Obecnie możliwości komputerów wykorzystywane są w niemal każdej dziedzinie. Są one niezbędnym do rozwoju narzędziem pracy (cytując Steve’a Jobsa: komputer to rower dla umysłu). Nowe technologie umożliwiają tworzenie coraz mniejszych i wydajniejszych komputerów, spełniających potrzeby użytkowników. Na rynku dostępne są różne rodzaje komputerów i urządzeń mobilnych. Jakie rodzaje obudów komputera można wyróżnić? Czym charakteryzują się różne rodzaje komputerów przenośnych? Poniżej przedstawione zostały ich najpopularniejsze typy.
Spis treści
PC/MAC, czyli klasyczny komputer
PC, czyli Personal Computer, jest dobrze znanym przez wszystkich rodzajem komputera. Cały czas trwają spory o to, który model był pierwszy – wydawać się może, że w tej dziedzinie faworytem był wyznaczający uniwersalne standardy IBM PC/XT wyprodukowany w 1981 roku. Co ciekawe, pierwszeństwo przyznaje sobie jednak Apple, które wyprodukowało w 1984 roku Macintosha, posiadającego myszkę oraz interfejs graficzny (zainspirowany interfejsem graficznym komputera Xerox Alto), co znacznie zbliżyło komputer i człowieka. Apple wykazuje się jednak niekonsekwencją, budując wizerunek Maka jako opozycja do PC. Niestety, produkty Apple są tym samym sprzętem, co jednostki z zainstalowanym Linuksem czy Windowsem, a różnią je głównie rodzaje obudowy komputera (i oczywiście systemu operacyjnego bazującego na rdzeniu Unix). Oznacza to zbliżoną budowę oraz istnienie podobnych podzespołów, takich jak płyta główna, pamięć RAM czy dysk twardy. Zasadniczą różnicą popularnych Maków w stosunków do pecetów jest fakt, że firma z Cupertino odpowiedzialna jest zarówno za hardware jaki i software, co znacząco wpływa na działanie komputera (optymalizacja działania sprzętu).
Rodzaje obudów komputera
Obudowy komputerów typu PC można podzielić generalnie ze względu na wielkość i kształt oraz architekturę płyty głównej. Wśród tych pierwszych wyróżnia się obudowy desktop (biurkowe, na których można postawić np. monitor) oraz tower (popularne „wieżyczki” w rozmiarach: mini, mid i big). Wśród obudów dostosowanych do poszczególnych płyt głównych komputera można wyróżnić: AT, ATX, NLX, Mini-PC oraz najnowsze BTX i ITX.
PDA/palmtop – prototyp tabletów i smartfonów
Nazwa palmtop wywodzi się z połączenia dwóch wyrazów: „palm”, czyli „dłoń” oraz „top”, czyli „na czymś”. Łatwo więc wywnioskować, że rodzaj tego komputera ma za zadanie mieścić się w dłoni. Palmtopy, nazywane też PDA (Personal Digital Assistant) to przodkowie współczesnych tabletów i smartfonów. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się w końcówce lat 80. XX w., ale ich funkcjonalność ograniczona była do edytora tekstu, kalkulatora, arkusza kalkulacyjnego, kalendarza i książki adresów. Kolejne modele zwiększały możliwości palmtopów przez dodanie funkcji takich, jak rozpoznawanie pisma, słowniki wyrazów, czy komunikacja z Internetem, pozwalająca na przykład na odbiór poczty elektronicznej. Większość oferowanych wówczas palmtopów charakteryzowała się sterowaniem z użyciem rysika.
Tablet – wielozadaniowe i niewielkie urządzenie
Tablet jest rodzajem komputera, który zyskał swoją popularność całkiem niedawno. Idea przenośnego sprzętu, który trzymać można w jednej ręce, a obsługiwać drugą, została wykorzystana przez Microsoft już w 2001 roku, podczas debiutu Microsoft Tablet PC, wyposażonego w dotykowy ekran sterowany rysikiem dołączonym do zestawu. Wynalazek ten nie zdobył jednak dużej popularności, a koncepcja tabletu uznana została za nietrafioną (prawdopodobnie ze względu na korzystanie z tradycyjnego systemu operacyjnego przeniesionego wprost z komputerów typu PC). Sytuacja znacznie się zmieniła, kiedy w 2010 roku firma Apple wypuściła iPada, czyli pięknie zaprojektowane, wydajne urządzenie sterowane palcem z dopasowanym do trybu działania systemem operacyjnym. Był to strzał w dziesiątkę.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego Microsoft poległ podczas próby wprowadzenia tabletu, a Apple odniósł wielki sukces. Główną przyczyną tej sytuacji jest czas wydania obu modeli. Rok 2001 był czasem komputerów stacjonarnych oraz stałego łącza. Z kolei rok 2010 to okres, kiedy rynek zdobywały smartfony, a sieć mobilna była coraz popularniejsza. Drugą kwestią jest porażka w kwestii projektu urządzenia – sprzęt Microsoftu był nieporęczny, ciężki oraz obsługiwany rysikiem (który, co ciekawe, pojawił się w najnowszych wersjach iPadów). Steve Jobs, będący wizjonerem branży, zareagował alergicznie na takie sterowanie i zaproponował iPada, który okazał się hitem dzięki wygodzie użytkowania oraz elegancji designu, będącego wizytówką firmy firmy Apple.
Netbook, czyli niewielki laptop
Netbook jest kompaktową, energooszczędną i mało wydajną odmianą laptopa. Netbooki charakteryzują się ekranami o małej przekątnej (od 7 do 12 cali) i brakiem napędu CD/DVD. Ekspansja tabletów powoduje powolną śmierć rynkową netbooków. Szansą są modele hybrydowe, będące połączeniem tabletu (wyposażonego w ekran dotykowy) z netbookiem (do którego dołączona jest niewielka klawiatura), charakteryzujące się znacznie lepszymi parametrami, niż klasyczne netbooki.