Magisk – czyli co zrobić, kiedy aplikacja nie chce działać przez roota

Magisk

Czym jest Magisk?

Magisk jest stosunkowo nową, ale obecnie najlepiej dopracowana metoda na sterowanie uprawnieniami roota na smartfonach.

Czym Magisk różni się od swoich poprzedników?

Największą różnica jest sam sposób działania. Główną zaletą Magiska jest jego umiejętność do „chowania” przed innymi aplikacjami odblokowanego bootloadera oraz to, że mamy roota. Efekt ten jest uzyskany w pomysłowy sposób. Wykorzystano tutaj metodę znaną jako systemless root. W dużym skrócie modyfikowanie partycji systemowych odbywa się bez fizycznych zmian w systemie. Zamiast tego wszystkie modyfikacje przechowywane są na oddzielnej partycji w folderze, do których są ustawione stosowne odwołania. Dzięki temu urządzenie może przejść wszelkie testy typu SafetyNet bezproblemowo.

 

Ponadto Magisk oferuje coś więcej niż managera uprawnień i chowanie modyfikacji. Mamy w aplikacji dostęp do testu czy któraś z modyfikacji nie zmieniła statusu urządzenia (SafetyNet checker), Magisk hide, który blokuje aplikacji dostęp do roota w taki sposób, że nie jest on dla niej widoczny (przydatne w przypadku Netflixa). Inną bardzo przydatną funkcją jest manager modułów. Magisk jest wyposażony w repozytorium pozwalające na instalowanie wielu przydatnych modyfikacji, takich jak Viper4Android, AdBlocki, YouTube Vanced czy wiele innych, które instalujemy bez jakiegokolwiek ryzyka. W przypadku gdy moduł nie będzie działał lub zaburzy status systemu, możemy go w prosty i bezinwazyjny sposób usunąć jednym kliknięciem, nie pozostaną po nim żadne ślady. Inna zaletą Magiska jest to, że rozwiązanie to ma w pełni otwarty kod źródłowy i aplikacją jest własnością twórcy, a nie jak w przypadku SuperSU –  chińskiej firmy.

W jaki sposób mogę zainstalować Magisk?

Są dwa sposoby instalacji

TWRP:
Instalacja jest banalnie prosta. Pobieramy paczkę z Magisk i flashujemy ją przy użyciu TWRP. Następnie po ponownym uruchomieniu odpalamy aplikację Magisk, jeśli pojawi się prośba o aktualizację aplikacji, polecam ją zrobić – to wszystko.

Fastboot:
Pobieramy aplikację Magisk, następnie ściągamy ROM dla naszego urządzenia (w przypadku gdy korzystasz z MIUI Global  – pobierz z tego linku). Następnie z paczki wypakowujemy plik boot.img i kopiujemy do pamięci wewnętrznej urządzenia. Następnie uruchamiamy aplikację Magisk, klikamy na „instalacja” i wybieramy Patchowanie Pliku Boot Image. W oknie które nam wyskoczy wyszukujemy i wybieramy interesujący nas plik i czekamy aż terminal wyświetli „All done”. Po tej operacji kopiujemy plik z pamięci, z folderu /Download/patched_boot.img. Ostatnim krokiem jest zflashowanie pliku za pomocą Fastboota pliku. Dla wygody kopiujemy go do folderu z fastboot i flashujemy komendą 
fastboot flash boot patched_boot.img
oraz uruchamiamy smartfona ponownie komendą
fastboot reboot
Po uruchomieniu wszystko powinno działać bez problemowo!

Mam zainstalowanego Magiska, ale aplikacje dalej nie chcą działać, co robić?

Niektóre aplikacje typu Netflix mają dodatkowe wewnętrzne mechanizmy sprawdzające roota. Polegają one na sprawdzaniu nazw folderów w pamięci urządzenia. Jeśli wcześniej już użytkowałeś Magiska polecam usunąć folder MagiskManager. Jeśli pomimo tego dalej występują problemy to polecam zmienić nazwy folderów (o ile występują) dla Titanium Backup oraz TWRP. Kolejnym krokiem jest wejście w ustawienia i przebudowanie paczki Magisk na aplikację z losową nazwą. Należy też użyć MagiskHide na aplikacji, która nie chce współpracować oraz uruchomić ponownie urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kamil Mazur

Napisane przez Kamil Mazur

Użytkownik Androida od samego początku jego istnienia, fan Xiaomi jak i czystego Androida. Redaktor w TechUBOX.
Pamiętajcie bez roota to nie robota.

Twrp Czyli Podstawa Modyfikacji Androida

TWRP – czyli podstawa modyfikacji Androida

Redmi S2 – to ciekawy budżetowiec