz Spotlight mieści się na dole ekranu głównego iOS. Jest to teraz niewątpliwie jedna z najlepszych funkcji, które oferuje ten system.
Nowe możliwości w aplikacji Mail
W tym systemie, Apple wyposaża użytkownika w zupełnie nowe narzędzia w aplikacji Mail. Dzięki nim zwiększy się produktywność, między innymi przez opcje cofania wysłanej wiadomości do 10 sekund po wysłaniu. Praktycznie identyczna opcja będzie dostepna w aplikacji Wiadomości. Wiadomość będzie możliwa do edycji przez 15 minut po wysłaniu, a także po usunięciu będzie można ją odzyskać do 30 dniu. Jedną z wielu funkcji, na które czekali użytkownicy jest możliwość zaplanowania godziny, o której wiadomość automatycznie się wyśle. Wyszukiwanie od teraz jest jeszcze prostsze, gdyż z automatu wyświetla na ekranie dokumenty, które ostatnio zostały udostępnione.
Funkcja Continuity
Funkcja Continuity jest funkcją dość nietypową. Pozwala użytkownikowi z poziomu komputera Mac sterować iPhonem. Od teraz smartfon można stosować jako kamerę internetową, gdyż Mac może automatycznie wykryć i używać kamery telefonu Apple. Coś czego wcześniej nie było to możliwości jakie daje ta funkcja. Jest to między innymi oświetlenie studyjne, tryb portretowy czy centralna scena.
Rapid Security Response
Apple od dłuższego czasu pokazuje, że bezpieczeństwo ich użytkowników jest dla producenta priorytetem. Potwierdzeniem tego, definitywnie może być Rapid Security Response. Funkcja ta działa stale, bez względu na aktualizacje, które są przeprowadzane na urządzeniu. To nowe narzędzia bezpieczeństwa, które sprawią, że użytkownik komfortowo będzie mógł poruszać się w systemie.
macOS Ventura – download, czyli gdzie pobrać iso?
Aktualnie nie znamy nawet daty oficjalnej premiery tego systemu, jednakże producent nie zostawił nas z niczym. Bardzo niedopracowaną wersje beta można pobrać przez stronę https://beta.apple.com/sp/betaprogram Trzeba się zalogować, potem wybrać Enroll Your Device w górnym menu. Następnie wybieramy macOS. Tam już widzimy przycisk, który pozwoli nam na pobranie testowej bety najnowszej wersji systemu operacyjnego.
Jaka jest cena macOS Ventura i gdzie kupić legalny klucz?
Można powiedzieć, że macOS Ventura to bezpłatny system operacyjnym. Do pracy na nim potrzebny będzie tylko wymagany sprzęt. To co może być przerażające dla konsumentów to ceny przyszłych produktów Apple, które będą miały ten system. Każdy kolejny rok przynosi nowe prezentacje produktów, od iPhone’ów zaczynając na MacBookach kończąc. Co roku też Apple zaskakuje klientów cenami, których tendencja z jest rosnąca i nic nie wskazuje na to, żeby trend się odwrócił.