techunbox logo v2

Tenda AC21 – recenzja, test i opinie. Dobry router do światłowodów.

tenda ac21 – recenzja test i opinie dobry router do swiatlowodow

Recenzowany router Tenda to klasa średnia urządzeń sieciowych dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Czy wraz z większą ceną jest też lepsza wydajność?

Tenda AC21 – informacje podstawowe

Urządzenie sieciowe AC21 posiada Wi-Fi w technologii 5 Ghz z prędkością do 1733 Mb/s oraz 2.4 Ghz z prędkością do 300 Mb/s. Dzięki dodaniu wsparcia technologii 802.11ac wave2 i 4×4 MU-MIMO znacząco usprawniono prędkość oraz pojemność serwowanej sieci bezprzewodowej. Router posiada aż 6 anten o mocy 6dBi każda. Producent szczyci się także z zastosowania oddzielnego kooprocesora, który służy do wzmacniania sygnału. Aby zapewnić takie transfery po sieci bezprzewodowej router został wyposażony w 4 porty gigabitowe (1x WAN i 3x LAN). To zdecydowanie urządzenie, które skierowane jest do obsługi szybkiego internetu światłowodowego.

W urządzeniu oczywiście nie zabrakło przydatnych funkcji, takich jak: sieci gości, filtrowanie użytkowników, kontroli rodzicielskiej oraz nawet zdalnego zarządzania siecią w domu poprzez aplikację. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z przekierowywania portów, DDNS, VPN oraz Firewalla.

Tenda AC21 – wygląd

Na pierwszy rzut na pewno rzuca się 6 anten. Dwie znajdują się z tyłu, a po dwie na lewej i prawej stronie urządzenia. Nazwa producenta w formie srebrnego, błyszczącego emblematu znajduje się na środku wymyślnego wzoru ze spłaszczonych kwadratów i prostokątów. Dzięki zastosowaniu przyjemnej kratki urządzenie naprawdę ciekawie się prezentuje. Warto dodać, że obok połyskliwej części przedniej obudowy jest bardzo dużo matowego plastiku. Na przodzie znajduje się także 5 niebieskich diod sygnalizujących o stanie urządzenia. Z tyłu znajdują się 4 porty LAN, port zasilania oraz przycisk combo WPS/Reset. Router stoi na czterech gumowych nóżkach, obok nich znajduje się masa dziurek, które służą do wentylacji podzespołów. Tak jak w każdym urządzeniu tego typu na dole znajduje się także tabliczka znamionowa z ważnymi informacjami na temat urządzenia.

Tenda AC21 – aplikacja oraz webowy panel

Panel administracyjny jest bardzo prosty w użytkowaniu. Warto dodać, że jest on w języku polskim. Większość osób powinna dać radę z podstawową konfiguracją routera w domu. Pierwsza konfiguracja w wielu przypadkach w 100% załatwia sprawę dobrej konfiguracji urządzenia.

To jeden z ładniejszych i czytelniejszych paneli administracyjnych jakie widziałem. Widać, że Tenda dba nawet o osoby, które mają mało do czynienia z tego typu narzędziami.

W dzisiejszych czasach każde urządzenie, które w jakiś sposób może komunikować się z internetem ma swoją aplikacje. W przypadku routera Tenda też nie jest inaczej. Do pobrania jest aplikacja zarówno na Androida, jak i iOS’a. Przez aplikacje da się ustawić większość potrzebnych rzeczy.

Tenda AC21 – testy prędkości

Urządzenie testowałem na smarfonie Xiaomi Mi 10. Prędkość sprawdzałem aplikacją Speedtest od Ookla. Całość testu odbywała się na internecie światłowodowym 400/40. Tak jak w przypadku wszystkich takich testów chciałem odzwierciedlić w miarę normalne użytkowanie w różnych miejscach w domu i ogrodzie. Dom zbudowany jest z grubych ceglanych ścian, nie jest to najłatwiejsze miejsce do rozsyłania sieci bezprzewodowej.

Jak daleko od routera? LAN 1 Gbit (download/upload) Repeater do Xiaomi Mi 3G 5 Ghz (download/upload)
5 m 300/40 145/40
10 m i 1 ściana 200/40 145/40
Piętro niżej 200/40 140/40
3 ściany + 20 m 10/10 10/10
Piętro niżej + 15 m 90/40 135/40
Piętro niżej + 40 m 50/38 120/40

Testy były wykonywane kilka w razy w każdej lokalizacji, jest to średnia wyników. Urządzenie radzi sobie dosyć dobrze podczas korzystania z kabla, jak i korzystając z Wi-Fi innego routera w trybie repeatera. W obu przypadkach dałem możliwość negocjowaniu częstotliwości urządzeniom (2.4 Ghz a 5 Ghz). To dużo lepsze wyniki niż w przypadku budżetowego Tenda AC5 v3.0. Nawet w ogrodzie mogłem cieszyć się dostępem do szerokopasmowego internetu bez większych zwolnień.

Czy warto kupić Tenda AC21?

Tenda dobrze wyceniła router AC21. W moim przypadku, czyli dostępu do sieci światłowodowej bardzo dobrze i stabilnie udostępniał internet. Przyjemny i nietuzinkowy wygląd na pewno zwróci na siebie uwagę ze względu na aż 6 anten oraz przyjemną błyszczącą kratkę. Nie jest to urządzenia najtańsze, troszkę miejsca na szafce potrafi zająć. Warto budować na tym routerze sieć w domu wielorodzinnym bądź w małej firmie.

Zalety

  • Dobre pokrycie zasięgiem sieci bezprzewodowej
  • Wsparcie technologii 802.11ac wave2 oraz 4X4 MU-MIMO
  • 4 porty z przepustowością 1 Gbit
  • Prosty panel administracyjny z językiem polskim
  • Aplikacja na Androida i iOS ze zdalnym dostępem
  • Oddzielna sieć dla gości

Wady

  • Brak portu USB (w droższym modelu jest)
  • Cena ze średniej półki (ponad 200zł)
  • Urządzenie jest zauważalnie ciepłe (z dołu)
  • Router zajmuje dosyć dużo miejsca

Ocena: 4.5/5

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać