techunbox logo v2

Ubuntu 22.04 – wersje, funkcje, ISO, download i klucz

ubuntu 22.04

Ubuntu to dystrybucja Linuksa, która po raz pierwszy została wydana w 2004 roku. Jest to oprogramowanie typu open source i jest całkowicie darmowe w użyciu. Nazwa „Ubuntu” pochodzi od południowoafrykańskiej filozofii ubuntu, co oznacza „człowieczeństwo wobec innych”. Ubuntu jest zbudowany na szczycie Debiana i kilku innych, niedebianowskich źródeł. Ubuntu jest rozwijane przez Canonical Limited, brytyjską firmę należącą do południowoafrykańskiego przedsiębiorcy Marka Shuttlewortha.

Ubuntu 22.04 – co to za system operacyjny?

Ubuntu to dystrybucja Linuksa oparta na Debianie, systemie operacyjnym dla komputerów typu Unix. Nie jest w pełni kompatybilna z Debianem, dlatego jest uważana za niezależną dystrybucję Linuksa.

Jest darmowy do pobrania i używania, ale firma Canonical Ltd. zarabia na sprzedaży umów wsparcia dla korporacyjnych użytkowników Ubuntu. Możesz także zapłacić za specjalną wersję Ubuntu o nazwie „Ubuntu Server”, który ma dodatkowe funkcje, które nie są zawarte w bezpłatnej wersji Ubuntu.

Ubuntu jest systemem operacyjnym open source — jego kod jest swobodnie dostępny dla każdego, więc jeżeli masz jakieś pomysły co do funkcjonowania systemu to zawsze możesz dodać swoje poprawki na GitHubie!

Jakie są wersje systemu operacyjnego Ubuntu 22.04?

Ubuntu to system operacyjny oparty na Linuksie, który może działać na wielu różnych typach komputerów. Ubuntu ma wiele wersji, ale najbardziej popularne są LTS i LTSC.

Wersje LTS są obsługiwane przez 5 lat i uzyskać aktualizacje zabezpieczeń w całym cyklu życia, podczas gdy wersje LTSC są obsługiwane tylko przez 3 lata i nie otrzymują żadnych dalszych aktualizacji zabezpieczeń po upływie tego czasu.

Jakie nowe funkcje ma Ubuntu 22.04?

Canonical Ltd. wydał Ubuntu 22.04 LTS z kilkoma fajnymi  funkcjami. Poniżej omówimy niektóre nowe funkcje wprowadzone w Ubuntu 22.04 (Jammy Jellyfish).

1. Wybór akcentu kolorów

Ubuntu 22.04 dostarczany jest z motywem akcentującym w kolorze pomarańczowym. Jeśli nie podoba Ci się domyślny motyw, możesz zmienić kolor za pomocą ustawień wyglądu. Zmienia się również kolor akcentu folderów.

W ustawieniach otwieramy panel wyglądu i wybieramy kolor. Ubuntu 22.04 oferuje teraz 10 kolorów do wyboru w stylu ciemnym i jasnym. Niektóre z obsługiwanych kolorów to pomarańczowy, oliwkowy, zielony, niebieski, magenta i czerwony.

2. Obsługa RDP

Remote desktop protocol (RDP) to protokół opracowany przez firmę Microsoft do obsługi zdalnego udostępniania pulpitu. Ubuntu 22.04 dodał wsparcie dla RDP.  Stary protokół VNC jest nadal dostępny, ale zaleca się używanie RDP dla lepszego bezpieczeństwa, prywatności i wydajności.

3. Aktualizacje toolchaina

Ubuntu 22.04 LTS przychodzi z uaktualnionymi toolchainami:

  • GCC – 11.2.0
  • binutils – 2.38
  • glibc – 2.35
  • Python – 3.10.4
  • Perl – 5.34
  • LLVM domyślnie do wersji 14, go lang do wersji 1.18.x, a rustc do wersji 1.58.

4. Firefox dołączony jako pakiet Snap

Firefox jest teraz dostarczany tylko w Ubuntu jako pakiet Snap. Niektóre z jego zalet to

  • Bezpośrednio utrzymywany przez Mozillę
  • Szybszy dostęp do najnowszych wersji Firefoksa
  • Łatwe przełączanie się na inny tryb Firefoksa z kanałów snap, w tym esr/stable, latest/candidate, latest/beta i latest/edge

5. Sterowniki NVIDIA

Ubuntu 22.04 dodaje zastrzeżone dla Linuksa moduły sterowników NVIDIA na ARM64 oprócz istniejących x86. Użytkownicy ARM 64 mogą użyć narzędzia ubuntu-drivers do instalacji i konfiguracji sterowników NVIDIA z archiwum Ubuntu.

6. Nowy sposób na aktualizację firmware’u

Przez lata, Centrum Oprogramowania w Ubuntu obsługiwano aktualizacje oprogramowania sprzętowego. Z wydaniem Ubuntu 22.04, nowa aplikacja GUI została opublikowana, która jest naprawdę tylko front-endowa. Jest to dobry krok w kierunku przyjazności dla użytkownika i jasności na temat aktualizacji systemu.

7. Nowy instalator Ubuntu

Podpowiedzi instalacyjne dla Ubuntu 22.04 będą wyglądać nieco inaczej, ponieważ sam instalator został rzeczywiście całkowicie odnowiony. Nowy instalator posiada znacznie bardziej nowoczesny i elegancki wygląd, lecz nadal odzwierciedla prostotę Ubuntu.

8. Rozszerzone wsparcie Raspberry Pi

Nowe Ubuntu 22.04 będzie wspierać modele Raspberry Pi z zaledwie 2 GB pamięci RAM przez wykorzystanie zswap.

9. GNOME 42

Wersja 42 przynosi duże zmiany w pulpicie GNOME, a wiele z nich znajduje się w Ubuntu 22.04. Wiele z nich ma związek z wyglądem GNOME, który wpływa na Ubuntu.

Ubuntu wygląda nieco bardziej płasko, aplikacje są bardziej okrągłe, a panel traci strzałki, które wskazują na otwarte menu. Plus są jasne i ciemne motywy, slick animacji, który towarzyszy przełączaniu między oknami.

Inne zmiany obejmują możliwość robienia zrzutów ekranu i nagrywania screencastów po naciśnięciu przycisku Print Screen. Ponadto można zmienić profil zasilania, aby wydłużyć czas pracy na baterii lub zwiększyć wydajność — wszystko z menu. Pełne zestawienie zmian dla środowiska GNOME można znaleźć na ich stronie www.

Osoby, które dokonały aktualizacji z poprzedniej wersji LTS, doświadczą również wszystkich zmian, które były częścią przejścia na GNOME 40. W aplikacji Ustawienia można teraz znaleźć opcje wyłączenia gorącego rogu w lewym górnym rogu i wyłączenia możliwości zmiany rozmiaru okien przez przeciągnięcie ich do krawędzi ekranu.

Można również przełączyć się między posiadaniem dynamicznej lub statycznej liczby obszarów roboczych. Mówiąc o obszarach roboczych, te są teraz ułożone poziomo nad szufladą aplikacji.

10. Jądro Linux 15.5

Ubuntu 22.04 używa jądra Linux 15.5, które jest wersją jądra Linux z długoterminowym wsparciem. To jądro Linux będzie utrzymywane przez wiele lat, tak jak Ubuntu 22.04.

To konkretne wydanie jądra ma ulepszone wsparcie dla procesorów Intel Alder Lake oraz więcej kompatybilności z procesorem Apple M1. Jest też wsparcie dla różnych sprzętów AMD wydanych do końca 2021 roku.

Ale nie martw się, jeśli twój komputer nie jest obsługiwany przez tę wersję jądra Linux, dla Ubuntu również oferuje swój stos Hardware Enablement, aby utrzymać LTS na nowszym sprzęcie.

11. Wayland jako domyślny serwer wyświetlania

Aby poprawić jakość wyświetlania, Wayland stał się domyślnym serwerem, który będzie komunikował się z aplikacją i serwerem wyświetlania. Serwer ten jest teraz również kompatybilny z układami GPU NVIDIA, co jeszcze bardziej poprawi Twoje wrażenia.

Ubuntu 22.04 – download, czyli gdzie pobrać ISO?

Więc chcesz zainstalować Ubuntu 22.04, ale nie jesteś pewien, gdzie pobrać ISO?

Cóż, to proste! Można po prostu przejść do ubuntu.com i kliknij na ikonę Ubuntu w górnej części strony. To zabierze Cię do strony, gdzie jest duży przycisk, który mówi „Pobierz Ubuntu”. Kliknij ten przycisk, a następnie wybierz swój język.

Po wybraniu języka kliknij „Pobierz” w dolnej części ekranu (jeśli używasz Chrome). Strona Ubuntu otworzy się w innej karcie z opcją pobrania pliku ISO lub utworzenia bootowalnego dysku USB.

Jaka jest cena Ubuntu 22.04 i gdzie kupić legalny klucz?

Ubuntu 22.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linuksa Ubuntu, i jest całkowicie darmowy w użyciu.

Istnieją dwa sposoby, aby uzyskać darmową kopię Ubuntu: pobrać plik .ISO z oficjalnej strony, lub zainstalować go z dysku, który można kupić w sklepie internetowym.

Jeśli zdecydujesz się pobrać plik .ISO, trzeba będzie nagrać go na płytę, a następnie uruchomić komputer z tego dysku w celu zainstalowania Ubuntu na komputerze. Możesz uzyskać instrukcje, jak to zrobić z dowolnej liczby stron internetowych — wystarczy wpisać w Google „jak zainstalować Ubuntu?”. Znajdziesz mnóstwo przewodników!

Druga opcja — zakup fizycznego dysku — będzie wymagać zakupu dysku USB z Allegro lub innego sklepu, ale należy pamiętać, że płacisz tylko za nośnik danych, ponieważ sam Ubuntu jest całkowicie darmowy!

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać