techunbox logo v2

Xiaoyi Yi DashCamera wideorejestrator

xiaoyi dash camera

XiaoYi Yi DashCamera

Ostatnio bardzo popularne stały się wideorejestratory w autach. Dzięki nim, mamy wiarygodne źródło i dowody w razie niezbyt przyjemnej sytuacji na drodze (lub zarejestrować spadające meteoryty, tak jak to robili Rosjanie). Te małe urządzenia mogą znacząco ułatwić życie w pewnych sytuacjach. XiaoYi DashCamera jest odpowiedzią na takowe zapotrzebowanie.

Budowa

XiaoYi DashCamera dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych czarno szarej, (którą posiadam) oraz złoto białej. Kamera zrobiona jest z plastiku, który sprawia wrażenie, że łatwo jest uszkodzić rejestrator. Pomimo tego uczucia kamerka potrafi wytrzymać lekkie upadki, jednak obawiam się o optykę, która może się uszkodzić i może to spowodować problemy z jakością wideo. Na dolnej i górnej krawędzi znajdują się otwory służące do odprowadzania ciepła, którego kamerka trochę generuje. Z przodu nie uświadczymy żadnej diody doświetlającej popularnych w najtańszych kamerkach. Z tylu znajdują się 4 przyciski funkcyjne, które co ważne nie przenoszą wibracji z auta powodując nieprzyjemny dźwięk oraz duży jak na Dash cama ekranik LCD 2.7 cala, który obsługuje odświeżanie 60 Hz.

Jakość nagrań

XiaoYi DashCamera wyposażona jest w matryce umożliwiająca na nagrywanie w 720p 30fps, 1080p 30fps, 1080 60fps oraz 2k. Ostatnia z dostępnych jest interpolowana i prawdę mówiąc nie opłaca się z niej korzystać. Najlepsza według mnie opcja jest 1080 60fps, która zapewnia odpowiednia płynność i jakość nagrania. Według mnie kamerka nagrywa na prawdę dobrze zarówno w dzień jak i co ważne w nocy. Dosyć szybko dostosowuje ustawienia, aby obraz był czytelny. Kamerka jednak, posiada pewną tendencje, która występuje także w innych modelach kamerek tego typu. Chodzi tutaj o utratę ostrości i jakości w przypadku dużych temperatur wewnątrz kabiny w aucie. Nie doświadczyłem tego często, ale parę razy jednak zdarzyła mi się takowa sytuacja, chociaż pośrednio winny jest temu kolor mojego auta.

Co do jakości nagrań, oceńcie sami wideo bez żadnej obróbki dostępne jest poniżej w paczce do pobrania (nagrania zarówno w dzień i jak i w nocy).

NAGRANIA

Funkcje zwykłe oraz funkcje smart

Kamerka napakowana jest dodatkowymi „ficzerami”, które trudno znaleźć u konkurencji. Po pierwsze jest to ekran podsumowania jazdy, na sam koniec, gdy odłączymy kamerkę od źródła zasilania. Informuje ona nas o czasie trasy, ilości ostrych zahamowań oraz mocniejszych przyspieszeń, a także o ilości nagrań, które znajdują się w specjalnym katalogu poza pętlą.

Ustawienia kamerki możemy konfigurować zarówno przyciskami funkcyjnymi jak i poprzez aplikację. Kamerka rozgłasza sieć wifi, której podstawowe parametry możemy modyfikować lub ja wyłączyć całkowicie pozbawiając się funkcji smart. Do podstawowych opcji poza rozdzielczością audio mamy możliwość wyłączenia nagrywania dźwięku, timeout ekranu, to czy ekran będzie wyświetlał godzinę z datą (synchronizowana jest ze smartfonem), ustawienia czułości gsensora, (jeśli mieszkacie w mieście z dziurawymi drogami jak moje polecam ustawić na medium albo low inaczej szybko skończy wam się karta), możliwość włączenia watermarku Yi oraz dodanie informacji o godzinie i dacie nagrania. Kamerka nie obsługuje gps ani żadnych dodatkowych modułów zapewniających takową funkcjonalność. Poza tymi funkcjami jest jeszcze możliwość uruchomienia trybu ADAS. Jest to specjalny inteligentny tryb korzystający z sensora wbudowanego w kamerkę oraz z danych synchronizowanych ze smartfona. Na ich podstawie w przypadku przekroczenia prędkości 50 km/h uruchamiany jest asystent kontrolujący zmianę pasa ruchu oraz badający odstęp auta przed nami. Prawdę mówiąc nigdy nie korzystałem z tej funkcji, ponieważ ogranicza ona jakość wideo tylko do 1080 30fps oraz wymaga tego, aby aplikacja na telefonie ciągle była na wierzchu, co znacząca ogranicza według mnie funkcjonalność takowej funkcji (co prawda działa ona bez smartfonu, ale przy prędkościach poniżej 50 zaczyna się triggerować straszliwie i co chwila daje nam o sobie znać).

Wady

Niektóre modele kamerki mają problem z ostrością cały czas, spowodowane jest to złym ustawieniem ostrości na soczewce. Istnieją jednak poradniki na wielu forach oraz YouTube jak naprawić to samodzielnie. Jeśli jednak mamy gwarancję możemy spokojnie oddać nasze urządzenie i zostanie wprowadzona odpowiednia poprawka. Podobna najnowsza wersja, która jest dostępna na naszym rynku jest już wolna od tego problemu. Ponadto istnieją dwie różne wersje: chińska i globalna. Prawdę mówiąc bardziej opłacalna jest wersja chińska ponieważ posiada lepsze wyposażenie (przyssawka zamiast uchwyt na taśmę 3m, oraz dwuportowy zasilacz zamiast jednoportowego w globalnej). Jedyny problem z wersja chińska to chińskie oprogramowanie. Jednak istnieją customowe oprogramowania zawierające język angielski oraz dodatkowo odblokowany wyższy bitrate.

Podsumowanie

Yi DashCamera jest na prawdę ciekawa opcja w swojej cenie. Ma wiele zalet oraz naprawdę dobrą jakość wideo, zarówno w dzień jak i w nocy. Posiada bardzo dużo możliwych funkcji oraz nie ma żadnych problemów z kartami pamięci (za wyjątkiem tego, że lubi bardzo mocno zjeść miejsce na karcie pamięci). Kamerka działa bardzo stabilnie oraz jej aplikacja jest napisana w taki sposób, że nie jest przeładowana funkcjami oraz ciągle jest rozwijana.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać