Coraz popularniejsza ostatnio staje się idea IOT. Czym ona jest? Jest to, w uproszczeniu, zamysł, w którym wszystkie urządzenia w domu podłączone są do sieci i wymieniają ze sobą swobodnie dane.

Od czego najprościej zacząć wdrażanie IOT we własnym domu?

Od świateł! Xiaomi Yeelight Smart Light Strip RGB to z pozoru zwykły 2 metrowy pasek ledów (zapakowany w bardzo Apple’owskim stylu) wraz z kontrolerem i zasilaczem (przewód zasilający ma około 3 metry). Pasek sprawia wrażenie dobrze wykonanego, cała elektronika jest zalana w sylikonie, co na pewno uodporni go na lekkie uderzenia i uchroni przez zalaniem (choć nie polecam tego sprawdzać, ale posiadają atest IP-65).

Rozwiązanie to niesie ze sobą parę wad – nie jest tak prosto później dolutować obcięte moduły. Ledy świecą mocnym światłem (według źródeł: 140 lumenów), jest ono dobrze widoczne w dzień.
Kontroler jest kawałkiem białego plastiku z niebieską dioda i dużym przyciskiem po środku. Przy pojedynczym, krótkim przyciśnięciu włączamy bądź wyłączamy sam pasek, zaś dłuższe przytrzymanie powoduje zmianę aktualnie wyświetlanego koloru.

 

Xiaomi Yeelight Smart Light Strip RGBXiaomi Yeelight Smart Light Strip RGB

Ale dość już o ogólnikach, które można przypisać wszystkim paskom led z wyższej półki.

Pytanie brzmi: co wyróżnia Xiaomi Yeelight od konkurencji (za wyjątkiem tego że jest lepsze :v)?

Na pewno integracja sterownika z WiFi i możliwości IOT. Paskiem sterujemy za pomocą dedykowanej aplikacji lub też za pomocą własnych rozwiązań (o czym później). Aplikacja sama w sobie pozwala już nam na bardzo dużo, ma czytelny i minimalistyczny interfejs. W pierwszej zakładce mamy rekomendowane tryby, są to predefiniowane przez Xiaomi motywy, które są aktualizowane i dodawane, i pasują do opisywanych im zadań.

Xiaomi Yeelight Smart Light Strip RGB

Kolejne zakładki odpowiadają za ustawianie statycznych kolorów (jedna – odcieni bieli, a druga – statycznego koloru wybieranego z palety).

Xiaomi Yeelight Smart Light Strip RGB Xiaomi Yeelight Smart Light Strip RGB

Ostatnia zakładka pozwala nam na ustawienie znanego z reklam sprzętu dla graczy trybu tęczy RGB – wybieramy w nim dominujący kolor, który utrzymuje się najdłużej, a następnie prędkość przepływu, definiującą szybkość zmiany kolorów. W każdej z tych zakładek u dołu znajduje się baner odpowiadający za ustawienie jasności paska. Po wysunięciu go ukazują się nam dodatkowe, „ukryte” opcje.

Xiaomi Yeelight Smart Light Strip RGBXiaomi Yeelight Smart Light Strip RGB

Pozwala to między innymi na aktualizacje softu sterownika przez WiFi czy wyłączenie wskaźnika led na sterowniku. Funkcją, na którą warto zwrócić uwagę jest wybór koloru przez aparat – jest to opcja, która wykorzystuje kamerkę z tyłu smartfona, aby rozpoznać kolor, a następnie przesyła go do ledów. Tryb muzyczny pozwala, przy wykorzystaniu głośnika wbudowanego w smartfon z zainstalowaną aplikacją, synchronizować kolory wraz z grającą aktualnie muzyką. Harmonogram jest jedną z ciekawszych opcji – pozwala na ustalenie określonej godziny włączania i wyłączanika świateł. Możemy to dowolnie personalizować – powtarzać o określonej godzinie i w wybrane przez siebie dni tygodnia. Natomiast opcja, która najbardziej spodoba się fanom IOT to sterowanie poprzez LAN. Daje nam nieograniczone możliwości sterowania paskiem ledów. Możemy podłączyć je pod Google Home czy Amazon Alexa i sterować nimi głosem (i nie tylko na zasadzie włącz i wyłącz), podpiąć IFTT wraz z ich gotowymi appletami (np. mignięcie na czerwono, gdy otrzymamy SMS lub zmiana koloru, gdy rozładowuje się nam bateria). W przypadku sterowania smartfonem możemy także wykorzystać szeroko znanego Taskera i tworzyć warunki, które będą aktywowały określone akcje i zmieniały sposób świecenia ledów. W tym wypadku ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Światła nie są ograniczone tylko do Androida i IOS – Yeelight udostępnia gotowe wzory aplikacji działających na wszystkich systemach oraz aplikację webową, a cała platforma zaprojektowana jest w taki sposób, aby nawet laik przy odpowiedniej ilości samozaparcia mógł napisać aplikację sterującą. Przykładem takiego działania jest brak wymagania skanowania sieci w poszukiwaniu ledów, ponieważ działa na nich usługa Bonjour , która pozwala na wyszukiwanie urządzeń bez znajomości ich adresu IP.

Xiaomi Yeelight Smart Light Strip RGB

Czy warto je kupić?

Xiaomi Yeelight RGB Strip to specyficzny produkt. Są dosyć drogie jak na nieadresowalne paski ledów (takie, w których każdej diodzie w pasku da się ustawić inny niezależny kolor), ale bardzo mocno nadrabiają integracją z usługami, łatwością – zarówno tworzenia aplikacji sterujących, jak i automatyzacji według własnych potrzeb – oraz tym, że można podpiąć je pod już istniejące systemy Smarthome spoza stajni Xiaomi. Moim zdaniem, jeśli ktoś lubi bawić się technologią tego typu, będzie zadowolony z zakupu. Ponadto, jeśli posiada inne produkty Yeelight RGB – ich synchronizowanie pozwoli na uzyskanie bardzo ciekawych efektów w pomieszczeniu. Wprawdzie nie zastąpią nam zwykłych żarówek, ale potrafią ładnie doświetlić nam różne obiekty (np. schody po zmroku) i wyglądać przy tym niezwykle nowocześnie.

 

 

Zobacz kupony na Xiaomi Yeelight Strip RGB


Jeśli podoba Ci się wpis podaj dalej :)

kamkom

Użytkownik Androida od samego początku jego istnienia, fan Xiaomi jak i czystego Androida. Redaktor w TechUBOX. Pamiętajcie bez roota to nie robota.

Komentarze

Send this to a friend