techunbox logo v2

WAZA B03 ciekawy i tani wideorejestrator

waza b03 wideorejestrator

Waza B03 jest kolejnym przykładem ostatnio modnych „smart” wideorejestratorów. W swojej cenie oferuje na prawdę dużo, przyzwoitą jakość jak i ciekawe funkcje, w całkiem małym opakowaniu.

Budowa

Waza B03 jest wykonana z podobnego plastiku, co YiDash Cam. Kamera jest naprawdę mała i lekka. Z tyłu znajduje się słabej jakości ekranik o przekątnej 1.5 cala, u dołu pod ekranikiem znajdziemy 4 przyciski funkcyjne do poruszania po interfejsie. Są one dobrze wykonane, mają przyjemny klik i nie łapią wibracji. Po lewej znajduje się przycisk power (który też działa jako przycisk OK) oraz otwory wentylacyjne. Z przodu znajduje się soczewka wraz z całą optyka. Podobnie jak w YiDash Cam, nie ma tutaj żadnej diody doświetlającej.

Jakość nagrań

Za jakość nagrań odpowiada czujnik Sony imx323 z obiektyw 650nm. Kamerka ma kąt widzenia: 140 °. Urządzenie podobnie jak poprzednio recenzowany DVR posiada problem z ostrością, gdy urządzenie znacząco się nagrzeje. Kamerka nagrywa w następujących rozdzielczościach: 1920 × 1080, 1280 × 720, 848 × 480, 640 × 480. Najwyższa z nich nie wydaje mi się na interpolowaną. Na nagraniach w dzień występuje efekt ziarna, choć nagrania nie są złe jak na urządzenie w tej cenie. Nie udało mi się jednak na żadnym z nagrań uchwycić widocznej tablicy rejestracyjnej, (co można było uzyskać w Yi po lekkiej modyfikacji soczewki). W nocy jest już gorzej, gdy nie ma oświetlenia widać artefakty, w miejscach lepiej doświetlonych jest dziwny efekt, który ciężko mi opisać. Poniżej zamieszczam wideo bez obróbki nagrane tym DVRem.

KLIK

Funkcje, jakie oferuje kamerka

Wideorejestrator posiada ogrom funkcji, mniej i bardziej przydatnych. Zaczynając od tej najmniej, DVR może być wykorzystywany jako kamerka do PC. Urządzenie posiada G sensor, który dba o to, aby nagranie z wypadku zostało zabezpieczone przed nadpisaniem przez pętle nagrań.  A propos pętli, możliwe jest ustawienie długości nagrań na 3 min / 5 min / 10 min. Ponadto posiada funkcje ręcznej blokady wideo poprzez przytrzymanie przycisku M. Obecne nagranie zostaje także zabezpieczenie przed usunięciem. DVR został także wyposażony w tryb parkingowy, który zapisuje wideo tylko w przypadku wykrycia ruchu przed szybą auta (funkcja ta wymaga podłączenia pod zapalniczkę, bo bateria w niej samej jest naprawdę słaba).

Smart funkcje

DVR posiada kartę WiFi, która tworzy sieć, do której możemy się podłączyć, aby sterować aplikacją FinalCam. Aplikacja ta pozwala na edycje wszystkich ustawień kamerki (podobnie jak Yi Cam) oraz pozwala na podgląd w czasie rzeczywistym oraz sterowanie opcjami nagrywania. Ponadto mamy możliwość poglądu zawartości karty SD z możliwością pobierania i usuwania plików zawartych na karcie. Z dodatkowych funkcji należy wspomnieć ze aplikacja pozwala na sprawdzenie procentowego udziału poszczególnego typu plików w pamięci rządzenia, średnio przydatny, ale miły dla oka bajer.

Z ciekawostek w instrukcji obsługi (tak legendy mówią prawdę ze czasem ktoś je czyta) wynika ze kamerka obsługuje moduł gps po podłączeniu do USB, (chociaż nie wiem, w jaki sposób ma się to odbywać, ponieważ nigdzie nie ma portu pozwalającego na podłączenie do owej kamerki stosownego modułu).

Podsumowanie

Kamera Waza B03 jest ciekawą jak na swoją cenę opcją dla ludzi, którzy chcą kupić tanio całkiem dobry wideorejestrator, który posiada wiele przydatnych funkcji. Aplikacja pomaga w nawigowaniu po plikach i ułatwia skonfigurowanie samej kamerki w wygodny sposób. Ciężko znaleźć dobrą konkurencję w tej cenie. Pomimo jednak tylu zalet jest pewna wada, o której należy pamiętać, kamerka bardzo źle radzi sobie w nocy, prawdopodobnie może to zostać naprawione o ile producent wyda stosowną łatkę. Kolejnym problemem jest punkt ostrości jest on dobrany dosyć specyficznie, nie widać rejestracji i nie da się zbytnio z tym cokolwiek zrobić. Pomimo tych wad polecam jednak zakup tego urządzenia osobom, które nie maja za dużo pieniędzy a chcą posiadać całkiem przyzwoitą kamerkę.

Unboxing (między innymi ta kamera)

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać