techunbox logo v2

Xiaomi RoidMi na ratunek starym autom!

xiaomi roidmi 3s

Obecnie duża część aut jeżdżących po polskich drogach ma sprzęt audio, który nie ma obsługi tak podstawowych funkcji, jak USB, Bluetooth czy jack aux. W większości przypadków wystarczy wymiana jednostki radia i problem w teorii zostaje rozwiązany. Jeśli nasze radio jest niestandardowych rozmiarów, przejściówki psują jego unikatowy design wnętrza lub zamienniki pasujące bez zbędnych modyfikacji całego kokpitu są stanowczo za drogie? Z pomocą takim osobą przychodzi Xiaomi z serią transmiterów RoidMi. Opiszę wam tutaj Xiaomi RoidMi 1 oraz 3s, bo te miałem okazję testować.

W jaki sposób działa RoidMi?

Xiaomi RoidMi jest to wszystkim dobrze znany transmiter FM, łączy się on ze smartfonem za pomocą Bluetooth, a następnie otrzymany sygnał transmituje za pomocą fal FM. Urządzenie wpinany do gniazda zapalniczki (tutaj uwaga mała wersja 1 i 2 nie były kompatybilne ze wszystkimi rodzajami gniazd zapalniczek pod artykułem będzie link pokazujący kompatybilny typ zapalniczki), jednak co odróżnia go od konkurencji to jego rozmiar. Wygląda jak zwykła zapalniczka z podświetleniem LED (które można zmieniać w aplikacji dedykowanej dla tego akcesorium). Wersja 1 oferuje tylko możliwość odsłuchu muzyki oraz nawigacji, wszystkie powyżej 1 mają ciekawe dodatkowe ficzery. Tak wygląda we wnętrzu e46 (swoją drogą dla użytkowników tego modelu ten kolor przypomina kolor fabrycznego doświetlenia).

Aplikacja do RoidMi

Tak RoidMi posiada aplikacje zarówno na Android jak i na IOS. Jej funkcjonalność jest zależna od wersji posiadanego RoidMi. We wszystkich modelach dostępne są następujące opcje

  • Automatyczne odtwarzanie muzyki z wybranej przez siebie aplikacji (player systemowy bądź Spotify/Tidal)
  • Możliwość wyboru częstotliwości fal radiowych
  • Możliwość włączenia dzwonka przychodzących połączeń odtwarzanego przez system audio w aucie niezależnie od tego czy telefon jest wyciszony
  • Możliwość przypisania gestu potrząśnięcia telefonu w celu przykładowo zmiany aktualnie odtwarzanego utworu
  • Możliwość ustawienia koloru samego RoidMi (czerwony, zielony, cyan lub jego całkowitego podświetlenia)

W nowszych wersjach sam transmiter posiada wbudowany miernik oceniający stan Twojego akumulatora. Jeśli któryś z parametrów będzie niepokojący – natychmiast o tym powiadomi użytkownika.

Jak jest z jakością dźwięku na RoidMi?

Przy tej cenie jest naprawdę dobrze! Sam transmiter potrafi zagiąć swoją konkurencję nie tylko designem i wielkością, ale także jakością dźwięku! Urządzenia były testowane w BMW e46 (z lekko zmodyfikowanym stockowym zestawem audio) oraz Mercedesem w203 z nagłośnieniem Harman/kardon. W obu autach obydwa urządzenia dawały sobie radę pod warunkiem, że znalazło się „czystą częstotliwość”. Nie było żadnych przesterowań a jakość samej muzyki była na poziomie płyty CD. Na pewno sami audiofile znaleźliby jakieś różnice, jednak moje ucho nie jest w stanie ich wyłapać – sądzę że jest to na zadowalającym poziomie.

Jakie są więc wady tego rozwiązania?

Jedyną wadą, która jest powiązana ze sposobem działania RoidMi. W wielu większych miastach trzeba naszukać się wolnej stacji radiowej, która nie będzie powodowała żadnych zakłóceń. Kolejną wadą powiązaną akurat z moim modelem auta (E46) jest to, że mam wbudowaną antenę radiową w tylną szybę, w przypadku włączenia ogrzewania tylnej szyby powstają zakłócenia, które pogarszają jakość muzyki. Kolejnym „problemem” którego można się doszukać na siłę jest brak standardu quick charge.

Co z ładowaniem urządzeń?

Przy użyciu dwóch urządzeń (zwykle Mi 5s Plusa oraz kamerki YiDashCam lub drugiego smartfonu) ładowarka zachowuje się stabilnie, nie problemów z wahaniami napięcia. Ampere zwróciło mi wartości, takie jakie deklarował producent  5V 2.4A.

Linki do pobrania aplikacji:

Jak Wam się podoba RoidMi?

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać