Xiaomi Mi 9T Pro – recenzja, test i opinia. Naprawdę dobry i tani flagowiec.

xiaomi mi 9t pro naprawde dobry i tani flagowiec recenzja

Xiaomi Mi 9T Pro to naprawdę świetne urządzenie, które warto wziąć pod uwagę, szukając flagowca w dobrej cenie. Zapraszam do recenzji Mi9T Pro od Xiaomi!

Czym wyróżnia się Mi 9T Pro? – wygląd

Na wstępie dodam, że na testy dostałem wersję Carbon Black. W sklepach dostępne są także inne kolory: Glacier Blue, Pearl White i Flame Red. Czarna wersja wyróżnia się karbonowym wykończeniem, które dodatkowo ozdobioney jest czerwonymi wstawkami. Smartfon posiada szklane plecki, które dosyć mocno zbierają odciski palców. W zestawie dostajemy etui, które jest jak najbardziej funkcjonalne, ale niestety kompletnie zakrywa plecki. Samo etui jest najprostsze, lekko utwardzane w kolorze matowym. Niestety etui palcuje się dosyć mocno także warto pomyśleć o czymś innym. U dołu smartfona zlokalizowany jest port USB-C, głośnik oraz miejsce na tackę kart nanoSIM. Po lewej stronie nie znajdziemy żadnych przycisków. Natomiast po prawej stronie jest przycisk regulacji głośności oraz włącznik w kolorze czerwonym (naprawdę super akcent). W górnej części znajduje się złącze Jack audio 3.5 mm oraz wysuwany aparat wraz z diodą powiadomień. Na początku byłem dosyć sceptycznie nastawiony do wysuwanego aparatu, ale wydaję się dosyć dobrze zabezpieczony. Warto także dodać, że smartfon nie jest niestety wodoodporny.

Jaki ekran posiada Mi 9T Pro? – wyświetlacz

Front urządzenia prezentuje się naprawdę świetnie. Co prawda ramki nie są w pełni symetryczne, ale rekompensuje to ich szerokość, która jest naprawdę mała. Do jasności minimalnej oraz maksymalnej nie można się przyczepić. Ekran jest dosyć duży bo aż 6.39 cala, a przy tym ma rozdzielczość 2340 x 1080 pikseli. Wyświetlacz posiada HDR 10, możemy cieszyć się dobrymi czerniami (jak to przystało na AMOLED). Jako, że jest to ekran AMOLED posiada on funkcję Always On Display, która może wyświetlać przydatne informacje na wygaszonym ekranie. W ekranie ponadto znajduje się czytnik linii papilarnych, nie jest on najszybszy i czasami potrafi mieć problem z wykryciem odcisku ale ostatecznie w większości odblokowań działał dosyć sprawnie.

Jakie moduły łączności posiada Xiaomi Mi 9T Pro?

Jak przystało na flagowce Xiaomi, smartfon posiada moduł do komunikacji NFC, który zdecydowanie przydał mi się przy płatnościach zbliżeniowych (polecam tą formę płatności), może się także przydać do przesyłania plików i otwierania dzwi/bram korzystających z tagów NFC. W nowych Xiaomi nie ma już problemu z brakiem pasma LTE B20. Nie miałem żadnych problemów z siecią Play w mojej okolicy, cały czas stabilne LTE (prędkości różne, ale to spowodowane aktualną pandemią). Oprócz tego smartfon posiada Bluetooth w wersji 5.0 oraz dwuzakresowe WiFI i GPS – wszystko działało bez zarzutu. Tak naprawdę brakuje mi jedynie funkcji pilota, czyli modułu IrDA. Smartfon posiada USB Typ C, które obsługuje OTG w wesji 2.0. Tak jak w przypadku innych Xiaomi, nie obsługuje on ekranu poprzez port USB-C dzięki MHL (Mobile High-Definition Link). Szkoda, że smartfon nie posiada slotu kart microSD, także trzeba mieć to na uwadze przy wybieraniu odpowiedniej wersji pamięciowej.

Czy Xiaomi Mi 9T Pro to wydajny smartfon? – wydajność

Zdecydowanie tak! Smartfon posiada procesor Snapdragon 855 z grafiką Adreno 640. Na chwilę obecną nie jest to najnowszy i najwydajniejszy procesor ze stajni Qualcomma, ale trzeba przyznać, że jest w pełni wystarczający nawet dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Podczas codziennego użytkowania oraz okazyjnego grania nie miałem momentów, w których urządzenie zwolniło. Nawet bardzo wymagające gry nie były dla niego problemem. Warto także dodać, że dopiero gdy smartfon musiał odpalić naprawdę ciężkie graficzne gry bądź aplikacje testujące wydajność, tył zaczynał być lekko ciepły.

Jakie jest oprogramowanie na Mi 9T Pro? – Android od Xiaomi

Telefon przyjechał do mnie z MIUI 10, ale na szczęście mogłem go zaktualizować do najnowszej wersji. Wydajność urządzenia mocno wzrosła w MIUI 11 (300k vs 400k w Antutu Benchmark). Kto zna MIUI nie będzie mu obca mnoga możliwość dostosowywania oraz wydajna nakładka. Nie jest ona oczywiście idealna i trzeba się do pewnych jej dziwności przyzwyczaić albo dobrze je ustawić. Z ciekawszych rzeczy dla tego modelu dostępne są efekty wysuwania aparatu oraz Always On Display.  Nie będę tutaj opisywał wszystkich funkcjonalności MIUI, bo nie widzę w tym sensu. Urządzenie obsługiwało bez problemu aplikacje w Sklepie Play oraz miało odpowiednie certyfikaty, aby działał Netflix czy płatności bankowe. Jedyne co zauważyłem to lekkie bugi w wyświetlaniu powiadomień Facebooka na czarnym motywie (biały kolor zamiast czarnego), ale jest to ogólnie znany błąd.

Czy Xiaomi Mi 9T Pro robi dobre zdjęcia?

A i owszem. Aparat przedni jest dosyć ciekawym elementem prezenetowanego Xiaomi. Wysuwany aparat nie jest często spotykany w smartfonach. Mechanizm wysuwania wydaję się dosyć pewny, ale jest niestety głośny. Ma on ponadto zabezpieczenie, które pozwoli mu się zamknąć w przypadku gdy urządzenie będzie spadało. Wysuwany aparat to niewątpliwe gratka dla fanów bezpieczeństwa, osoba postronna nie będzie w stanie zrobić zdjęcia przednim aparatem bez zaalarmowania nas. Aparat selfie posiada 20 MPix przy przysłonie ƒ/2.2. Zdjęcia jak na przedni aparat są w pełni wystarczające, efekt Bokeh działa prawidłowo. Z tyłu znajduje się dumnie reklamowany aparat 48 Mpix z przysłoną ƒ/1.8 oraz ultraszerokokąny 13 Mpix z przysłoną ƒ/2.4 oraz teleobiektyw 8 Mpix z przysłoną ƒ/2.4 oraz 2-krotnym zoomem optycznym. Nie jest to zdecydowanie poziom topowych smartfonów, ale zdjęcia w dzień są wyraźne i szczegółowe. W nocy polecam użyć tryb nocny, który potrafi sporo poprawić szczegółowość i widoczność (nie działa w trybie szerokokątnym). Aplikacja aparatu posiada także tryb AI, który warto sprawdzić, ale moim zdaniem za bardzo miesza w kolorach. W większości przypadków jednak dobre ustawienia manualne przyniosą lepszy efekt (bądź wgranie Google Camera).

Ile na baterii wytrzymuje Mi 9T Pro?

Mi 9T Pro posiada baterie 4000 mAh, która jest takim minimum w przypadku smartfona tej klasy. Smartfon wytrzymuje cały dzień pracy, czyli okolice 5-7 godzin na ekranie. Oczywiście dużo zależy od kolorów wyświetlanych na ekranie, związane jest to ze specyfiką ekranu AMOLED. Dlatego też szczególnie polecam czarne motywy (dark mode) gdzie tylko da się je włączyć. Do urządzenia dołączona jest szybka ładowarka, która zapewnia ładowanie 18W (smartfon obsługuje także szybsze ładowarki 27W). Ładowarka dołączona do zestawu jest w stanie naładować smartfon od 0 do 100% w około 1 godz. 40 minut.

Czy warto kupić Mi9T Pro?

Tak, to naprawdę dobry smartfon. W czasie kiedy piszę ten artykuł można go kupić za około 1900 zł. A cena na pewno dodatkowo pójdzie w dół, gdy wyjdą nowe flagowce z serii Mi 10. Najprościej będzie przedstawić wady i zalety urządzenia.

Największe minusy

  • Momentami niezbyt dokładny czytnik linii papilarnych w ekranie (zwykłe czytniki zdecydowanie szybsze)
  • Brak slotu na microSD
  • Brak wodoodporności
  • Dioda powiadomień w dziwnym miejscu (ale i tak dobrze, że jest!)
  • Przeciętna bateria

Największe plusy:

  • Flagowa wydajność
  • NFC
  • Ekran AMOLED
  • Bezramkowość – naprawdę cienkie ramki
  • Cena
  • Nie nagrzewa się

Niewiadomą dla mnie jest wysuwany aparat, którego mechanizm na pewno z czasem troszkę się zużyje, a naprawa może kosztować dość sporo. Na czas testów wszystko wyglądało na dobrze spasowane, ale ciężko powiedzieć jak przejdzie to próbę czasu.

Ocena: -5/5

Urządzenie możesz kupić u polskich dystrybutorów:

Zobacz także autoryzowane sklepy Xiaomi oraz na CENEO.pl!

Specyfikacja Mi 9T Pro

Na koniec dodam jeszcze pełną specyfikację urządzenia, aby zawrzeć wszystko, o czym mogłem zapomnieć.

  • Procesor: Qualcomm® Snapdragon™ 855 (8 × Kryo™ 485, taktowanie do 2.84 GHz)
  • Układ graficzny: Adreno™ 640
  • Pamięć RAM: 6 GB badź 8 GB
  • Pamięć wbudowana: 64 GB, 128 GB, 256 GB
  • Typ ekranu: AMOLED z HDR10
  • Przekątna ekranu: 6,39″
  • Rozdzielczość ekranu: 2340 × 1080 px
  • Ochrona ekranu: Corning® Gorilla® Glass 5
  • Funkcje: Akcelerometr, Czujnik światła, Czujnik zbliżeniowy, Czytnik linii papilarnych w ekranie, Dual SIM, Kompas cyfrowy, Laserowy czujnik ostrości, Żyroskop
  • Aparat tylny: 48 MPix (ƒ/1,8, 26 mm, 1/2″, 0,8µm) + 13 MPix (szerokokątny – ƒ/2,4, 12 mm, 1/3″, 1,12µm) + 8 MPix (ƒ/2,4, 53 mm, 1/4″, 1,12µm
  • Funkcje aparatu tylnego: 2x zoom optyczny, Laserowy autofocus, PDAF, HDR, Panorama, Podwójna lampa błyskowa LED
  • Aparat przedni: 20 MPix (ƒ/2,2, 0,8µm) – wysuwany mechanicznie ze szkłem szafirowym
  • Funkcje aparatu przedniego: HDR
  • Rozdzielczość nagrywania wideo: 4K@60fps, 4K@30fps, 1080p@960fps, 1080p@240fps, 1080p@120fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@240fps, 720p@120fps, 720p@960fps. 720p@30fps
  • Łączność: 4G LTE (z B20), Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, MU-MIMO, Qualcomm TrueWireless™ Stereo Plus, AAC/LDAC/aptX/aptX-HD/aptX-adaptive
  • Nawigacja:  A-GPS, GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou
  • Złącza: USB typu C, Wyjście słuchawkowe 3,5 mm,
  • System operacyjny: Android 9.0 Pie MIUI 10 (stock) ale już jest Android 10 z MIUI 11
  • Rodzaj ogniwa: Litowo-polimerowy
  • Pojemność baterii: 4000 mAh
  • Szybkie ładowanie: Przewodowe 27 W z Quick Charge 4.0
  • Dostępne kolory: Czarny (Carbon black), Czerwony (Flame Red), Biały (Pearl White) Niebieski (Glacier Blue)
  • Wymiary urządzenia: 156,7 mm x 74,3 mm x 8,8 mm
  • Waga: 191 g
  • Materiał wykonania: Szkło, Aluminium
  • W zestawie: Etui ochronne, Zasilacz 18W, Kabel USB typu C, Igła do tacki SIM, Instrukcja obsługi
udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać