techunbox logo v2

Windows 11 – wersje, funkcje, ISO, download i klucz

windows 11

5 października 2021 roku swój debiut na światowym rynku miał nowy system operacyjny Windows 11. Jest to już kolejny dziecko potentata w branży IT, jakim jest Microsoft. Firma jest producentem najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputery osobiste na całym świecie, ponadto wydaje również inne znane oprogramowanie konsumenckie, jest także istotnym czynnikiem na rynku gier komputerowych. Czy Windows 11 będzie systemem rewolucyjnym niczym w przeszłości wersja XP, czy też raczej zmiany, jakie zostały wprowadzone w najnowszej wersji będą bardziej kosmetyczne i nastawione na zwiększenie wydajności systemu? Przekonajmy się.

Windows 11 – co to za system operacyjny?

Jeżeli zmienialiście kiedykolwiek system operacyjny, zwłaszcza Windowsa, na pewno drżeliście ze strachu, nie mogliście spać po nocach zastanawiając się czy nowa wersja będzie stabilna i czy nadążycie za zmieniającymi się trendami. Na szczęście, Microsoft w najnowszej odsłonie swojego systemu operacyjnego postanowił nie wprowadzać rewolucji do dobrze naoliwionej maszyny, jaką była wersja 10. Można wręcz powiedzieć, że „jedenastka” to potężnie zaktualizowany poprzedni system o odświeżonym wyglądzie i bardziej wydajny. Jednak początki nowego systemu nie były takie różowe jakby mogło się wydawać, użytkownicy raczej niechętnie przechodzili na Windows 11. Być może zakres przydatnych zmian był zbyt wąski, aby mogło to zachęcić do bądź, co bądź uciążliwej zmiany systemu operacyjnego. Efektem tego, były przyspieszone prace nad aktualizacjami, które już pojawiły się w najnowszym Windowsie lub w najbliższych miesiącach ujrzą światło dzienne.

Jakie są wersje systemu operacyjnego Windows 11?

Oczywiście jak w przypadku każdego nowego systemu operacyjnego, „jedenastka” ma również kilka swoich wersji. Najczęściej wybieranymi wersjami przez użytkowników są Windows 11 Pro oraz Windows 11 Home.

Wszystkie wersje:

  • Windows 11 Pro
  • Windows 11 Home
  • Windows 11 Pro for Workstations
  • Windows 11 Pro Education
  • Windows 11 Enterprise
  • Windows 11 Education
  • Windows 11 Mixed Reality

Pro vs Home

Jedną z ważnych różnic pomiędzy systemami Pro i Home jest opcja używania wirtualizacji oraz pulpitu zdalnego. Wersja Home nie jest w stanie współpracować z software typu Hyper-V od firmy Microsoft, czy też z rozszerzeniem Windows Sandbox, pomocnym przy uruchamianiu aplikacji w izolowanym miejscu na komputerze, w celu zabezpieczenia danych.

Ilość procesorów oraz maksymalna ilość RAM, jaką będzie wykorzystywać dana wersja systemu będzie również się różniła. Home jest w stanie obsłużyć 1 procesor o maksimum 64 rdzeniach, wersja Pro obsłuży 2 procesory o maksimum 128 rdzeniach na procesor. Różnica w maksymalnym wykorzystaniu RAM to w wersji Home 128 GB, a w wersji Pro 2 TB RAM.

Jakie nowe funkcje ma Windows 11?

Design systemu uległ kosmetycznym, ale przyjemnym dla użytkownika zmianom, głównie jest to widoczne po kliknięciu w „menu start”, gdzie zaproponowano nam nowy układ ikon. Na pierwszy rzut oka widać przypięte aplikacje, a poniżej najczęściej otwierane pliki, a dopiero po kliknięciu w „wszystkie aplikacje” jesteśmy przenoszeni do widoku z wszystkimi programami zainstalowanymi na naszym systemie operacyjnym. W niedalekiej przyszłości ma się pojawić bardzo ciekawa opcja, jaką jest wprowadzenie kart do eksploratora. To o tyle ważna aktualizacja, że oprócz ergonomicznych i łatwiejszych w użytkowaniu kart, system zostanie odciążony. Karty zużywają mniej RAM niż osobne okienka eksploratora. Z ciekawych zmian w wyglądzie Windowsa 11, to, gdy odpalimy świeżo zainstalowany system naszym oczom ukaże się przesunięty na środek pasek zadań. Oczywiście nie ma problemu z przywróceniem paska zadań do swojej naturalnej, znanej z wielu poprzednich wersji, pozycji z lewej strony. Ciekawym rozwiązaniem paska zadań, jest także wydzielenie ustawień np. jasności, głośności oraz internetowych do panelu szybkich funkcji, który możemy edytować i dodać tam np. tryb samolotowy. Pewnym utrudnieniem w porównaniu do Windowsa 10, może być wygląd kalendarza na pasku zadań. W poprzedniej wersji sytemu po kliknięciu w kalendarz widzieliśmy duży widget tylko z kalendarzem. Obecnie został on połączony z powiadomieniami i widok ten ogranicza widoczność zarówno kalendarza jak i powiadomień.

Co do nowych funkcjonalności to najnowszy Windows zyskał między innymi możliwość uruchamiania programów z Androida, a wszystko to dzięki zintegrowaniu ze sobą Microsoft Store z Amazon Appstore. Ponadto Microsoft nadal dba o bezpieczeństwo naszych danych za pomocą VBS, czyli sprzętowej wirtualizacji, która pozwala stworzyć izolowany i bezpieczny obszar pamięci. Ponadto „jedenastka” nie będzie obsługiwał starszych, ponad czteroletnich, procesorów oraz płyt głównych. Pokazuje to też tendencje Microsoftu, że nowy system ma obsługiwać raczej nowoczesny sprzęt, natomiast do starszych modeli ma być wykorzystywany Windows 10.

Gracze otrzymają w prezencie od Windowsa 11 możliwość szybszego ładowania gier, a wszystko dzięki funkcji DirectStorage. Ponadto najnowszy system operacyjny będzie obsługiwał HDR (High Dynamic Range), co oznacza szeroki zakres dynamiki. HDR to obraz, który pozwala na to, że gdy występują spore różnice jasności pomiędzy ciemniejszymi a jaśniejszymi tonami, to właśnie dzięki HDR, znacznie lepiej widać szczegóły w ciemnych i jasnych obszarach ekranu.

Windows 11 znalazł również pewne rozwiązanie optymalizacyjne w obszarze zużycia baterii w laptopach. Dynamic Refresh Rate, wpływa na zmianę częstotliwości odświeżania obrazu, zmniejszając ją w wypadku, gdy nie ma dużego zapotrzebowania na wykorzystanie matrycy.

Windows 11 – download, czyli gdzie pobrać ISO?

Najnowszy Windows, jak już opisywaliśmy jest kontynuacją poprzednika z numerem 10, a właściwie pakietem bardzo istotnych aktualizacji, które zmieniły częściowo design oraz niektóre funkcjonalności systemu. Fakt ten powoduje, że posiadając starszą wersję możemy płynni przenieść się na nowa platformę, wykonując tylko aktualizację w Windows Update. Oczywiście dla chcących skorzystać z bardziej tradycyjnej formy instalacji systemu, możliwe jest pobranie pliku w formacie ISO, który znajdziemy bezpośrednio na stronie Microsoftu. Jest to najbezpieczniejsze i najbardziej aktualne źródło Windowsa 11 w formie pliku ISO, nienarażone na ingerencję osób trzecich. Poniżej ścieżka do pobrania pliku w formacie ISO z Windows 11: Windows 11 ISO.

Jaka jest cena Windows 11 i gdzie kupić legalny klucz?

System operacyjny możemy kupić w kilku wariantach i co ważne warto zrobić to ze sprawdzonych źródeł, żeby nie paść ofiarą oszustów.

System Windows można zakupić w dwóch podstawowych wariantach tj. OEM oraz BOX. Original Equipment Manufacturer oznacza, że licencja na dany system operacyjny została przypisana do danego nośnika danych np. do laptopa, a jej dane są wpisane do BOIS-u. Wersja taka ma swoje zalety, gdyż jest ona tańsza od wersji BOX, natomiast nie można jej zainstalować na innym nośniku niż już posiadany. Wersja BOX jak, zawiera płytę instalacyjną i co do zasady może być reinstalowana na innych nośnikach danych.

Oba warianty należą do bezpiecznych form zakupu oprogramowania, ważne jest żeby nie kupować na podejrzanych aukcjach kluczy do produktów takich jak Windows 11, zwłaszcza zwracajmy uwagę na podejrzanie niskie ceny systemu operacyjnego, gdyż te powinny się wahać się w pewnych widełkach kwotowych. I tak dla wersji Microsoft Windows 11 Pro w wersji OEM cena minimalna jaką możemy znaleźć w sklepach internetowych to minimum 650 zł, a dla wersji Home OEM ceny zaczynają się od mniej więcej 500 zł. W przypadku wersji BOX, różnice mogą się pojawić w zależności od tego czy licencja ma być udzielana na 1 stanowisko czy też więcej. I tak dla Microsoft Windows 11 Pro w wersji BOX z jednym stanowiskiem cena to około 1000 zł lub ciut więcej. Microsoft Windows 11 Home w wersji BOX jest znacznie tańszy, gdyż jego cena to około 600 zł. Oczywiście dotyczy to również jednostanowiskowej licencji.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać