Rynek robotyki to branża, która wciąż się rozwija, znajdując nowe zastosowania. Coraz popularniejsze stają się roboty przeznaczone do pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Pojawiły się na rynku duńskim i niemieckim już w 2008 roku i do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jake rodzaje wysokowydajnych robotów przemysłowych są obecnie dostępne? I jakie zastosowanie mają ich funkcjonalności?
Spis treści
Robotyka przemysłowa – gdzie można ją wykorzystać?
Robotyka przemysłowa od Universal Robots to wielofunkcyjne ramiona współpracujące z człowiekiem lub zastępujące go w zadaniach ciężkich bądź niebezpiecznych. Ponieważ zapewniają dużą ładowność, najczęściej wykorzystuje się je do obsługi maszyn ciężkich, pakowania oraz paletyzacji. Autonomiczne roboty mobilne mogą być używane w każdym zakładzie, w którym należy uzyskać jednorodną wysoką jakość końcowego produktu. Pozwalają przyśpieszyć proces produkcyjny, przy jednoczesnym obniżeniu wskaźnika odpadów. Oszczędność czasu i materiału w oczywisty sposób przekłada się na szybki zwrot inwestycji i realne zyski dla przedsiębiorstwa.
Rodzina robotów e-Series to cztery różne opcje automatyzacji, które można wykorzystać w różnych gałęziach biznesu. Gdzie coboty sprawdzą się najlepiej?
Przemysł spożywczy i rolnictwo
Coboty znakomicie sprawdzają się w łańcuchu produkcyjnym dla branży spożywczej. Uwalniają pracowników od powtarzalnych zadań, niezmiennie zapewniając wydajność. W szczycie sezonu roboty przemysłowe mogą pracować bez przerwy, zapewniając produktywność na najwyższym poziomie.
Branża meblarska
Wdrożenie robotów przemysłowych do produkcji mebli znacznie zwiększa konkurencyjność wyrobu. Pozwala przyśpieszyć procesy, zminimalizować straty materiałowe i zwiększyć spójność produktu. Wykorzystanie programowalnych ramion robotycznych umożliwia przydzielenie pracowników do zadań, które mniej obciążają fizycznie.
Produkcja elektroniki i technologii
Wykorzystanie cobotów przenosi proces produkcji elektroniki na wyższy poziom. Umożliwia mocowanie elementów na płytkach drukowanych z ogromną dokładnością 0,1 mm (0,004 in), przy zachowaniu optymalnej prędkości wszelkich procesów.
Przemysł metalurgii i obróbki surowców
Ramiona robotyczne poprawiają precyzję narzędzi i części, dzięki czemu praca w przemyśle metalurgicznym staje się wydajniejsza, a procesy produkcyjne powtarzalne. Robotyka przemysłowa pozwala o krok wyprzedzać konkurencję.
Produkcja i podwykonawstwo dla branży motoryzacyjnej
Coboty Universal Robots to gwarancja elastyczności i bezpieczeństwa na linii produkcyjnej i montażowej w przemyśle motoryzacyjnym. Pełna powtarzalność czynności oraz precyzja sprawiają, że produkcja samochodów i motocykli staje się mniej kosztowna.
Produkcja tworzyw sztucznych i polimerów
Automatyzacja wielu procesów w produkcji tworzyw sztucznych i polimerów zapewnia większe bezpieczeństwo pracownikom i wyższa wydajność procesową. Ramiona UR można wykorzystać do oddzielania, załadunku i rozładunku płytek drukowanych, a także do innych projektów przypisanych przez użytkownika.
Przemysł farmaceutyczny i chemiczny
Coboty UR spełniają wszelkie wymogi przemysłu farmaceutycznego i chemicznego, jeśli chodzi o precyzję i higienę pracy. Mogą być wykorzystywane do delikatnej współpracy z człowiekiem nadzorującym proces, dzięki czemu wzrasta wydajność linii produkcyjnej i rentowność inwestycji.
Obszar badania i rozwoju nowych technologii
Specjaliści opracowujący nowe technologie mogą korzystać z robotyki przemysłowej w swoich pracach badawczo-naukowych. Zarówno niezależne instytucje, programy rządowe oraz uczelnie wyższe z powodzeniem mogą wykorzystać ramiona robotyczne UR to automatyzacji i zwiększania bezpieczeństwa w trakcie realizowanego projektu.
Rodzaje robotów przemysłowych
Dystrybuowane przez Universal Robots roboty przemysłowe to rodzina wysokowydajnych ramion współpracujących. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane w zadaniach wymagających średniej i dużej ładowności. Jakie możliwości zapewnia robotyka przemysłowa z wykorzystaniem konkretnych rodzajów urządzeń?
UR3e
UR3e to kompaktowy robot stołowy, znakomicie nadający się do lżejszych prac montażowych. Może być połączony ze zautomatyzowanym stołem roboczym. Chociaż waży jedynie 11 kg, oferuje maksymalny udźwig 3 kg oraz możliwość 360o obrotu wszystkich przegubów. Przegub końcowy ma nieograniczone możliwości obracania się. UR3e to obecnie jeden z najlżejszych elastycznych rozwiązań, jakimi może pochwalić się robotyka przemysłowa.
UR5e
Rozwiązaniem dla optymalizacji lekkich procesów przy delikatnej współpracy z człowiekiem jest robot UR5e. To wysokowydajne ramię robotyczne, które z łatwością można zaprogramować do powtarzalnych zadań. W przypadku podnoszenia, opuszczania lub testowania przedmiotów niebezpiecznych, stanowi ochronę dla wszystkich pracowników. UR5e waży 18.4 kg, zapewniając udźwig ładunkowy do 5 kg.
UR10e
Ramię UR10e to potężne narzędzie, jakim dysponuje robotyka przemysłowa. Zapewnia wszechstronne możliwości, udźwig do 12.5 kg oraz duży zasięg aż do 130 cm. Z uwagi na swoje możliwości, Universal Robots poleca UR10e to zastosowań w systemach obsługi maszyn, a także w procesach paletyzacji i pakowania. Wykorzystanie ramienia robotycznego gwarantuje większą precyzję wykonanych zadań oraz mniejszy współczynnik odrzutów. Automatyzacja paletyzacji dzięki UR10e przekłada się na wzrost wydajności oraz szybszy zwrot z inwestycji.
UR16e
UR16e to w dziedzinie robotyki przemysłowej rozwiązanie dla najbardziej wymagających. Duży udźwig i wszechstronne możliwości ramienia sprawiają, że robot może być wykorzystywany do różnych zadań, na przykład do klejenia, montażu lub wkręcania. Wszędzie tam, gdzie koniecznie jest jednorodna wysoka jakość produktu, UR16e zapewnia w pełni automatyzowany i powtarzalny proces. Dla optymalizacji produkcji, UR16e może być wykorzystywany na odrębnym stanowisku, a także na zautomatyzowanym stole roboczym. Pomimo kompaktowych wymiarów i niskiej wagi (33.1 kg), ramię UR16e zapewnia udźwig materiałów do 16 kg.