techunbox logo v2

Redmi S2 – to ciekawy budżetowiec

Redmi S2 to telefon dosyć kontrowersyjny, niezbyt lubiany przez recenzentów ze względu na swoją początkową cenę i choroby dziecięce systemu. Czy w 2019 to dobry wybór?

Estetyka i budowa

Redmi S2 wygląda identycznie jak reszta smartfonów Xiaomi z serii Redmi i to może się podobać. Tył urządzenia to plastik imitujący metal z widocznymi antenami, czytnik linii papilarnych oraz dwa wystające aparaty wraz z diodą doświetlającą. Przód urządzenia jest dosyć specyficzny ponieważ ekran mocno wystaje ponad obudowę. Przestajemy jednak to odczuwać jeśli założymy dołączony do smarfona case (który jednak nie niweluje garbu powstałego przez dwa aparaty). Telefon gdy ma założonego case bardzo przyjemnie leży w dłoni. Spasowanie elementów jest na bardzo dobrym poziomie, egzemplarz który miałem okazję testować nie wydawał żadnych niepokojących dźwięków. Pomimo zastosowania plastików telefon daje bardzo pozytywne wrażenie, a zastosowane przyciski mają przyjemny skok i są łatwo wyczuwalne.

Front urządzenia zajmuje duży ekran IPS w porpocjach 18:9 z zaokrąglonymi rogami (lecz niestety tylko z rozdzielczością 720 x 1440 px) Ekran ma symulować efekt nowych bezramkowców, jednak ramki są sporawe więc uzyskany efekt daje mieszane uczucia. Ma za to ma dobre poziomy jasności zarówno maksymalnej jak i minimalnej oraz dobre kąty widzenia. Wyświetlacz produkuje kolory, które mogłyby by być żywsze bo wydają się być lekko wyblakłe, choć i tak jest to znacznie wyższa liga niż reszta smartfonów z tej półki. Resztę frontu zajmuje biała dioda powiadomień, głośnik rozmów oraz kamerka selfie wraz z przednią diodą doświetlającą.

Na górnej krawędzi znajdziemy port Jack 3,5 mm oraz diodę podczerwieni do sterowania innymi urządzeniami takimi jak telewizory czy dekodery. Dolną krawędź zajmuje pojedynczy głośnik, mikrofon oraz port micro USB. Głośnik jest przeciętnej jakości, jest dużo tonów średnich i wysokich. Na większych wartościach głośności słychać przewagę tonów wyższych, choć trzeba mu przyznać że jest głośny i nie ma zniekształceń. Sytuacja z jakością odtwarzanego dźwięku zmienia się po podpięciu słuchawek. Jakość jest dobra, jak na urządzenie bez dedykowanego przetwornika audio, choć moim zdaniem gra za płasko. Jednak ten problem możemy w łatwy sposób „naprawić” wbudowanym eqalizerem.

Prawą krawędź urządzenia zajmuje zestaw przycisków: włącznik oraz głośność. Na lewej krawędzi znajduje się taca na 2 karty nano sim oraz kartę SD (nie jest to gniazdo hybrydowe).

xiaomi redmi s2

Wydajność

Od strony softwarowej smartfon pracuje na Androidzie 8.1 z autorską nakładką MIUI obecnie w wersji 10 zaś od hardwarowej posiada dosyć znany i popularny na rynku Snapdragon 625. W tym modelu połączenie to pozwala na responsywną pracę jeśli patrzymy na cenę za która urządzenie jest oferowane. Patrząc na wydajność przez pryzmat codziennego używania, aplikacje uruchamiają się bardzo szybko, telefon daje poczucie błyskawicznej reakcji na operacje użytkownika. Czytnik linii papilarnych jest szybki, nie jest to najwyższa liga lecz jego działanie jest wystarczająco komfortowe.  Dzięki 3 GB RAM mamy całkiem przyzwoitą wielozadaniowość, choć nie można oczekiwać cudów ze względu na agresywne usypianie aplikacji w tle powodowane przez optymalizacje MIUI i ograniczenia samego układu i rozwiązań w nim zastosowanych.

xiaomi redmi s2 ekran

W przypadku wydajności w grach, urządzenie działa dosyć przeciętnie. Gry 2D działają świetnie, zaś z grami 3D bywa różnie. Co nie znaczy że nie można grać na tym smartfonie! Bez problemowo uruchomimy najnowszego Asphalta, PUBG czy Modern Combat w całkiem przyzwoitym klatkarzu, jednak szczegółowość grafiki 3D troszkę zaboli. Uprzedzam Fortnite nie zadziała, a gry MMO z dużą ilością graczy potrafią wywołać małą zadyszkę.  Warto tutaj wspomnieć o małym szczególe. Po wydaniu urządzenie miewało problemy natury optymalizacyjnej oraz liczne pomniejsze błędy. Wszystkie problemy z którymi borykał się ten model (poza jakością zdjęć o czym wspomnę później) zostały rozwiązane. Nie występują mikro-przycięcia oraz chwilowe braki odpowiedzi na działania użytkownika. Z problemem tym spotykało się wielu recenzentów testujących urządzenie świeżo po premierze. Zastosowana karta WiFi ma dobry zasięg jednak jej przepustowość jest jak na obecne standardy dosyć niska ponadto nie oferuje częstotliwości 5 GHz. Z kolei jeśli chodzi o przepustowość LTE, jak na tę półkę cenową nie jest źle. GPS działa bez błędów, dosyć szybko łapie fixa.

Zdjęcia i filmy

W tej kwestii smartfon radzi sobie najgorzej. Pomimo zastosowania dwóch obiektywów (12 Mpix głowny oraz 5 Mpix do łapania głębi) zdjęciom czasem brakuje szczegółów. Czasami dochodzi do sytuacji w której zdjęcia wyglądają bardzo pastelowo/nienaturalnie, niektóre krawędzie są zbyt mocno wygładzane oraz brakuje im odpowiedniego nasycenia koloru. Podobny problem występuje w przypadku gdy robimy komuś zdjęciem tylnym aparatem, występuje wtedy efekt przypominający działanie filtrów upiększających. Kolejnym problemem jest występowanie artefaktów w przypadku gdy sztuczne źródło światła padnie na obiektyw. Na zdjęcia nocą nie warto liczyć, to nie jest smartfon do tego. Na plus można zaliczyć na pewno interfejs aplikacji aparatu oraz ilość funkcji dostępnych w samym interfejsie aplikacji. Kamerka selfie (16 Mpix) za to jest na przyzwoitym poziomie, zdjęcia są w miarę szczegółowe, choć brakuje im dobrego nasycenia. Na przedniej kamerce możemy także uzyskać efekt rozmycia tła (portret), który działa w najnowszej wersji nakładki dosyć dobrze.

Co do wideo w oficjalnej aplikacji mamy możliwość nagrywania 1080p w 30 fps z cyfrową stabilizacją obrazu. Istnieje jednak możliwość nagrywania w 4k 30 fps z cyfrową stabilizacją, po instalacji zewnętrznej aplikacji. Co do jakości nagrań lepiej po prostu zobaczyć przykładowe wideo poniżej:

Podsumowanie

Xiaomi Redmi S2 w obecnej formie i cenie to dobry wybór, ma kilka wad takich jak brak ładowania typu, brak NFC oraz średniawy aparat. Jednak wady te przyćmiewa jego wydajność oraz responsywność. Kolejnym dużym atutem tego urządzenia jest jego czas pracy na baterii, 2 dni na baterii przy normalnym używaniu smartfona to żaden problem. Ponadto obecność procesora Snapdragon w tej klasie cenowej jest bardzo miła. Dzięki temu znacząca większość aplikacji nie ma problemów z optymalizacją, smartfon się nie przegrzewa a urządzenie to dostanie aktualizację do Androida do wersji 9. Jeśli mocno ogranicza Was budżet, a chcecie mieć urządzenie wyglądające nowocześnie oraz działające w przyzwoity sposób to Redmi S2 to bardzo dobry wybór. Przechodząc z exflagowca Mi 5s Plusa, poza brakiem NFC i gorszym aparatem, podczas codziennego użytkowania nie odczuwałem żadnego dyskomfortu z używania znacznie tańszego urządzenia. To już o czymś świadczy!

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać