Aby móc wykonywać zawód programisty, trzeba posiadać odpowiednie kompetencje i umiejętności. Mimo iż branża IT od lat boryka się ze sporymi brakami kadrowymi, wymagania wobec kandydatów są całkiem spore. W poniższym artykule omawiamy, jakie kwalifikacje trzeba posiadać, by móc pracować w IT.
Spis treści
Czy można znaleźć pracę w IT bez doświadczenia?
Wykonywanie pracy w IT wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i określonych kompetencji miękkich. Zakres wymogów jest oczywiście uzależniony od tego, na jakie stanowisko aplikujemy. Oznacza to, że znalezienie pracy w IT bez doświadczenia jest możliwe, jednak trzeba wyróżniać się określonymi kompetencjami.
Umiejętności potrzebne do pracy w IT można pozyskać poprzez ukończenie bootcampu lub dedykowanego kursu. Aby zwiększyć swoje szanse, warto też realizować własne robocze projekty bądź pomyśleć o udziale w praktykach i stażach. Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów IT powoduje, że firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie osób z niewielkim doświadczeniem. Trzeba jednak wyróżniać się odpowiednimi kompetencjami – bez tego praca w IT będzie trudna do uzyskania.
Po pierwsze – nauka programowania
Programiści należą do grona najlepiej opłacanych fachowców – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Karierę w branży IT mogą zrobić zarówno osoby bardzo młode jak i te, które mają za sobą wiele doświadczeń zawodowych. Najważniejszym wymogiem, który muszą spełnić kandydaci do objęcia stanowiska w IT, jest oczywiście umiejętność programowania.
Jak nauczyć się programowania? Najpopularniejszym sposobem, o którym wspomnieliśmy wcześniej, są bootcampy programowania. Czas ich trwania wynosi od kilku tygodni od kilku miesięcy. W trakcie bootcampów przekazywana jest zaawansowana, specjalistyczna wiedza na temat poszczególnych technologii programistycznych. Zazwyczaj jeden bootcamp dotyczy jednego języka programistycznego. Podejmując decyzję o wyborze bootcampu zwracajmy uwagę na to, które technologie cieszą się największą popularnością. Dzięki temu w przyszłości będzie nam łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę. Oprócz uczestnictwa w kursach i szkoleniach warto też samodzielnie poszerzać swoją wiedzę czytając e-booki, oglądając filmy poradnikowe czy biorąc udział w praktykach i stażach.
Niektóre osoby planujące karierę w IT stawiają także na ukończenie studiów wyższych na kierunku informatyka. To rozwiązanie ma jednak istotną wadę. Mianowicie: na takich studiach dominuje wiedza teoretyczna, dlatego absolwenci niejednokrotnie nie posiadają odpowiednich kompetencji i umiejętności, które pozwalałyby na podjęcie pracy w zawodzie. Jednocześnie wielu pracodawców przychylniej spogląda na CV kandydatów, którzy mogą pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. Zauważalny jest jednak trend polegający na tym, że rekruterzy coraz częściej zwracają przede wszystkim uwagę na kompetencje i umiejętności kandydatów.
Jakimi cechami powinien wyróżniać się programista?
Smykałka do przedmiotów ścisłych czy umiejętność programowania to zdecydowanie za mało, aby zrobić błyskotliwą karierę w IT. Programista powinien wyróżniać się następującymi cechami:
- analityczny umysł,
- cierpliwość,
- chęć ciągłej nauki,
- dokładność, sumienność i odpowiedzialność,
- umiejętność pracy w grupie,
- znajomość języka angielskiego,
- komunikatywność.
Jaki język programowania wybrać?
W chwili obecnej liczba istniejących technologii programistycznych jest tak duża, że opanowanie ich wszystkich jest absolutnie niemożliwe. Wybór technologii, w której będzie się specjalizować, to jedna z najważniejszych decyzji, którą musi podjąć programista na początku swojej zawodowej drogi. W tej chwili zdecydowanie największe zapotrzebowanie wśród pracodawców w IT jest na tych pracowników, którzy znają język Java, JavaScript i C++.
Na naukę języka Java powinny zdecydować się te osoby, które chciałyby móc pracować przy realizacji korporacyjnych, zaawansowanych systemów. Aby być specjalistą od Java, należy wykazywać się dużą samodzielnością. Liczy się także cierpliwość i komunikatywność. W wielu przypadkach programiści Java muszą analizować poszczególne fragmenty kodu danej aplikacji razem z innymi pracownikami, aby zidentyfikować występujące błędy.
Z kolei JavaScript to technologia wykorzystywana do projektowania stron internetowych, która wyróżnia się znaczną prostotą. Opanowanie tego języka dla początkujących programistów nie powinno być trudne.
Z kolei C++ to technologia stosowana przy produkcji gier komputerowych. W związku z tym, iż każdego roku tworzone są tysiące nowych tytułów, zapotrzebowanie na specjalistów od C++ cały czas jest na bardzo wysokim poziomie.