techunbox logo v2

Jak wyłączyć iPhone? – 13, 12, 11, XR, XS, X bądź SE, 8, 7

young woman using smartphone at table

Choć iOS to bez wątpienia faworyt w kategorii najstabilniejszych systemów mobilnych, to jednak niekiedy niezbędne okazuje się jego ponowne uruchomienie. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób wyłączyć swojego iPhone’a. Jak to zrobić i co warto na ten temat wiedzieć?

Model iPhone’a ma duże znacznie

Osoby, które wcześniej niewiele miały wspólnego z produktami firmy Apple, mogą być zagubione, bowiem okazuje się, że sposób, w jaki wyłącza się iPhone’a, zależy od posiadanego modelu. Chcąc więc wiedzieć, jak wyłączyć swój telefon, należy zacząć przede wszystkim od sprawdzenia, jaki model urządzenia ma się w rękach.

Jak sprawdzić model swojego iPhone’a?

Sprawdzenie modelu telefonu z jabłuszkiem jest bardzo proste. Aby to zrobić, należy wejść w Ustawienia, a następnie kliknąć zakładkę Ogólne i To urządzenie… – po wykonaniu tych kroków, na ekranie urządzenia pojawi się nazwa modelu.

iPhone SE, 8, 7 lub starszy – jak wyłączyć?

Telefony marki Apple, które posiadają przycisk Home, wyłącza się poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku zasilania (w przypadku iPhone’a SE znajduje się on na górze urządzenia, natomiast iPhone 8, 7 oraz starsze posiadają go po prawej stronie). Przycisk musi być wciśnięty, dopóki na ekranie nie pojawi się suwak służący do wyłączania urządzenia. Proces ten trwa zwykle około trzech sekund.

Kiedy po przytrzymaniu przycisku zasilania, iPhone wyświetli komunikat „przesuń, aby wyłączyć”, należy przesunąć ikonę w prawo – po wykonaniu tych kroków ekran telefonu stanie się czarny i wyświetli niewielkie kółko postępu, a następnie urządzenie zostanie wyłączone. Chcąc ponownie uruchomić telefon z jabłuszkiem w logo, wystarczy ponownie nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania.

iPhone 13, 12, 11, XR, XS oraz X – w jaki sposób wyłączyć?

Tak jak telefony marki Apple, które posiadają przycisk Home, można wyłączyć, naciskając i przytrzymując przycisk zasilania, tak w przypadku nowszych modeli, nie będzie to możliwe. Wykonując tę samą czynność na telefonie iPhone 13, na ekranie zamiast suwaka wyłączenia, pojawi się Siri. Wynika to z faktu, iż w starszych modelach to właśnie przycisk Home umożliwiał wyzwolenie Siri – kiedy więc firma usunęła ze swoich telefonów fizyczny Home Button, przypisała jednocześnie wezwanie Siri pod przycisk boczny. Taka sytuacja ma miejsce w każdym telefonie, który zamiast Touch ID posiada Face ID.

Jak wyłączyć telefon z Face ID?

Chcąc wyłączyć iPhone’a z Face ID, należy wykonać następujące kroki, które polegają na:

  1. Naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku głośności.
  2. Naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku bocznego.
  3. Przesunięciu suwaka wyłączania w prawo zaraz po tym, jak pojawi się on na ekranie.

Z racji na to, że taka kombinacja może niekiedy kończyć się uśpieniem telefonu lub wykonaniem zrzutu ekranu, równie dobrze można skorzystać z nieco zmodyfikowanego sposobu, jakim jest:

  1. Naciśnięcie przycisku zwiększenia głośności,
  2. Naciśnięcie przycisku zmniejszenia głośności,
  3. Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku bocznego,
  4. Przesunięcie suwaka wyłączania telefonu w prawo.

Wiele osób woli wyłączać swojego iPhone’a właśnie w ten sposób. Koniec końców wybór metody zależy tylko i wyłącznie od użytkownika – zarówno jeden, jak i drugi sposób pozwala osiągnąć ten sam cel.

Telefon nie odpowiada. Jak wymusić jego ponowne uruchomienie?

Choć powyższe kroki umożliwiają bezproblemowe wyłączenie iPhone’a, to niekiedy konieczne będzie wykonanie twardego resetu – mowa tutaj o przypadkach, w których urządzenie z iOS na pokładzie przestaje reagować. W takiej sytuacji niemożliwe jest aktywowanie menu wyłączania telefonu. Jak więc wymusić ponowne uruchomienie telefonu, który nie odpowiada?

iPhone 6S i starsze modele

W przypadku iPhone 6S i jego poprzedników, wykonanie twardego resetu odbywa się poprzez przytrzymanie przycisku zasilania oraz przycisku Home przez około 10 sekund. Po tym czasie ekran stanie się czarny i wyświetli logo marki Apple, co będzie oznaczać, że urządzenie zostało zresetowane prawidłowo.

iPhone 7 i 7 Plus

Twardy reset w telefonie iPhone 7 wykonuje się, przytrzymując przez 10 sekund przycisk zasilania oraz zmniejszenia głośności. Wynika to z faktu, iż w tym modelu Home Button nie reaguje w przypadku pojawienia się awarii systemu.

iPhone 8 oraz nowsze modele

W przypadku iPhone’a 8 oraz starszych modeli, wykonanie twardego resetu urządzenia następuje po naciśnięciu przełącznika zwiększania głośności, zmniejszania głośności oraz przycisku bocznego. Należy pamiętać, że tak jak poprzednio, tutaj również przyciski powinny być przytrzymane przez około 10 sekund. Po tym czasie na ekranie pojawi się logo Apple.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać