Google co sezon stara się obdarowywać nas nową wersją systemu Android. W roku 2019 mieliśmy do czynienia z 10 edycją tego oprogramowania. System giganta z Mountain View wreszcie doczekał się rebrandingu, który pociągnął za sobą nowy wygląd szaty graficznej. Zmiany te przeniesiono do najnowszego Androida 11. Oprócz tego wprowadzono niewielkie, lecz odczuwalne poprawki w kwestii interfejsu. Dodano kilka przydatnych funkcji takie jak wsparcie dla 5G. Kropkę nad i stanowi przyznanie użytkownikowi większej kontroli nad aplikacjami niż w latach ubiegłych. Co przygotowano na rok obecny? O wadach i zaletach jedenastki opowiemy w poniższym wpisie.
Spis treści
Jaka jest data premiery Androida 11?
Google po licznych prezentacjach i beta-testach w końcu zdecydował się wypuścić Androida 11 na światło dzienne. Pierwsza data premiery Android 11 miała miejsce 8 września 2020 roku. Jak zwykle pierwsze w kolejce były flagowce Pixel – tego samego dnia – wybrane modele od Xiaomi, Realme, OPPO i OnePlusa. W grudniu na aktualizację zdecydował się Samsung ze swoim One UI 3.0, Motorola, LG, Nokia, Sony i pozostałe firmy.
Co nowego znajdzie się w Androidze 11?
Android 11 to premiera, którą można określić jako poprawkę interfejsu Androida 10 od użytecznej strony. Co nowego wprowadza Android 11, czego nie znaliśmy u poprzedników? Oto najważniejsze pozycje:
- wiadomości SMS z domyślnej aplikacji po otrzymaniu są teraz wyświetlane w postaci ruchomych dymków (kółek z awatarem),
- wiadomości z każdej aplikacji mają swój priorytet (sami go nadajemy), a po otrzymaniu trafiają do swojej kategorii (ciche lub ważne),
- dodano natywną funkcję nagrywania ekranu dostępną z poziomu menu podręcznego,
- odtwarzanie ścieżki dźwiękowej w aplikacji można teraz kontrolować z poziomu interfejsu menu podręcznego,
- dodano planowanie i automatyczne uruchamianie trybu ciemnego w wybranych godzinach i dniach,
- wzbogacono możliwości kontrolowania telefonu za pomocą swojego głosu – po chwili nauki będziemy w stanie wysyłać wiadomości bez dotykania telefonu, ustawiać budziki za pomocą numerków, które będą przypisane do poszczególnych opcji,
- dodano możliwość nadania wyłącznie jednorazowych uprawnień aplikacji (np. do lokalizacji, mikrofonu, kamery).
Android 11 funkcje posiada dość przydatne. W tej aktualizacji postawiono głównie na kategorie usability oraz accessibility. Urządzenia jest łatwiej sterować, a przy tym dają nam więcej kontroli. Nie musimy już pobierać specjalnego screen recordera ze sklepu Play ani manualnie odbierać aplikacji uprawnień, bo te mogą być jednorazowe.
Czy smartfon dostanie aktualizacje do Androida 11?
Aktualizacja do androida 11 nie jest dostępna dla wszystkich. Tradycyjnie najnowsza wersja systemu została stworzona z myślą o urządzeniach obecnej generacji. Można się spodziewać aktualizacji, jeśli kupiliśmy smartfon wyprodukowany w 2020 roku bądź później.
Dlaczego warto aktualizować smartfon do nowszych wersji?
Wiemy już co nowego wnosi najnowsza premiera najpopularniejszego na świecie systemu mobilnego. Czy warto instalować android 11? Jako że system na rynku istnieje dopiero od kilku miesięcy, musimy liczyć się z faktem, że jego stabilność w niektórych momentach może być ograniczona. Użytkownicy od czasu do czasu zgłaszają niewielkie bugi np. przy połączeniu z Bluetooth, przy przyznawaniu uprawnień aplikacji czy uzyskiwaniu dostępu do plików systemowych. Stale ukazują się poprawki oraz wersje stabilne, jednak minie jeszcze kilka dłuższych chwil nim Android 11 będzie można uznać za stabilny w przypadku wszystkich modeli. Warto jednak go pobrać, jeśli korzystamy z urządzeń Pixel, Xiaomi, OPPO czy OnePlus.