techunbox logo v2

Xiaomi EUNI ES808 (nie)ciekawa hulajnoga elektryczna

xiaomi euni es808 nieciekawa hulajnoga elektryczna

Xiaomi EUNI ES808 (wersja biała) to hulajnoga elektryczna spod stajni podmarki Xiaomi – Qicycle. Ciekawy wygląd oraz komputer pokładowy może skusić do kupna, w tej recenzji postaram się ukazać plusy i minusy tego urządzenia. EUNI ES808 ma moc 250W, 8 calowe opony oraz maksymalny udźwig 100kg.

Komfort jazdy

Maksymalna prędkość to 20 km/h, w przypadku przekroczenia tej prędkości (jazda z górki) hulajnoga zaczyna hamować.  Silnik można włączyć po rozpędzeniu się do 3 km/h. Po chodnikach jeździ się w miarę wygodnie, ale trzeba pamiętać, że jest ona stosunkowo niska (około 6.5 cm) i można łatwo zahaczyć o krawężnik bądź coś innego co wystaje. Jazda w terenie jest niestety niemożliwa albo trudna, teren musi być w miarę utwardzony bo hulajnoga nie ma tyle mocy aby się poruszać po większych dziurach czy grząskiej glebie. W moim przypadku, czyli wadze powyżej 90 kg hulajnoga w terenie miejskim potrafiła średnio zajechać 10 km, gdzie ma się to nijak do informacji na stronie producenta o 25 km zasięgu. Przy wadze mniejszej na pewno zasięg będzie większy, ale czy aż taki jak podaje producent? Dużym plusem jest to, że urządzenie średnio ładuje się w 2.5 h. Fajnym akcentem jest też włączenie się świateł podczas hamowania, do niego nie mam w sumie zastrzeżeń. Warto dodać, że urządzenie posiada certyfikat wodoszczelności IPX5.

xiaomi euni es808

Wygląd

Tyle ludzi, tyle opinii, według mnie urządzenie prezentuje się naprawdę ciekawie. W paru miejscach wkomponowane logo Qicycle, światła w odpowiednich miejscach, białe wstawki łączone z czernią. Po złożeniu dodatkowe kółeczka, które ułatwiają ciągnięcie hulajnogi. Przyjemny jest też system składania hulajnogi, trzeba pociągnąć metalowy srebrny wihajster (nie wiem jak to nazwać) minusem jest to, że trzeba użyć dużo siły. Gdyby tylko więcej mocy pod maską 😉

Aplikacja

Urządzenie posiada dedykowaną aplikacje, ale niestety jest ona przestarzała i nie działa (ostatnia aktualizacja 2016). Nie ma jej w Sklepie Play, urządzenie nie znajduje się w aplikacji MiHome, trzeba ściągnąć ją z kodu podanego w instrukcji – link do aplikacji. Testowałem na androidzie w wersji od 5 do 8 i najdalej udało mi się dojść do procesu łączenia z hulajnogą, w każdej próbie aplikacja crashowała i nie dało się nic więcej zrobić. Na szczęście urządzenie posiada komputer pokładowy, który pokazuje podstawowe dane.

Komputer pokładowy

Dzięki temu, że urządzenie posiada komputer pokładowy z wyświetlaczem można troszkę przeboleć (tak właściwie) brak aplikacji. Koło wyświetlacza znajdują się trzy przyciski, które odpowiadają za włączenie urządzenia, zmiany informacji (dłuższe przyciśniecie włączenie świateł), oraz dzwonek. Na wyświetlaczu można zobaczyć:

  • SPEED – aktualna prędkość w km/h (do tego trybu domyślnie wraca komputer)
  • ODO – pełen przebieg hulajnogi (znika podczas jazdy)
  • RideTime – czas od włączenia komputera godz i min
  • AVG – średnia prędkość całej przejażdżki km/h
  • MAX – maksymalna prędkość podczas przejażdżki km/h

Co do mierzonej odległości i prędkości to nie mam obiekcji, dane były bardzo zbliżone do tych z GPS na smarfonie.

xiaomi euni es808

EUNI ES808 vs Xiaomi M365/187

Szczerze to porównywanie ES808 do M365 nie ma sensu, gdyż jest to zupełnie inna liga (250W vs 500W). Dodając do tego możliwe mody na M365 – można uzyskać nawet 1000W. Niezwykle ważna jest społeczność jaka kręci się wokół produktów z serii Xiaomi M365 (i inne), która ciągle ulepsza i modyfikuje te produkty. EUNI można co najwyżej porównać do wersji M187 (250W vs 250W), ale i tak, jeśli miałbym wybierać to wsparcie producenta (ciągłe aktualizacje) oraz zaangażowana społeczność zawsze wygra.

Podsumowanie

Hulajnoga jest niewątpliwie ciekawym produktem, ale dla osób młodszych, ograniczenie 20 km/h, słabe przyśpieszenie nie pozwoli zbytnio szaleć na drodze. Z drugiej strony urządzenie waży około 13kg co może być troszkę za dużo. Niedziałająca aplikacja, brak społeczności i wsparcia firmy tak jak w przypadku Xiaomi M365 jest ogromnym minusem. Urządzeniem jeździ się przyjemnie, ale aż chce się aby miało to więcej mocy. Niewątpliwie czymś co, wyróżnia to urządzenie jest komputer pokładowy z wyświetlaczem. Urządzenie generalnie nie jest złe, ale wszystko zależy od ceny zakupu i przeznaczenia sprzętu.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać