techunbox logo v2

Remote Fingerprint Unlock – odblokuj komputer za pomocą smartfona!

remote fingerprint unlock

Odblokowywanie komputera za pomocą smartfona

Większość z nas posiada czytnik linii papilarnych w smartfonie i wie, jaka to wygoda wybudzać i odblokowywać smartfona za jego pomocą. Daje to także bezpieczeństwo w postaci ograniczenia widoczności pinu lub wzoru odblokowywania. Takie rozwiązania są także wspierane w komputerach z Windows, ale co jeśli nasz PC nie posiada takowego modułu?

There is app for that!

Nazywa się ona Remote Fingerprint Unlock!

Jak działa Remote Fingerprint Unlock?

Wykorzystywana jest do tego sieć. Komputer jak i smartfon musza być w tej samej sieci (nie ważne czy WiFi czy po kablu), inne opcje na razie nie są obsługiwane. Możliwe, że zobaczymy opcję odblokowania za pomocą Bluetooth, bo aplikacja cały czas się rozwija, choć podobny efekt możemy uzyskać opcją hotspotu sieci komórkowej. Obsługa po konfiguracji jest banalna – uruchamiamy aplikacje, przykładamy palec do czytnika linii papilarnych i już! Komputer sam z siebie się odblokowuje. W przypadku, gdy mamy wersje PRO i połączenie za pomocą kabla, sytuacja robi się zacznie ciekawsza!

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale można uruchomić swój komputer za pomocą pakietu wysyłanego przez sieć, te funkcje wykorzystuje Remote Fingerprint Unlock! Po dodaniu komputera wystarczy uruchomić aplikację, dotknąć czytnika i nasz komputer automatycznie się uruchomi oraz zaloguje nas do systemu. Wszystko dzieje się automatycznie.

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?

Autor aplikacji Remote Fingerprint Unlock starał się uzyskać jak najbezpieczniejsze połączenie miedzy komputerem a smartfonem. Do komunikacji wykorzystywane jest OpenSSl, co ma gwarantować bezpieczeństwo przesyłanych danych. Ponadto wszystkie dane dotyczące kont są przechowywane tylko i wyłącznie wewnątrz smartfona i nie są przesyłane poza niego. Danych tych nie można podejrzeć oraz wszelkie zmiany są dokonywane dopiero po autoryzacji za pomocą odcisku palca.

Jak mogę to zrobić to u siebie?

  1. Instalujemy moduł zaufania (program od autora) i odblokowujemy odpowiednie porty w naszej zaporze.
    Jeśli nie korzystamy z żadnego firewalla instalator wszystko zrobi za nas.
  2. Następnie używamy kombinacje przycisków Windows i L aby zablokować konto.
  3. Instalujemy Remote Fingerprint Unlock na naszym smartfonie i przechodzimy przez cały proces konfiguracji (skanowania odcisku palca, skanowania urządzeń i dodania naszego komputera).
  4. Następnie w aplikacji na smartfonie przechodzimy do zakładki My Accounts.
  5. Klikamy add account na nazwie naszego komputera i wprowadzamy dane logowania (login/mail konta Microsoft i hasło). Aplikacja wspiera także konta Microsoft, choć w ich wypadku musimy podać nazwę naszego konta, jako nasz adres mailowy.
remote fingerprint unlock 3

Czy polecam aplikacje?

Tak, jak najbardziej! Aplikacja Remote Fingerprint Unlock, co prawda jak na razie jest dosyć uboga w funkcje, ale nie jest to jej wadą. Liczy się szybkość odblokowywania i bezpieczeństwo, a te jak na razie stoją na wysokim poziomie. Ponadto cena samej aplikacji w wersji Pro jest dosyć niska (3,50 PLN). Jeśli ktoś jest tak samo leniwy jak ja i lubi sterować wszystkim w swoim mieszkaniu za pomocą smartfona – to idealna opcja! Jedyną wadę jaką widzę to brak wsparcia innych platform.

Linki

Wpis na XDA: KLIK

Link do Google Play: KLIK

Link do modułu uwierzytelniania: KLIK

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać