techunbox logo v2

PS Vita w 2018 roku – „retro” recenzja

ps vita w 2018 roku

Czy warto kupić PS Vita?

Jak wiadomo Vita nie była zbyt udaną konsolą jeśli chodzi o sprzedaż i o ilość tytułów AAA (mówimy o rynku europejskim). Jednak czy pomimo tego, że sytuacja wygląda w ten sposób warto jest kupić tą konsolkę?

Jak najbardziej tak!

Zacznijmy może od wad, z którymi musi się zmierzyć każdy posiadacz Vity.

Vity w Europie nie kupimy nigdzie, jako nowy sprzęt, musimy polować na używane konsole. Kolejna dużą wadą Vity jest „jakże genialny pomysł polegający na zapewnieniu graczom odpowiedniej jakości rozgrywki poprzez stworzenie autorskiego formatu kart”. Ten drugi problem jest o tyle uciążliwy ze nie zapiszemy żadnych danych i gier w wersji FAT bez niej, a jej ceny za używane sztuki są naprawdę kosmiczne. Ostatnią wadą, ale powiązaną głownie z estetyką jest to, że Vita się straszliwie rysuje (głównie panel z tyłu). Jeśli jesteś estetą/estetką wyposaż się lepiej w folie ochronne.

psvita

Gdzie kupić PS Vita?

Jako, że nigdzie nie możemy dostać nowej Vity, na serwisach aukcyjnych jest bardzo duża dysproporcja i mając odpowiednią cierpliwość możemy upolować kieszonsolkę za grosze i to w zestawie z kartą pamięci oraz paroma grami. Ponadto jeśli chodzi o gry, obserwując promocję możemy wyrwać świetne tytuły za mniej niż 50 zł (czasem tytuły cross platformowe kupimy taniej na Vicie niż na wyprzedaży Steama). Tutaj mogę niektórym podpaść, ale Vita jest świetną budżetową alternatywą dla Switcha. Pomimo tego, że nie są wydawane na nią nowe tytuły, biblioteka gier nie jest wcale taka biedna! Przykładowo możemy ograć świetne Dragon Quest Builders, które zostało wydane właśnie na Switcha i port ten nie ustępuje niczemu w porównaniu do silniejszej konkurentki. Ponadto biblioteka Vity nie jest taka biedna jak może nam się wydawać! Jest wiele znanych marek z dużej konsoli, uświadczymy tutaj Killzone, Need For Speeda (którego ogrywam bez opamiętania) czy Uncharted.

Dlaeczego PSP było popularne?

Powodem tym była możliwość i łatwość modowania konsoli.

Ale przecież Vita miała możliwości homebrew tylko na antycznym sofcie i ciężko takową znaleźć prawda?

Niezupełnie, ostatnio wydany hack H-encore pozwala na złamanie niemalże każdej wersji systemu. Nie będę opisywał sposobów i instrukcji na temat jak tego dokonać, ale wystarczy parę minut, aby odnaleźć poradnik. Scena homebrew jest ŚWIETNA! Nie pisze tu o piractwie, ale o samych możliwościach samego handhelda. Może i jest stary, ale wciąż posiada moc oraz wsparcie developerów. Pierwszym przykładem z brzegu niech będzie to, że modyfikacja systemu pozwala nam na tańszy sposób na powiększenie pamięci. Zapytacie jak to możliwe? Developerzy stworzyli odpowiedni adapter do gameslotu. Współpracuje on ze znanymi nam wszystkim i tanimi kartami SD. Dzięki temu tanio i szybko rozszerzymy pamięć naszej konsoli.

Scena działa prężnie

Spowodowane jest to tym, że każdy „hacker” ma dostęp do trójwymiarowych bibliotek. Daje to użytkownikom naprawdę przydatnych sztuczek. Dzięki temu mamy dostęp na dużej ilości emulatorów jak i portów znanych gier. Mamy Retroarch, który posiada masę wbudowanych emulatorów. Granie w gry z Gameboya no problemo, gry z automatów także brak problemu! Nie będę wymieniał wszystkich możliwych platform, bo artykuł byłby przesadnie długi! Nie bez powodu wspomniałem o trójwymiarowym API. Dzięki temu możliwym jest odpalanie gier ze wszystkim znanego GoldSrc. Tej nazwy możecie nie znać, ale tytuły już owszem. Co jeśli wam powiem, że możecie grać w Half Life 2 lub Counter Strike mobilnie? Na Vicie to jest możliwe. Ponadto dostępne są takie tytuły jak Doom, Hexen czy Quake. Pewnie większość starszych graczy kojarzy te tytuły. Dodam tylko, że mamy możliwość grania w nie online, z ludźmi z innych platform.
Poza tym po co komu Switch skoro możemy podłączyć dwa pady (Dualshocki 3 i 4) i zagrać na jednej Vicie w gry multiplayer z PSX (Video). Jak zaszalejemy i dodamy dodatkowy plugin to będziemy mogli tak grać na dużym ekranie monitora PC (i to nie przy użyciu PS TV).

Kompatybilność PS Vita z PSP

Nie pisze tutaj o tytułach, które możemy pobrać z PS Store. Wspominam tutaj o Adrenaline, jest to pełnoprawny port systemu z PSP na Vite. Umożliwia nam nie tylko to, co cfw na PSP, ale dodaje nam dodatkowe opcje! Mamy możliwość zapisana gry w danym momencie bez potrzeby polegania na savepointach wbudowanych w gry. Ponadto mamy bardziej zaawansowane metody poprawiania grafiki jak np. zaawansowany antyaliasing lepszy niż ten, który oferuje Sony, dostęp do VSH oraz wsparcie dla pluginów.

Wiedzieliście że gry z PSP miały wsparcie dla dwóch analogów? Ja też nie dopóki nie dowiedziałem się że istnieją modyfikacje pozwalające poszczególnym grom na działanie drugiego analogu (przykładowo Prince Of Persia Rivals). Ponadto dzięki Adrenaline mamy wsparcie gier z PS One/X, których nie ma oficjalnie w PS Store o ile posiadamy backup gry, która nas interesuje.

img 20180826 154818

Podsumowanie

Vita jest ciekawą propozycją dla ludzi, którzy lubią homebrew i których zainteresuje obecna biblioteka konsolki, która wbrew pozorom nie jest taka mała. Dostajemy świetne tytuły na Vite, masę gier z PSP i PSX. Ponadto mamy dostęp do homebrew zarówno z Vity jak i samego PSP, które słynęło z wielu modyfikacji. Moim zdaniem warto jest poświęcić trochę czasu i upolować tę konsolę akurat teraz tuż przed końcem jej życia, aby w tani sposób mieć świetnego Handhelda.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać