Xiaomi Mi LED TV 4S 43 – recenzja, test i opinia. Smart 4K z HDR na polską kieszeń!

xiaomi mi led tv 4s 43 recenzja test i opinia smart 4k z hdr na polska kieszenxiaomi mi led tv 4s 43 recenzja test i opinia smart 4k z hdr na polska kieszen 1

Xiaomi Mi LED TV to dobrze wyceniony telewizor o wielkości 43 cali z rozdzielczością 4K. Do dodatkowych cech można zaliczyć HDR, Android TV oraz HbbTV.

Matryca Xiaomi Mi TV 4S 43″

Telewizor szczyci się rozdzielczością 4K przy odświeżaniu 60Hz i Ultra-HDR. Urządzenie testowałem zarówno na serwisach streamingujących, jak i polskiej telewizji naziemnej. Każdy wyświetlany obraz wyglądał przyjemnie i naturalnie. W przypadku telewizji naziemnej, nawet gdy obraz nie był w HD, wszystko wyglądało wystarczająco wyraźnie i gładko (bez wystających pikseli). Gdy udało się odpalić materiały z 4K wtedy telewizor mógł pokazać swoją jakość przez głębie szczegółów oraz dobre czernie za sprawą HDR (pomimo niskiego poziomu luminacji maks 280 cd/m2). Nie są to czernie na poziomie telewizor OLED, ale jak na IPS i swoją cenę jest bardzo dobrze. W przypadku dynamicznych scen można włączyć tzw. Motion Smooth, który całkiem sprawnie upłynnia ruch (co nie zawsze jest pożądane, ale da się wyłączyć). Fanów grania na konsoli zainteresuje tryb Gry, który troszkę zmniejsza odczuwalnego input laga. Dla fanów grania na komputerach stacjonarnych input lag i mniejsze odświeżanie na telewizorze będzie odczuwalne.

Peryferia Mi TV 43″

Za dźwięk odpowiadają 2 głośniki stereo o mocy 8W ze wsparciem Dolby Audio i DTS-HD. Nie jest to nic wyrywającego z kapci, ale jak na głośniki stereo w telewizorze wystarczająco dobrze oddają dźwięk, a zwłaszcza dialogi. Nie jest to nic rewelacyjnego, ale dla przeciętnego widza w zupełności wystarczające.

xiaomi mi tv 4s 43 tyl
Xiaomi Mi TV 4S 43′ – tył

Telewizor Xiaomi wyposażony jest w port Ethernet, 3 porty HDMI oraz 3 USB, wejście AV, wejście słuchawkowe oraz wejście optyczne dla zewnętrznych głośników. Z technologii bezprzewodowych możemy znaleźć Bluetooth w wersji 4.2  oraz dwuzakresowe Wi-Fi (2.4 i 5 Ghz).

Multimedia dzięki Android TV

Mi TV zasilany jest systemem Android TV, który bardzo często dostawał aktualizacje podczas moich testów. Aktualizacje systemu naprawdę się chwali. W większości przypadków wszystkie polecenia były wykonywane bardzo szybko, parę razy zdarzyła się lekka zawieszka. Wszystko działa płynnie dzięki czterordzeniowemu 64-bitowemu procesorowi ARM Cortex A53 z układem graficznym Mali 470 MP3. Telewizor posiada pełne wsparcie od Google’a także jest pełen dostęp do Sklepu Play oraz aplikacji typu Netflix, Amazon Prime Video itp.

Pilot jest bardzo podobny do tych stosowanych w androidowych boksach od Xiaomi. Na pierwszy rzut oka rzucają się dedykowane przyciski do aplikacji Netflix i Amazon Prime Video. Urządzenie obsługuje Asystenta Google, którego można wywołać z pilota. Pilot bardzo prosty w obsłudze, nawet osoby starsze radzą sobie z podstawową obsługą.

Design telewizora Xiaomi

Wygląd urządzenia jest całkiem przyjemny i uniwersalny. Ciekawym akcentem są cienkie metalowe ramki okalające ekran. Telewizor Xiaomi nie jest cienki, z tyłu znajduje się tworzywo sztuczne, które uświadamia, że nie jest to telewizor z klasy premium (porównując z eleganckim przodem). Wszystkie wyżej wymienione porty oraz złącze zasilania umiejscowione są z tyłu, bliżej centralnej części. Jeśli telewizor będzie stał w rogu, nie będzie to najwygodniejsze dostęp do portów. Urządzenie stoi na nóżkach, ciężko jakoś sensownie ukryć podpięte kable. Nóżki nie są regulowane. Urządzenie można powiesić na ścianie dzięki VESA 300×300.

Seria Xiaomi Mi TV 4S i 4A

Na testy dostałem wersję 43-calową, z tej samej serii (Xiaomi Mi TV 4S) na polskim rynku jest jeszcze o rozmiarze 55 cali. Z serii troszkę niższej (Xiaomi Mi LED TV 4A) dostępny jest telewizor w rozmiarze 32 cali, ale rozdzielczością tylko 720p. Na chwilę obecną testowany telewizor wyceniony jest na około 1500 zł, to zdecydowanie przemawia za jego korzyść, patrząc na jakość i ilość funkcji, jaką posiada.

Czy warto kupić Xiaomi Mi LED TV 4S 43″?

Słowem podsumowania chciałem dodać, że nie jestem specjalistą w dziedzinie telewizorów i matryc. Porównując telewizory znajomych i rodziny doszedłem do aktualnych wniosków. Telewizor zdecydowanie polecam osobom o mniejszym portfelu albo chcącym troszkę zaoszczędzić, ale zarówno ciesząc się naprawdę przyzwoitą jakością i co najważniejsze szerokim wsparciem multimediów.

Zalety

  • Niska cena patrząc na możliwości urządzenia
  • Rozdzielczość 4K
  • Dobra czerń i kontrast
  • Upłynnianie ruchu (Motion Smooth)
  • Płynnie działający Android TV z częstymi aktualizacjami
  • Dużo dodatkowych złącz (USB, HDMI)
  • Uniwersalny design
  • Wygodny pilot

Wady

  • Odczuwalny w grach input lag
  • Brak obsługi obrazu Dolby Vision
  • Brak obsługi PatchWall (w Polsce)
  • Przez nóżki ciężko ukryć kable

Ocena 4.5/5

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać