Xiaomi Gateway – smart home po taniości #1

xiaomi gateway smart home po taniosci

Xiaomi Gateway to centralka, dzięki której zbudujesz w swoim domu smart home po taniości.

Do czego służy Centralka?

Gateway używa protokołu ZigBee aby móc się komunikować z urządzeniami podpiętymi do niej. To urządzenie to taki pośrednik, który przekazuje polecania tych pod-urządzeń do sieci/serwerów MiHome. Może obsłużyć do 30 urządzeń, zaliczane są w to: czujniki otwarcia okien, ruchu, temperatury, ciśnienia oraz gniazdka, włączniki i wiele więcej.

Oprócz swojej podstawowej funkcjonalności została ona wyposażona w kilka ciekawych bajerów, które opiszę w tym wpisie.

MiHome dla Xiaomi Gateway

W przypadku tej centralki, która była kupiona na Gearbeście, trzeba ustawić Region na Mainland China.

Aplikacja to tak naprawdę jeden z najważniejszych punktów większości smart domów. Do obsługi urządzenia posłuży nam znana apka fanom Xiaomi – MiHome. Możecie ją znaleźć zarówno na Androidzie jak i iOSie. Warto dodać, że dla posiadaczy urządzeń Apple została stworzona specjalna wersja centralki, która obsługuje Homekit.

Dodatkowe smart funkcjonalności:

  • Alarm – możliwość włączenia alarmu dźwiękowego, gdy czujnik wykryje ruch, światło, wskazaną temperaturę bądź zostanie wciśnięty włącznik. Można też zażądać dodatkowo powiadomienia PUSH na telefon.
  • Podświetlenie nocne – poprzez czujnik ruchu możemy włączyć lampkę, żarówkę, huba.
  • Planowanie kolorów – aby każdy dzień był kolorowy. Różne kolory oświetlenia według własnego planu.
  • Budzik – możemy ustawić, aby centralka bądź inne urządzenie obudziło nas o danej porze.
  • Dzwonek do drzwi – tak jak w przypadku alarmu możemy ustawić, aby urządzenia sygnalizowały nas o przybyciu kogoś. Może to być po prostu tradycyjny dzwonek/włącznik jak i różnego rodzaju czujniki.
  • Radia internetowe – centralka może zagrać wybrane z listy radio internetowe. Niestety domyślnie na liście są tylko radia chińskie. Istnieje sposób aby dodać nasze, polskie radia, ale wymaga on chwili zabawy, a jakość streamu jest raczej niska.
  • Pierścień LEDowy – mamy do wyboru 16 milionów kolorów, poziomy natężenia czy przedefiniowane sceny kolorystyczne. Czyni to centralkę dodatkowo mini lampką, która ładnie oświetli część pomieszczenia.

W przypadku alarmów dźwiękowych można użyć własnego dźwięku z pliku mp3.

Bardzo przydatną funkcją jest też funkcja ratująca przed przypadkowym usunięciem huba z aplikacji, co mogłoby się zdarzyć i skutkowałoby prawdopodobnie usunięciem wszystkim ustawień.

Według własnych zasad – sceny


Inteligentne sceny
to tak naprawdę serce domu, który ma być smart. W prostej postaci możemy ustawić w aplikacji reguły, które ułatwią życie.

Jeśli coś się wydarzy, coś ma nastąpić.

A co najlepsze – wszystko według własnego scenariusza. Możemy użyć odczytów z pod-urządzeń, czyli różnego rodzaju czujników jak i globalnych informacji takich jak temperatura, ciśnienie, zanieczyszczenie (niestety dostępne tylko w Chinach). Dodatkowo każda czynność można odpowiednio opóźnić.

Wykonać możemy co nam się tylko podoba. Praktycznie każde smart urządzenie można po prostu włączyć bądź wyłączyć, ale są też bardziej zaawansowane funkcję jak zmiana barwy żarówki, moc pracy oczyszczacza, zagranie dźwięku, czy po prostu wysłanie powiadomienia PUSH.

Xiaomi Miijia Smart Gateway

Obodowa jest plastikowa, okala ją pierścień LEDowy. Na urządzeniu jest jeden przycisk, który może posłużyć wyłączeniu budzika, radia, światełek. Centralka nie jest lekka, zdecydowanie czuć, że troszkę elektroniki zostało w nią wpakowane.  Połączenie pierścienia LEDowego z ładną wytłoczką z przodu czyni urządzenie dosyć atrakcyjnym gadżetem dekoracyjnym.

Podsumowanie

+ Cena (ja kupiłem za około 20 usd w Black Friday na Gearbeście), w porównaniu do innych dostępnych, europejskich rozwiązań, jest bardzo tania.
+ Radia internetowe (z modyfikacją nawet polskie).
+ Pierścień LEDowy.
+ Możliwość podpięcia aż 30 urządzeń.

– Przeznaczenie na rynek chiński (taki region musi też być wybrany w MiHome).
– Zagraniczne gniazdo zasilania, wymagana przejściówka.
– Pomimo, że centralka posiada nie najgorszy głośniczek, nie możemy puścić sobie na niej muzyki po Bluetooth czy z internetu (nie wliczając chińskich strumieni radiowych)

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać