Recenzowany Xiaomi Mi 10 Lite to jeden z tańszych smartfonów, który oferuje dostęp do nowoczesnej sieci 5G. O smartfonie można śmiało powiedzieć, że to kolejny przyzwoity wybór w swoim zakresie cenowym, ale czy najlepszy?
Spis treści
Wygląd Xiaomi Mi 10 Lite, czyli to już gdzieś widziałem?
Smartfon nie wprowadza na rynek nic nowego. Z przodu doświadczymy 6.57 calowego ekranu AMOLED ze standardowymi, asymetrycznymi ramkami. Na górze znajduję się centralnie umiejscowiony aparat selfie w znanym wszystkim łezkowym notchu. Warto dodać, że na górnej części frontu znajduje się malutka dioda powiadomień. Górna krawędź wyposażona jest w lubiane złącze audio Jack 3.5mm oraz diodę podczerwieni. Na prawej krawędzi standardowo znajduje się włącznik oraz połączone przyciski głośności. Lewa krawędź jest zupełnie pusta, a dół to pojedynczy głośnik, USB-C oraz tacka na karty SIM. Testowany egzemplarz był w kolorze Aurora Blue, który dzięki zastosowanemu gradientowi może się najbardziej podobać ze wszystkich smartfonów z serii Mi 10 Lite. Do kupienia są jeszcze kolory: Dream White (biały) i Cosmic Grey (szary). Tył to niemal lustro, które zbiera pełno odcisków palców i aż za chętnie chce wylecieć z ręki. Pięknie mieni się w słońcu, ale po ubraniu dołączonego etui efekt mocno słabnie. Aparat niestety jest w formie tak zwanej wyspy, przez co troszkę odstaje. Prostokątna czarna wyspa z czterema aparatami niewątpliwie zwraca na siebie uwagę. Niestety to kolejny smartfon, który buja się bez odpowiedniego etui – to w zestawie jest minimalnie za cienkie, ale bujanie jest i tak mocno zniwelowane.
Wyświetlacz Xiaomi Mi 10 Lite – AMOLED w dobrej cenie!
Przyzwoitej jakości ekran AMOLED za około tysiaka to naprawdę ciekawy kąsek. Ekran posiada rozdzielczość 1080 x 2340 px przy wielkości 6.57 cala, co daje 392 ppi. Niestety brakuje tutaj większego odświeżania 90 Hz bądź 120 Hz, które zastało zastosowane w tańszym POCO X3. Przedni ekran wypełnia przód w około 86%, także jest to przyzwoite screen-to-body ratio. Kolory są nasycone (po zmianie profilu kolorów w ustawieniach), czernie jak na ekran AMOLED piękne. Wydaję mi się, że ekran jest nieznacznie gorszy od tego zastosowanego w Xiaomi Mi 10. A patrząc przez pryzmat ceny to naprawdę świetny wynik. Z ekranu można bardzo wygodnie korzystać w słoneczne dni. W nakładce MIUI standardowo znalazła się opcja Always On Display, która pozwala na wyświetlanie podstawowych informacji na zablokowanym smartfonie. W ekran wbudowany jest czytnik linii papilarnych, który działał sprawnie i szybko, ale troszkę gorzej w jaśniejsze dni pod słońce.
Moduły łączności w Xiaomi Mi 10 Lite – tanie 5G?
Główną zaletą Xiaomi Mi 10 Lite jest właśnie moduł 5G. Udało mi się go nawet przetestować, ale pomimo pełnego zasięgu sieci Play 5G wyniki nie zaskakiwały. W mojej okolicy nadajniki bywają mocno obciążone, także cudów nie można się spodziewać. Zasięg sieci cały czas był stabilny, a rozmowy po VOLTE całkiem przyjemne. Smartfon posiada NFC, nie było żadnych problemów z płatnością zbliżeniową. Zarówno GPS (A-GPS, BeiDou, Galileo, GLONASS, GPS), jak i WiFi (v802.11 a/b/g/n/ac) działały szybko i konkretnie. Xiaomi Mi 10 Lite posiada podczerwień, także bez problemu można sterować domowymi urządzeniami przez aplikacje Mi Pilot. Smartfon posiada USB Typ C, które obsługuje OTG w wesji 2.0. Urządzenie posiada stosunkowe nowe Bluetooth 5.1, które między innymi pozwala na precyzyjne lokalizowanie urządzenia.
Bateria Xiaomi MI 10 Lite – przyzwoicie, ale bez szału!
Urządzenie zostało wyposażone w baterię 4160 mAh. Nie jest to największa i najlepsza bateria w smartfonach w tym przedziale cenowym, ale sprawdza się dobrze. Dwa dni używania bądź 7-8 godzin czasu na ekranie jest śmiało osiągalna w typowych zadaniach codziennych. Do zestawu dołożona jest ładowarka o wydajności ~20 watów, jesteśmy w stanie naładować nią smartfon w około 1.5h. Nie jest to zaskoczeniem w tym przedziale cenowym, ale trzeba o tym powiedzieć, że brakuje ładowania bezprzewodowego.
Wydajność Xiaomi Mi 10 Lite – jest dobrze, ale mogło być lepiej?
Za wydajność urządzenia odpowiada Snapdragon 765G (8 × 2.4 GHz) z układem graficznym Adreno 620. Nie jest to na pewno najszybszy układ w tym przedziale cenowym, ale jest w zupełności wystarczający do zadań dnia codziennego. Na czas testów urządzenia działało bardzo dobrze, każde wydane polecenie było wykonane wystarczająco szybko. Bez problemu można było odpalić nawet bardziej wymagające gierki. Warto dodać, że urządzenie nawet podczas mocnego obciążenia nie było gorące, to prawdopodobnie za sprawą chłodzenia w technologii LiquidCool. Warto także wspomnieć, że to jeden z tańszych układów z modułem 5G.
Dla fanów cyferek poniżej testy z benchmarków.
Fotografia w Xiaomi Mi 10 Lite – czy to aparat w Xiaomi?
Na aparat tylny składają się cztery moduły: główny 48-megapikselowy (ƒ/1,79, 1/2″, 0.8μm, 6P), szerokątny 8 MP (ƒ/2,2), makro 2 MP (ƒ/2.4, 1,75μm) oraz aparat analizujący głębie 2 MP (ƒ/2,4). Urządzenie wykonuje zdjęcia 12 megapikselowe kiedy używany jest główny aparat, 8-megapikselowe kiedy używany jest moduł szerokokątny.
Aplikacja aparatu wygląda identycznie jak we wszystkich Xiaomi z MIUI 12. Mamy do dyspozycji HDR, AI (sztuczną inteligencję), oraz wiele różnych trybów i filtrów. W trybie PRO mamy możliwość zapisywania zdjęć w formie RAW. Większość zdjęć robiona głównym aparatem ma dosyć dobrą szczegółowość i kolory, oczywiście jak na średniaka. W trybie szerokokątnym zdjęcia wychodzą z mniejszą szczegółowością, a i kolory bywają różne. Zdjęcia nocne z naprawdę słabym światłem wychodzą nie najgorzej, ale do flagowców dużo brakuje.
Wszystkie zdjęcia były robione w pełnym automacie, tak aby każdy bez problemu mógł osiągnąć efekt poniżej.
Z przodu znajduje się 16-megapikselowy aparat selfie (ƒ/2,25, 1,0µm, 5P). Oprócz dużej ilości filtrów, mamy do dyspozycji także tryb nocny. Nie ma się co czarować, jest to dobry aparat, ale do tylnego dużo mu brakuje. Jak na swoją cenę, szczegółowość jest na dobrym poziomie. Do podstawowych zdjęć i wideo rozmów więcej nie jest potrzebne.
Urządzenie jest w stanie nagrywać wideo w 4K i 30 klatkach, 1080p w 60 i 30 klatkach oraz 720p w 30 klatkach. Do dyspozycji mamy także slow-motion z 960 klatkami w rozdzielczości 720p. Aplikacja aparatu ma funkcję VLOG, dzięki którym będziemy mogli skorzystać z kilku efekciarskich przejść i muzyki – idealne do mediów społecznościowych. Urządzenie posiada stabilizację obrazu, działa ona naprawdę różnie. Autofocus czasami nie wybiera najlepszego punktu ostrości, dzieje się tak zwłaszcza w 60 klatkach. Przykładowe nagrania poniżej.
Czy warto kupić Xiaomi Mi 10 Lite?
Może się powtarzam, ale korzystając z tego smartfona nasuwa mi się przymiotnik „przyzwoity”. Nie ma innowacyjnego wyglądu, topowej wydajności, ale za to dobry ekran AMOLED oraz łączność 5G i solidny aparat. Do codziennych zadań nie potrzeba aktualnie niczego więcej. Xiaomi MI 10 Lite został stworzony do wygodnego konsumowania multimediów w domu i w trasie. Smartfon wydaję się bardzo uniwersalny, zarówno dla młodych, jak i starszych takie urządzenie będzie dobrym wyborem. Xiaomi kolejny raz udowadnia, że nie trzeba mieć większej gotówki, aby cieszyć się z cyfrowego świata.
Plusy – zalety
- Moduł łączności 5G
- Dobra wydajność
- Urządzenie nie nagrzewa się nawet przy intensywnej pracy
- Przyzwoita cena
- Dobrej jakości ekran AMOLED
- Złącze jack 3.5 mm
Minusy – wady
- Brak certyfikatu wodoszczelności
- Wyspa z aparatami znacząco wystaje
- Brak obsługi kart pamięci
Ocena urządzenia: 4.5/5
Urządzenie możesz kupić tutaj:
Specyfikacja Xiaomi Mi 10 Lite
Uważam, że na koniec przyda się jeszcze specyfikacja urządzenia, aby zawrzeć wszystko co potrzebne.
- Procesor: Qualcomm® Snapdragon™ 765G (8 × 2.4 GHz)
- Układ graficzny: Adreno™ 620
- Pamięć RAM: 6 GB
- Pamięć wbudowana: 64 GB, 128 GB
- Typ ekranu: AMOLED
- Przekątna ekranu: 6,57″
- Rozdzielczość ekranu: 2340 × 1080 px
- Ochrona ekranu: Corning® Gorilla® Glass 5
- Funkcje: Akcelerometr, Czujnik światła, Czujnik zbliżeniowy, Czytnik linii papilarnych w ekranie, Dual GPS, Dual SIM, Kompas cyfrowy, Obsługa technologii AAC, Pilot na podczerwień, Żyroskop
- Aparat tylny: 48 MP (ƒ/1,79, 1/2″, 0.8μm, 6P)+ 8 MP (ƒ/2,2) + 2 MP (ƒ/2.4, 1,75μm) + 2 MP (ƒ/2,4)
- Funkcje aparatu tylnego: Czujnik głębi, Panorama, Podwójna lampa błyskowa LED, Gradienter, Filmy w zwolnionym tempie, Fotografia poklatkowa, Grupowa korekcja twarzy, HDR, Inteligentne odchudzanie SI, Korekcja zniekształceń krawędzi, Makro wideo, Niestandardowy znak wodny, Oświetlenie studyjne SI, Rozmycie tła, Rozpoznawanie twarzy, Timer, Tryb dokumentu, Tryb filmowy, Tryb nocny 2.0, Tryb Pro, Śledzenie ruchu, Upiększanie SI, Vlog wideo, Zdjęcia seryjne, Zaawansowana stabilizacja wideo
- Aparat przedni: 16 MP (ƒ/2,25, 1,0µm, 5P)
- Funkcje aparatu przedniego: HDR, Filmy w zwolnionym tempie, Filtry wideo, Funkcja Baby Beautify, Funkcja Dreamy Eyes
- Funkcja Piękno 3D, Mikropoprawy SI, Obsługa gestów, Oświetlenie studyjne SI, Panorama selfie, Pełnoekranowy format zdjęć, Poprawa jakości wideo, Poprawa zdjęć SI bez makijażu, Regulacja funkcji SI, Timer, Tryb kinematograficzny, Upiększanie SI
- Rozdzielczość nagrywania wideo: 4K@30fps, 1080p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@120fps, 1080p@240fps, 1080p@960fps, 720p@30fps, 720p@120fps, 720p@240fps, 720p@960fps
- Łączność: 4G LTE, 5G, Wi-Fi, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G, 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, Miracast
- Nawigacja: GPS, Dwupasmowy A-GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS
- Złącza: USB typu C, Wyjście słuchawkowe 3,5 mm,
- System operacyjny: Android 10 MIUI 11 (stock), ale już jest Android 10 z MIUI 12
- Rodzaj ogniwa: Litowy
- Pojemność baterii: 4160 mAh
- Szybkie ładowanie: Przewodowe 20 W z Quick Charge 3.5
- Dostępne kolory: Aurora Blue (niebieski), Dream White (biały), Cosmic Grey (szary)
- Wymiary urządzenia: 74,77 mm x 163,71 mm x 7,88 mm
- Waga: 192 g
- Materiał wykonania: Szkło hartowane, Aluminium
- W zestawie: Etui ochronne, Zasilacz 22.5W, Kabel USB typu C, Fabryczna folia ochronna ekranu, Igła do tacki SIM, Instrukcja obsługi