Xiaomi MITU Drone – pierwsze wrażenia / recenzja

xiaomi mitu drone

Xiaomi MITU Drone

Na pewno każdy z nas kiedyś się bawił zdalnie sterowanymi zabawkami (samochodami, czołgami czy motorówkami). Wszyscy dobrze wiemy jak duża frajdę sprawia bawienie się urządzeniami tego typu. Mało kto jednak mógł i miał możliwość sterowania zabawkami umożliwiającymi latanie. Podsumować to może poniższy mem. Xiaomi MITU Drone jest właśnie taka zabawką, ma on konkurować z dronami typu Parrot Mambo czy DJI Tello.

Jak jest z jakością wykonania drona?

MITU Drone jest wykonany dosyć ciekawie. Zarówno sam dron jak i jego bateria maja nietypowy kształt. Baza w której mieści się cala zaawansowana elektronika jest okrągła. Bateria zaś ma okrągłą górę, sama w sobie przypomina sześcian. Cała konstrukcja jest wielkości dłoni. Plastik wydaje się być elastyczny, sprawia wrażenie ze wytrzyma nie jedno awaryjne ładowanie. U dołu silników znajdują się gumowe nóżki, które służą do amortyzacji upadków.

Co napędza tego drona?

MITU Drone posiada 4 szczotkowe silniki. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale w tej półce cenowej nie można spodziewać czegoś innego. Dron ten posiada naprawdę bardzo dużo elektroniki. Ma on smartfonowy procesor LC1813 (4 rdzenie) i znajduje się tam nie bez powodu. Posiada on żyroskop (kalibrowany jest przed każdym startem samoczynnie), ultra soniczny czujnik wysokości, barometr oraz czujnik optyczny. Cała ta elektronika ma zapewniać stabilny lot pomimo złych warunków.

Czujniki działają naprawdę dobrze o ile podłoże jest twarde i posiada jakikolwiek wzór (np. kostka brukowa). W przypadku pojawienia się nowej  przeszkody pod czujnikiem dron reaguje podnosząc pułap na bezpieczna odległość. Ponadto w przypadku podmuchu wiatru  stara się powrócić na miejsce w którym był „zawieszony”. Dron posiada kamerkę HD oraz 4 GB wbudowanej pamięci wbudowanej na nagrania. Niestety nie ma możliwości poszerzenia pamięci o kartę SD, ale sama kość pamięci jest wystarczająca i dodatkowo znanej marki Kingston. Urządzenie zasilane jest baterią o pojemności 920mAh, to niestety rozwiązanie autorskie i aktualnie nie da się kupić powiększonej baterii. Czas lotu tego drona wynosi około 7 minut, w przypadku latania przy lekkim wietrze i nagrywaniu. Bateria ładowana jest za pomocą wbudowanego w drona gniazda USB lub można dokupić dodatkową stację ładowania.

Jak lata się tym dronem?

MITU Drone posiada tryb FPV, który pozwala nna podgląd tego co widzi dron w czasie rzeczywistym. Podgląd jak i sterowanie odbywa się w oparciu o siec WiFi 5.8 GHz przy użyciu aplikacji. Jest to wada i zaleta, ponieważ w otoczeniu mamy mniejsze zakłócenia na tym pasmie, ale za to zasięg i kompatybilność urzadzen drastycznie spada. Przed zakupem należy sprawdzić czy nasz dron posiada obsługę WiFi 5ghz (jest możliwość przeflashowania softu, aby działał on na 2,4 GHz).

Sterowanie za pomocą aplikacji jest intuicyjne nawet dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z takimi zabawkami. Sterowanie przy użyciu aplikacji jednak nie jest najbardziej ergonomiczną i wygodną opcją. Najlepszą możliwą opcją jest podłączenie dowolnego kontrolera bezprzewodowego Bluetooth. W przeciwieństwie do konkurencji, pad komunikuje się bezpośrednio z samym dronem, a nie przez aplikację. Zastosowanie pasma 5 GHz niweluje problemy ze stabilnością polaczenia FPV oraz ze zmniejszonym zasięgiem, które potrafią występować u konkurencji (przykładowo u Dji Tello).

Co do zasięgu WiFi ciężko go jednoznacznie określić ponieważ jest on zależny od anteny i karty sieciowej w naszym smartfonie, czysto teoretycznie wynosi on 25m. Zasięg kontrolera Bluetooth w zależności od otoczenia to około 11 metrów. W przypadku utraty sygnału z kontrolera dron pozwala nam na sterowanie nim za pomocą aplikacji. Gorzej jednak gdy zgubimy sygnał WiFi, MITU wtedy dryfuje w tej samej pozycji dopóki nie rozładuje mu się bateria. Jest to złe rozwiązanie ponieważ powoduje ono możliwość odlecenia drona gdzieś daleko w niekontrolowany sposób jeśli polecimy za wysoko (możemy starać się odzyskać sygnał jednak w tym czasie nasz dron może poszybować naprawdę daleko).

Jakie funkcje posiada?

Ma on standardowy zestaw funkcji jak na drona z tej półki cenowej. Wszelkie funkcje dodatkowe realizowane są przez aplikację, nie wszystko da się uruchomić padem (np. flipy 3D). Możemy nagrywać filmy w HD bez stabilizacji oraz robić zdjęcia. Wszelkie nagrania są zapisywane w pamięci drona, niweluje to wszelkie możliwe artefakty (wideo będzie dobre nawet jeśli podgląd będzie posiadał zniekształcenia). W przypadku sterowania aplikacją dostępny jest tryb headless, który umożliwia ustawić sterowanie względem naszej pozycji. Drona możemy wystartować dwoma przyciskami w aplikacji, które umożliwia start z płaskiej powierzchni lub start z dłoni (musimy go wtedy podrzucić). W przypadku startu padem mamy możliwość startu tylko i wyłącznie z płaskiej powierzchni. Dodatkowo dostępne jest sterowanie żyroskopem oraz co ciekawe Tryb bitwy.

Dron MITU został wyposażony w odbiornik i nadajnik podczerwieni, które są wykorzystywane w trybie bitwy gdzie dwa lub więcej dronów może walczyć ze sobą strzelając do siebie nawzajem. Daje to dodatkowe efekty w aplikacji (efekt mgły) oraz w przypadku trafienia dron symuluje trafienie drganiem. Jeśli posiadamy pada, strzał podpisany jest pod trigger. Kolejną standardową funkcją, która dostępna jest u konkurencji to flipy 3D (w przód, tył, lewo i prawo), podczas ich wykonywania dron zachowuje się stabilnie. W kolejnej aktualizacji ma dojść tryb, który wygląda jak drone blocks będący scratchem dla dronów (zaprezentowane jest to na filmiku Sami Luo LINK). Możemy w nim zakodować zadania dla drona w prostym i przyjaznym dla każdego interfejsie.

Jak pobrać nagrane wideo?

Możemy to zrobić niestety tylko za pomocą wifi. W przypadku telefonu łączymy się za pomocą aplikacji i pobieramy interesujące nas wideo. W przypadku bezpośredniego połączenia z komputerem jest to możliwe, ale musimy połączyć się z siecią drona oraz znaleźć jego adres IP. Jeśli go znajdziemy na porcie 8080 będzie czekał nas prosty webowy interfejs (przypominający ftp), z którego będziemy mogli pobrać wideo.

 

Jaka jest twoja opinia na temat drona? Warto go kupić?

Moim zdaniem TAK. Latanie takim małym ustrojstwem jest dobrą zabawą. Ponadto uczymy się podstaw latania takimi maszynami (i jest to bezpieczne o ile mamy rozum i zdrowy rozsądek). W tej cenie dostajemy zaawansowanego drona, który zniesie pierwsze loty. Dzięki zabawkom tego typu można sobie uświadomić jak świetną zabawą jest latanie. Należy oceniać tego drona przez pryzmat grupy docelowej. Nie nakręcimy nim wideo, które puścimy na YouTube, ani nie wzniesiemy ponad chmury, ale mimo tego dla poczatkującego zestaw ten jest wystarczający. Dodatkowo możemy zachęcić młodsze osoby programowaniem, ponieważ nic nie jest ciekawsze niż oglądanie drona, który wykonuje zaprogramowaną przez nas misje.

Co myślisz?

Kamil Mazur

Napisane przez Kamil Mazur

Użytkownik Androida od samego początku jego istnienia, fan Xiaomi jak i czystego Androida. Redaktor w TechUBOX.
Pamiętajcie bez roota to nie robota.

xiaomi mi band 3 jezyk angielski

Xiaomi Mi Band 3 język angielski – jak wgrać?

xiaomi mitu 2,4GHz

Xiaomi MITU Drone – zmiana pasma na 2,4 GHz