NordVPN – jak działa oraz czy warto kupić subskrypcję?

Nord Vpn Jak Dziala Oraz Czy Warto Kupic Subskrypcje

W tym wpisie zajmie się wyłącznie aspektami użytkowymi NordVPN. Kwestie bezpieczeństwa i tego, kto go potrzebuje – powstał oddzielny artykuł (VPN: czym jest i co musisz wiedzieć przed korzystaniem z niego?). Polecamy się z nim zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie Nord VPN bądź innej usługi tego typu.

NordVPN a szybkość i stabilność

NordVPN jest jedną z najszybszych sieci VPN na rynku, oferuje dostęp z wielu państw i ciągle rozwija swoje usługi (według moich obserwacji z długotrwałego już używania tej sieci). Na Nordzie byłem w stanie dobić do 150Mbit, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Co do stabilności, jeśli mamy wystarczająco szybkie łącze, aby móc załadować strony internetowe Nord będzie działał stabilnie. Nie ma problemów z time-outami czy innymi specyficznymi sytuacjami związanymi z łączeniem się z przeciążonymi usługami VPS.

Nordvpn Na Windows
NordVPN Na Windows

Muszę tu wspomnieć o jednej sytuacji, nie tyle powiązanej z samą usługą, co aplikacją. Jedna z aktualizacji Windowsa na pewien czas sprawiła że aplikacja Norda całkowicie odcinała dostęp do sieci po ustanowieniu połączenia. Problem nie występował na innych platformach, jednak zostało to dosyć szybko załatane, co się ceni. Usługa i klient nigdy nie sprawiły mi żadnego problemy na innych platformach tj. Linux, Android, ChromeOS oraz Mac OSX.

Jakie funkcjonalności oferuje NordVPN?

  • Dostęp do ponad 5 tysięcy serwerów,
  • Omijanie blokad regionalnych w usługach streamingowych,
  • Usługa killswitch, która nie pozwoli na zainicjowanie połączenie poza VPN,
  • Dostęp do P2P, nie jesteśmy przez to banowani jak w przypadku innych usług. Mamy dostęp nawet do dedykowanych do tego serwerów,
  • Usługa Tor over VPN dla osób ceniących sobie jeszcze większą prywatność,
  • Usługa CyberSec, czyli to ich wykrywanie złośliwych stron (np. phishing),
  • Szczelność DNS, które zapewnia pełną prywatność.

Aplikacje NordVPN

Jestem użytkownikiem, który korzysta z każdego możliwego systemu operacyjnego. Dlatego multiplatformowość jest dla nie dosyć wygodna. Niezależnie od systemu znajdzie się sposób, aby skorzystać z usługi. Nord może zestawiać połączenia za pomocą dedykowanej aplikacji, dodatku do przeglądarki oraz za pomocą narzędzi wbudowanych już np. w Windows czy Linux. Po dosyć długim już jego użytkowaniu mogę stwierdzić, że aplikacje działają stabilnie i szybko, nie mam się do czego przyczepić. Jedynie co trochę przeszkadza to brak zunifikowanego interfejsu, ponieważ każda z platform korzysta z innego stylu.

Aplikacje NordVPN
Aplikacje NordVPN

Jakie korzyści płyną z korzystania z Nord VPN?

Poza tymi z wymienionymi w funkcjonalnościach, dzięki używaniu Nord VPN mamy możliwość zamaskowania naszego ruchu (dokładniej odpytań DNS) przed naszym dostawcą. A co za tym idzie usługa jest bardzo przydatna, jeśli wybieramy się do państwa, gdzie ruch jest dosyć mocno filtrowany (np. w Chinach).

Ostatnia aktualizacja 20 października 2020 przez Dominik Fajferek

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane przetwarzane są zgodnie z naszą polityką prywatności.
Przewiń do góry