techunbox logo v2

AMOLED vs LCD vs Retina: jaki wyświetlacz wybrać?

amoled vs lcd vs retina jaki wyswietlacz wybrac

Różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami ekranów dostępnymi w matrycach (ekranach) notebooków, tabletów, telewizorów, smartphone’ów wynikają ze sposobu ich produkcji.

AMOLED vs LCD vs Retina – nieustanna bitwa technologiczna.

Obecnie producentom urządzeń coraz trudniej zaproponować w nowszych, kolejnych odsłonach modeli rozwiązań, które spowodują znaczący skok w kierunku ich wydajności. Dotyczy to między innymi zwiększenia pamięci operacyjnej, mocy obliczeniowej, pamięci wewnętrznej. Technologia w tym obszarze ostatnio nie dokonuje tak szybkiego postępu, jak miało to miejsce jeszcze kilka- kilkanaście lat wstecz. Na chwilę obecną praktycznie wszyscy producenci nieustannie skupiają się na tzw. poprawie „doświadczenia użytkownika” (ang. user experience). Chodzi o szczegóły w wykończeniach samego urządzenia oraz zastosowania nowatorskich rozwiązań, mających przede wszystkim poprawić użyteczność sprzętu oraz sprawić większe doznania estetycznie-uczuciowe doznania użytkownika spowodowane przez pryzmat obcowania, innymi słowy: wrażeń wynikających podczas korzystania z maszyny. Podobnie można też potraktować postęp w dziedzinie produkcji wyświetlaczy, oferujące w najlepszych wersjach wystarczająco dobry poziom gwarantujący wysoką jakość ich użytkowania.Nadal jednakże różnice w jakości i funkcjonalności ekranów urządzeń mobilnych stanowią dla wielu potencjalnych nabywców istotny argument przeważający siłę uznania, siłę sukcesu. Zasadniczo w notebookach, monitorach, smartfonach i tabletach występują dwa rodzaje matryc. Mowa oczywiście o LCD oraz LED. Obydwie technologie rozwinęły własne skrzydła, tworząc najbardziej popularne obecnie rodzaje matryc IPS LCD oraz AMOLED Ciągłe zabiegi producentów doprowadziły również do powstania kolejnych typów wyświetlaczy pod nazwami: Super AMOLED, Super LCD, Super Retina.

Jak działa ekran AMOLED?

Nazwa ekranu AMOLED (ang. Active Matrix Organic Light-Emitting Diode) zawiera zakodowane wyjaśnienie działania tej technologii (AM-O-LED). Począwszy od członu LED, można wywnioskować spotkanie z technologią będącą już w życiu codziennym – technologią diod LED. Albowiem panele AMOLED wykorzystują w ich środku diody LED, będące w 3 wariantach kolorystycznych: czerwonym, zielonym i niebieskim. Zebrane są one w grupy, tworząc tzw. indywidualne piksele matrycy. Sama litera „O” odnosi się do „Organic”, konkretniej rzecz ujmując do serii cieniutkich organicznych folii umieszczonych/zamontowanych pomiędzy dwoma przewodnikami w każdej diodzie LED. W momencie przepuszczania przez nie napięcia wytwarzają one światło. Dalsza część z nazwy „AM” oznacza „Active Matrix”, czyli technologia matrycy aktywnej. Różni się ona od matrycy pasywnej (ekranem niemającym diod we wnętrzu)  szybkością działania. Wszystko dzięki indywidualnemu zastosowaniu dla każdej składowej piksela- dla grupy diod (czerwona, zielona i niebieska) odrębnego układu w postaci TFT (thin film transistor) i kondensatora. W czasie trwania między nimi cykli odświeżania- fazami napięć, każdy piksel może przechować własny ładunek elektryczny, pozwalający na szybsze oraz precyzyjniejsze jego działanie.

Dlaczego warto wybrać matrycę AMOLED?

Przede wszystkim można wyszczególnić:

 • Wykorzystanie cienkiego i elastycznego podłoża pozwalającego na budowę cienkich o grubości zaledwie, około 1 mm) wyświetlaczy, chociażby w technikach produkcji zakrzywionego ekranu, zwiększa to wrażenie głębi obrazu. Jest jeden z elementów składających się na głębszej poprawie doświadczeń użytkownika;
 • Większa elastyczność panelu AMOLED zmniejsza ryzyko uszkodzeń i pęknięć samego panelu;
 • Matryca AMOLED zapewnia doskonałe kąty widzenia obrazu z każdej strony.
  -obraz wyświetlany/ renderowany przez matrycę AMOLED ma bardzo dobre odwzorowanie i szeroką gamę głębi kolorów;
 • Cechuje go doskonały kontrast i „prawdziwa czerń” – osiągnięte dzięki temu, że każda dioda LED w panelu ma swoje własne źródło podświetlenia, dodatkowo dla koloru czarnego źródło światła zostaje w ogóle wyłączone, przez co idealnie nadaje się dla HDR;
 • Ekran posiada dobrą efektywność korzystania z energii. Zdolność ta umożliwia dłużej zachować energię zmagazynowaną w baterii urządzenia.

Bariery technologiczne ekranów AMOLED

Jak każda technologia, chociażby najlepsza niesie ze sobą wady i ograniczenia. Również w przypadku AMOLED są to:

 • Skomplikowany proces produkcji, którego naturalnym skutkiem jest zawsze wyższa cena ekranów AMOLED;
 • Szybsze zużycie się diod jednego rodzaju, przez co ekrany AMOLED mają niższą całkowitą żywotność – chodzi o tzw. wypalanie się w nich pikseli.
 • Ryzyko „wypalania pikseli” związane jest z nierównym zużywaniem się diód, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wyświetlany jest jednorodny obrazu przez dłuższy czas.

Jak działa matryca LCD?

Matryca LCD (Liquid Crystal Display) posiada w przeciwieństwie do wyświetlaczy AMOLED podświetlenie, które przenika przez filtry polaryzacyjne, czyli krystaliczną powłokę połączonej z filtrem kolorów. Wszystko odbywa się, w błyskawicznym tempie, mając miejsce, zanim zostanie wyemitowany obraz na powierzchni ekranu. Kolory na matrycy LCD uzyskiwane są dzięki użyciu filtrów: czerwonego, zielonego i niebieskiego (paleta RGB). Tworzących pojedyncze piksele, ich kolory mieszają się w celu uzyskania pełnej palety barw wyświetlanego obrazu. Kontrola każdego, pojedynczego piksela przeprowadza się za pomocą siatki obwodów elektrycznych. Przepuszczenie przez nie ładunku elektrycznego wpływa na zmianę orientacji cząsteczek płynnych kryształów. Tym samym regulują one częstotliwość światła, jaka jest przez nie przepuszczana. W zależności od użytego napięcia kryształki będą wykonywały ruch, zmieniając swą orientację.

Jakie są zalety matryc LCD?

 • Duża dokładność odwzorowania palety kolorów przez ekrany;
 • Brak ryzyka wystąpienia defektu wypalenia pikseli;
 • Dobrze rozwinięta technika i metody produkcji i duże doświadczenie branży, powodujące na wysokim poziomie dostępność paneli LCD oraz niskie koszty zakupu.

Jakie są wady matryc LCD?

 • Bardzo małe kąty widoczności obrazu spowodowanej głębokością wszystkich warstw współtworzących matrycę LCD;
 • Występowanie efektu „rozlewania się” podświetlenia matrycy, jest on widoczny zwłaszcza na ciemnych obrazach oraz w tańszych wersjach ekranów LCD;
 • Stałe podświetlenie matrycy LCD, tzn. czerń nigdy nie jest „w pełni czarna”. Kolejne pozostałe kolory tracą na kontraście, z tego. powodu mogą występować krótkotrwałe problemy z powidokami w LCD.

Barwy i rozdzielczości a matryce LCD i AMOLED

W trakcie wyboru urządzenia z danym typem matrycy należy wiedzieć o: kilku rzeczach. W przypadku zastosowania matryc AMOLED przyznać trzeba jedno, technologia LCD również nie stoi w miejscu oraz przy zastosowaniu naprawdę dobrej jakości matryc LCD można mieć problem w zauważeniu dużych różnic i istotnych różnic w ich jakości. Natomiast rozdzielczości ekranów, oferowane są w podobnym formacie, jednakowo w przypadku matryc AMOLED oraz LCD. W obu przypadkach możliwa rozdzielczości jest rzędu 1080p, Quad HD, 4K i więcej. Warto mieć też na uwadze żywotność matryc przez pryzmat emitowanego obrazu. Wypalanie się diód budujących piksele ekranów AMOLED jest niestety niezaprzeczalnym faktem, który wynika z odmiennego czasu cyklu ich życia. Niebieska dioda wypala się najszybciej, ponieważ do jej świecenia potrzebne jest przyłożenie większego napięcia, niż do pozostałych diód, czerwonej i zielonej. Wyższe napięcie diody powoduje jej szybszą degradację. Także z upływem czasu całość wyświetlanego obrazu na matrycy AMOLED zaczyna powoli nabierać zabarwienia czerwonego i zielonego. Pewnym trikiem/remedium na ten stan sytuacji jest zastosowanie większych diód niebieskich w niektórych panelach. Kolejnym problemem jest nierównomierne zużywanie się diód w przypadku wyświetlaniu na ekranie statycznego obrazu. Jeżeli część ekranu stale wyświetla elementy jednego koloru, to istnieje większe ryzyko szybszego zużycia się diody odpowiedzialnej za dany kolor. Zazwyczaj czas żywotności ekranów paneli AMOLED obliczana jest na kilka lat. Cały proces ich degradacji uzależniony jest od liczby godzin świecenia w ciągu dnia- danego koloru grupy pikseli na ekranie.

Inne matrycy z rodziny LCD i AMOLED

Duzi producenci matryc, firmy tj. Samsung i LG stale rozwijają własny potencjał produkcyjny w zakresie ekranów AMOLED, które dominują już na rynku od dłuższego czasu. Można próbować powiedzieć/założyć, iż matryce LCD mają mocną i niezachwianą pozycję w przypadku telewizorów. Innymi typami/odmianami samych matryc dostępnych na rynku są:

 • Super AMOLED (SAMOLED) Termin zaprojektowany przez firmę Samsung, określenie matrycy ze zintegrowanym panelem dotykowym, który nie stanowi w tym wariancie odrębnej, czyli osobnej warstwy wyświetlacza- tutaj matryca jest również cieńsza.
 • Z kolei Super LCD, podobnie jak Super AMOLED to ekran również mający zintegrowaną razem warstwę dotykową. Przez co nie ma występującej luki pomiędzy jedną a drugą warstwą panelu – jak miało to miejsce w starszej technologii Dzięki temu on także cieńszy.
 • Następny rodzaj ekranu nazywa się Retina, Super Retina, Retina HD. Termin Retina został stworzony przez firmę Apple, która w ten sposób wyróżnia własne produkty na tle innych urządzeń. Ekrany rodzaju Retina to po prostu dobrej jakości matryce LCD IPS. Przykładowo dla odmiany dopiero w iPhone X znajdziemy pierwsze zastosowanie przez Apple wyświetlacza AMOLED (zastosowanie kryjące się pod nazwą Super Retina HD).

A więc co wybrać: LCD czy AMOLED?

Obydwie technologie produkcji wyświetlaczy mają swoje zalety oraz wady. To do użytkowników, czyli konsumentów zawsze należy ostateczny wybór. Podyktowany wieloma czynnikami, m. in. upodobań osoby kupujące – zwłaszcza dot. spraw technologicznych, nie zawsze z punktu widzenia portfela, lecz z racji innych motywów skłaniających do kupna urządzenia z danym typem wyświetlacza.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać