Każdy właściciel samochodu powinien zdawać sobie sprawę jak duże zagrożenie stanowią dzikie zwierzęta. Wbrew pozorom, po dostaniu się do wnętrza pojazdu, mogą dokonać niemałych szkód i zniszczeń, niekiedy całkowicie uniemożliwiając użytkowanie danego samochodu. Dlatego warto zaopatrzyć się w dedykowane do ich odstraszania urządzenia, które gwarantują maksymalne bezpieczeństwo. Poniżej skupiamy się na odstraszaczach dedykowanych do walki z kunami, które potrafią wyrządzić niemałe, wysoce drogie w naprawie szkody.
Spis treści
Kuna domowa – wróg Twojego samochodu
Kuna to stworzenie niewielkie, o podłużnym kształcie. Z łatwością przedostaje się do wnętrza pojazdów, poszukując w ten sposób schronienia przed niskimi temperaturami i opadami. Często to właśnie kuny są odpowiedzialne za problemy z uruchomieniem samochodu o poranku. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zabezpieczyć się przed ich wizytą, wyposażając swój pojazd w urządzenia odstraszające. Warto sięgnąć po nie zwłaszcza w okresie wiosennym i zimowym, gdy kuny nagminnie poszukują ciepłych kątów.
Odstraszacze kun można podzielić na kilka głównych grup. Są to urządzenia różniące się mechanizmem odstraszającym, sposobem działania, a także konstrukcją, kształtem i sposobem montażu. Warto rozważyć zakup kilku różnych modeli oraz dokładnie przyjrzeć się ich parametrom, by mieć pewność, że sięgasz po urządzenie skuteczne i wydajne.
Jaki odstraszacz wybrać? Przegląd najpopularniejszych propozycji
Odstraszanie kun z samochodów może przebiegać na kilka różnych sposobów. Do grona najchętniej wybieranych urządzeń należą odstraszacze ultradźwiękowe, z których rozbudowaną ofertą zapoznasz się w sklepie internetowym Botland. Urządzenia emitujące ultradźwięki działają na wysokich częstotliwościach – powyżej 22 kiloherców. Dzięki temu są niesłyszalne dla człowieka, a zarazem drażnią narządy słuchowe dzikich zwierząt (głównie kun, ale także szczurów i myszy). Odstraszacze ultradźwiękowe możesz zakupić w wersji przeznaczonej do montażu wewnątrz samochodu jak i na zewnątrz. Znajdziesz także modele dedykowane do montażu w pomieszczeniu, a nie w pojeździe – na przykład w garażu, stodole lub przybudówce.
Drugą grupę urządzeń tworzą te, które przeznaczone są do montażu wewnątrz komory silnika. Produkty takie służą bezpośrednio do osłony mechanizmu napędowego. Ich działanie nie polega na emitowaniu sygnałów dźwiękowych, ale na wyzwalaniu prądu dostarczającego. Jego wartość wynosi od 200 do 300 V, a do wyzwolenia dochodzi jedynie w momencie kontaktu ze zwierzęciem. Wbrew pozorom, urządzenia te nie powodują szkody, ani tym bardziej nie zabijają zwierząt. Działają jedynie odstraszająco. Niektóre modele mogą także emitować dodatkowo ultradźwięki, stanowiące dodatkowy mechanizm zniechęcający kuny.
Odstraszacze mogą także działać przy wykorzystaniu intensywnych zapachów. Są to najczęściej specjalne substancje chemiczne, które podrażniają zmysł powonienia zwierząt. Kluczowy jest pod tym względem geraniol, wyjątkowo nieprzyjemna substancja, skutecznie zniechęcająca kuny do zbliżania się do pojazdu. Odstraszacze takie możesz nanieść na nadkola, elementy hamulcowe, karoserię pojazdu oraz na otwory, przez które kuny mogłyby się dostać wnętrza garażu.
Artykuł sponsorowany