Pierwsze wrażenie jest naprawdę dobre, biorąc do ręki ten laptop ma się wrażenie obcowania z wysokiej jakości sprzętem. Czy jest dobry do szkoły i pracy?
Spis treści
Wygląd zewnętrzny
Wyposażony w ponad 12-calowy ekran laptop waży zaledwie nieco ponad 1 kilogram, co czyni go naprawdę rewelacyjnym sprzętem mobilnym, rzeczywiście godnym swojej nazwy. Co ważne, różnica pomiędzy Surface go 2 a tabletem pojawia się w chwili, gdy otwiera się jego klapę i rozpoczyna pracę. Klawiatura jest dobrze dopracowana i jej użytkowanie to naprawdę świetne uczucie. Pisząc nie ma się w ogóle uczucia pisania na sprzęcie mniejszym od klasycznych laptopów o wymiarach nieco ponad 15 cali. Dzięki dobremu rozwiązaniu pisanie na tej klawiaturze jest bardzo komfortowe, co z pewnością docenią wszyscy ci, którzy piszą długie teksty. Jedynym mankamentem w tym zakresie dla wielu osób będzie brak podświetlenia klawiatury, co rzeczywiście nieco dziwi. Podświetla się jedynie włącznik, który służy między innymi do odblokowywania urządzenia.
Dobra jakość wykonania dotyczy też obudowy, która została stworzona ze stopu aluminium i innych tworzyw, co pozwoliło na zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy trwałością, estetycznym wyglądem i pewnym trzymaniem w ręce. Brak zbędnych otworów i obecność delikatnie eksponowanego logo Microsoftu na pokrywie dopełniają dobrego wrażenia całości bryły.
Wyświetlacz
Dobre wrażenie solidności pomimo niewielkich rozmiarów i niewielkiej wagi urządzenie robi też chwilę po włączeniu. Ekran, nieco lepszy od poprzednika, jest całkowicie wystarczający, aby swobodnie z niego korzystać bez względu na otoczenie. Przekątna ekranu to 12,4 cala, o rozdzielczości 1536 × 1024 (148 PPI), z dobrym odwzorowaniem obrazu. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie w Surface Laptop Go 2 przekątnej ekranu o proporcji 3:2, odmiennej od najczęściej spotykanych proporcji w skali 16:9. Pozwala to na wygodną pracę, a także poprawia ergonomię korzystania z klawiatury. Niestety większość treści wideo odtwarzana jest z paskami na górze i dole, więc nie jest to idealna proporcja do wszystkiego. Malkontenci zwrócą uwagę na niższą rozdzielczość niż w laptopach konkurencji, ale jak na 12 cali jest ona wystarczająca, ale nie nie rewelacyjna. Trzeba jednak wciąż pamiętać, że jest to laptop do pracy zdalnej, nie do grania w najnowsze tytuły gier czy montowania filmów w rozdzielczości 4K.
O przeznaczeniu głównie do pracy przypominają również inne komponenty z zakresu audio i video. Przede wszystkim zadbano o wydajną i przyjemną zarazem pracę z kamerą, która jest wyposażona w sensor f 2.0 o rozdzielczości HD 720p, co jest w zupełności wystarczające do tego, by być doskonale widocznym podczas wszelkiego rodzaju konferencji online. Do tego podwójny mikrofon, dobrze odwzorowujący brzmienie głosu pozwoli na bezproblemowe konferowanie w ramach pracy lub nauki.
Nie zapomniano przy tym o dobrym systemie nagłośnienia, dzięki czemu oglądanie filmu lub rozmowa wideo są prawdziwą przyjemnością. Użyto głośników Omnisonic, wyposażonych w system Dolby Audio Premium, co jest wyraźnie słyszalne. Dźwięk dobywający się z ukrytych pod klawiaturą głośników jest naprawdę mocny i czysty, stanowi jedną z mocnych zalet tego sprzętu. Pod tym względem komputer ten jest rzeczywiście doskonale zaopatrzony i trudno mu zarzucić niedociągnięcia.
Wydajność baterii
Bateria jest w tym modelu reklamowana jako coś, co bez trudu może konkurować z najlepszymi sprzętami pod względem trwałości. Trzeba uczciwie przyznać, że nie jest możliwe osiągnięcie tak dobrych wyników w testach jak podaje to na swojej stronie producent. Kilkanaście godzin pracy na baterii jest zdecydowanie przesadzone, realny czas różni się o dobre kilka godzin. Nadal można osiągnąć siedem – osiem godzin pracy, co nie jest wcale złym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że jest to sprzęt o naprawdę niewielkich gabarytach. Warto jednak pamiętać o realistycznym podejściu do zapewnień Microsoftu w tej kwestii, można uniknąć rozczarowania. Bateria może być zresztą bardzo szybko uzupełniona, Laptop jest zasilany poprzez magnetyczne złącze Surface Connect, dzięki czemu uzupełnienie poziomu naładowania baterii nie zajmuje dużo czasu. Ponadto Surface Laptop Go 2 ma możliwość ładowania poprzez złącze USB-C, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku braku dedykowanej ładowarki przy sobie.
Wydajność urządzenia
Microsoft Surface laptop Go 2 jest dostępny w kilku wariantach. Obecnie jest w naszych sklepach dostępne trzy wersje ultralekkiego laptopa od firmy z Redmond, każda z nich jest oparta o czterordzeniowy procesor Intel Core i5 najnowszej jedenastej generacji (Intel Core i5-1135G7). Najbardziej podstawowa wersja ma 4 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane. W wersji pośredniej mamy już 8 GB RAM i tę samą ilość miejsca na dane, wersja najbardziej rozbudowana (a tym samym najdroższa) to 8 GB RAM i 256 pamięci na dane (tę wersję właśnie testowałem). Realnie patrząc na te cyfry ma się świadomość, że podstawowa wersja z pewnością nie będzie liderem wydajności i jest całkiem prawdopodobne, że dość szybko może okazać się ledwo wystarczająca nawet do podstawowych zastosowań. Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jaki sposób chce się wykorzystywać to urządzenie, niemniej na pewno nie wolno zapominać o ograniczeniach, jakie niesie ze sobą zaledwie 4 GB RAM w obecnym oprogramowaniu. Może się niebawem okazać, że dość nowe urządzenie zacznie być irytująco powolne. Na plus można z kolei zaliczyć możliwość wymiany dysku SSD, zgodnie z ostrzeżeniem na stronie Microsoftu nie można tej wymiany dokonywać samodzielnie.
Zalety
- Wysoka jakość wykonania;
- Wygodna klawiatura, która nie męczy rąk;
- Całkiem długi czas pracy na baterii (7-8 godzin);
- Dobrej jakości głośniki z Dolby Audio Premium;
- Pełnowymiarowe USB-A (chociaż jedno, ale jest);
- Możliwość ładowania przez USB-C (jako dodatek oprócz Surfer Connect).
Wady
- Klawiatura nie jest podświetlana;
- Dziwna proporcja ekranu, która słabo współgra z filmami;
- Wydajność laptopa w grach i bardziej obciążających aplikacjach;
- Urządzenie potrafi się nagrzać przy dużym obciążeniu.
Ocena: 4/5
Czy warto kupić?
Microsoft Surface Laptop Go 2 to sprzęt o zaskakująco przemyślanej konstrukcji, co potwierdza, że jest to wydajny w swojej klasie komputer do pracy mobilnej. Procesor dobrze radzi sobie z typowymi biurowymi zadaniami, bateria pozwala na dość długi czas pracy, parametry komponentów audio i wideo są zadowalające, klawiatura zaś nie męczy rąk nawet przy dość długim użytkowaniu. Mankamenty jednak są obecne, nie wszystkim przypadnie do gustu brak podświetlenia klawiatury.
Kosztem pewnych kompromisów uzyskano w tym modelu naprawdę lekki mobilny laptop przeznaczony do wygodnej pracy lub zdalnej, bo taki odbiór narzuca nawet sam producent. Świetne głośniki, dość dobre parametry wbudowanej kamery i wyświetlacza o wymiarze 12,4 cala i rozdzielczości, relatywnie mocny procesor i zestaw do wideokonferencji powinny zadowolić wszystkich tych, którzy poszukują urządzenia do pracy i rozrywki w podróży.
Warto na pewno pochwalić dobry design, odporność na uszkodzenia, niewielką wagę urządzenia i całość wykonania. Niedociągnięcia jednak istnieją, co stanowi o tym, że nowa wersja popularnego przenośnego odpowiednika flagowego dla Microsoftu Surface nie jest sprzętem idealnym. Do ideału nieco mu brakuje, choć z całą pewnością jest to bardzo dobry sprzęt w swojej klasie, czyli ultralekkich mobilnych laptopów skierowanych do tych, którzy pracują w drodze. Mobilność ma oczywiście swoją cenę i o tym warto pamiętać, decydując się na zakup tego niewielkiego komputera do pracy bądź szkoły.