Xiaomi Roidmi 1 oraz 3s

Obecnie duża część aut jeżdżących po polskich drogach ma sprzęt audio który nie ma obsługi tak podstawowych funkcji jak USB, Bluetooth czy jack aux. W większości przypadków wystarczy wymiana jednostki radia i problem w teorii zostaje rozwiązany. Co jednak jeśli nasze radio jest niestandardowych rozmiarów, przejściówki psują jego unikatowy design wnętrza lub zamienniki pasujące bez zbędnych modyfikacji całego kokpitu są stanowczo za drogie? Z pomocą takim osobą przychodzi Xiaomi z serią transmiterów RoidMi. Opiszę wam tutaj Xiaomi RoidMi 1 oraz 3s bo te miałem okazję testować.

Xiaomi RoidMi1 Xiaomi RoidMi2 Xiaomi RoidMi3

W jaki sposób działa RoidMi?

Xiaomi RoidMi jest to wszystkim dobrze znany transmiter FM, łączy się on ze smartfonem za pomocą Bluetooth, a następnie otrzymany sygnał transmituje za pomocą fal FM. Urządzenie wpinany do gniazda zapalniczki (tutaj uwaga mała wersja 1 i 2 nie były kompatybilne ze wszystkimi rodzajami gniazd zapalniczek pod artykułem będzie link pokazujący kompatybilny typ zapalniczki), jednak co odróżnia go od konkurencji to jego rozmiar. Wygląda jak zwykła zapalniczka z podświetleniem LED (które można zmieniać w aplikacji dedykowanej dla tego akcesorium). Wersja 1 oferuje tylko możliwość odsłuchu muzyki oraz nawigacji, wszystkie powyżej 1 mają ciekawe dodatkowe ficzery. Tak wygląda we wnętrzu e46 (swoją drogą dla użytkowników tego modelu ten kolor przypomina kolor fabrycznego doświetlenia):

wnetrze autaXiaomi RoidMi kompatybilność

Wspomniałeś coś o aplikacji?

Tak RoidMi posiada aplikacje zarówno na Android jak i na IOS. Jej funkcjonalność jest zależna od wersji posiadanego RoidMi. We wszystkich modelach dostępne są następujące opcje
-Automatyczne odtwarzanie muzyki z wybranej przez siebie aplikacji (player systemowy bądź Spotify/Tidal)

-Możliwość wyboru częstotliwości fal radiowych

-Możliwość włączenia dzwonka przychodzących połączeń odtwarzanego przez system audio w aucie niezależnie od tego czy telefon jest wyciszony

-Możliwość przypisania gestu potrząśnięcia telefonu w celu przykładowo zmiany aktualnie odtwarzanego utworu

-Możliwość ustawienia koloru samego RoidMi (czerwony, zielony, cyan lub jego całkowitego podświetlenia)
W nowszych wersjach sam transmiter posiada wbudowany miernik oceniający stan Twojego akumulatora. Jeśli któryś z parametrów będzie niepokojący natychmiast o tym powiadomi użytkownik.

Xiaomi RoidMi Zrzut 4Xiaomi RoidMi Zrzut 3Xiaomi RoidMi Zrzut 2Xiaomi RoidMi Zrzut 1

Jak jest z jakością dźwięku?

Przy tej cenie jest naprawdę dobrze! Sam transmiter potrafi zagiąć swoją konkurencje nie tylko designem i wielkością lecz także jakością dźwięku! Urządzenia były testowane w BMW e46 (z lekko zmodyfikowanym stockowym zestawem audio) oraz Mercedesem w203 z nagłośnieniem Harman/kardon. W obu autach obydwa urządzenia dawały sobie radę pod warunkiem że znalazło się „czystą częstotliwość”. Nie było żadnych przesterowań a jakość samej muzyki była na poziomie płyty CD. Na pewno sami audiofile znaleźliby jakieś różnice jednak moje ucho nie jest w stanie ich wyłapać więc sądzę że jest to na zadowalającym poziomie.

Jakie są więc wady tego rozwiązania?

Jedyną wadą która jest powiązana ze sposobem działania RoidMi. W wielu większych miastach trzeba naszukać się wolnej stacji radiowej która nie będzie powodowała żadnych zakłóceń. Kolejną wadą powiązaną akurat z moim modelem auta (E46) jest to że mam wbudowaną antenę radiową w tylną szybę, w przypadku włączenia ogrzewania tylnej szyby powstają zakłócenia które pogarszają jakość muzyki. Kolejnym „problemem” którego można się doszukać na siłę jest brak standardu quick charge.

Dobra wiemy wszystko już o trasmiterze a co z ładowaniem?

Przy użyciu dwóch urządzeń (zwykle Mi 5s Plusa oraz kamerki YiDashCam lub drugiego smartfonu) ładowarka zachowuje się stabilnie, nie problemów z wahaniami napięcia. Ampere zwróciło mi wartości takie jakie deklarował producent  5V 2.4A.

Linki do pobrania aplikacji:

Android: klik
IOS: klik

Zobacz Xiaomi ROIDMI 3S Gearbest


Jeśli podoba Ci się wpis podaj dalej :)

kamkom

Użytkownik Androida od samego początku jego istnienia, fan Xiaomi jak i czystego Androida. Redaktor w TechUBOX. Pamiętajcie bez roota to nie robota.

Komentarze

Send this to a friend