Antywirusy na telefon z Androidem – darmowy i płatny

antywirusy na telefon z androidem darmowy i platny

Niestety, ale korzystając z urządzeń mobilnych wcale nie jesteśmy mniej narażeni na zainfekowanie urządzenia wirusem, niż przy korzystaniu z komputerów czy laptopów. Przeciwnie – zdaniem wielu ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania na smartfon czy tablet jest równe, o ile nie większe ryzyku zainfekowania komputera. Korzystając z urządzeń mobilnych często zdarza nam się bowiem pobierać pliki z nieznanego źródła – aplikacje, filmy, zdjęcia… Podobnie, jak komputer czy laptop, nasze urządzenie mobilne powinniśmy zatem dokładnie zabezpieczyć przed tego typu niebezpieczeństwem. W jaki sposób? O tym właśnie jest ten artykuł.

Dlaczego warto zainstalować antywirusa w telefonie z Androidem?

Oczywiście, od razu wypada zaznaczyć, że antywirus antywirusowi nie równy. Istnieje wiele opcji darmowych, jak i równie wiele programów płatnych. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe usługi (na przykład VPN), podczas gdy inne ich nie posiadają. Niemniej jednak nawet najprostszy, darmowy antywirus już jest lepszym rozwiązaniem, niż nie posiadanie żadnego. Nie instalująć oprogramowania antywirusowego na naszym urządzeniu mobilnym ryzykujemy przykrymi i poważnymi konsekwencjami. Cyberprzestępcy działają bowiem w różny sposób i nie zawsze będziemy w ogóle świadomi tego, że nasz sprzęt został zainfekowany – może on działać całkiem normalnie, lecz w tym samym czasie nasze dane wrażliwe, jak hasło bankowości mobilnej, historia kontaktów, czy pin karty kredytowej trafią wprost w ręce hakerów.

Oczywiście, możliwe jest również standardowe zawirusowanie telefonu czy tabletu (w którego wyniku nasz sprzęt może się nawet nie uruchomić), jednak nie jest to jedyna opcja, jaką do dyspozycji mają hakerzy. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby chronić zarówno swoją prywatność, jak i swój sprzęt instalująć wysokiej jakości program antywirusowy. Antywirus – oczywiście odpowiednio zaktualizowany – jest gwarancją tago, że większość zagrożeń zostanie zneutralizowana jeszcze zanim podejmie jakiekolwiek szkodliwe działania. Często dzieje się to bez jakiegokolwiek działania (lub z niewielką tylko interwencją) z naszej strony. Program antywirusowy daje nam więc gwarancję bezpieczeństwa i komfortu podczas korzystania z urządzenia mobilnego.

Jakie mogą być objawy zawirusowanego sprzętu mobilnego?

Tak, jak wcześniej wspominaliśmy – wirus mobilny niekoniecznie manifestuje się w sposób wyraźny. Filmy i popkultura nauczyły nas, że udany atak cybernetyczny i przejęcie urządzenia kończy się albo jego zniszczeniem, albo efektowną manifestacją swojej obecności przez hakerów, próbą szantażowania nas etc. Oczywiście, istnieją wirusy które działają właśnie w taki sposób. Niemniej jednak, sporo z nich daje o wiele bardziej “typowe” objawy, przez co bez oprogramowania antywirusowego są one dość trudne do wykrycia. Wiele osób potrafi tygodniami, albo i miesiącami zupełnie normalnie użytkować zainfekowany smartfon czy tablet, zanim odkryje istnienie wirusa. Niestety, dokładnie o to bardzo często chodzi cyberprzestępcom

A zatem – jakie mogą być objawy takiego ataku na nasze urządzenie? Jednym z łatwiejszych do zauważenia są z pewnością natrętnie wyskakujące nam reklamy – często nawet co kilka minut. Większość aplikacji mobilnych zawiera reklamy, niemniej różnica będzie zauważalna – zwłaszcza, że potrafią one pojawić się nawet, gdy nasz telefon znajduje się w stanie spoczynku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nasze urządzenie ostatnio nie spowalnia, nie zawiesza się, nie restartuje bez naszej komendy. Takie sytuacje również mogą bowiem być objawami zainfekowania naszego sprzętu przez złośliwe oprogramowanie.

Jaki darmowy antywirus na Androida jest warty uwagi?

Decydując się na darmowy mobilny program antywirusowy musimy mieć świadomość tego, że zapewne będzie miał on pewne ograniczenia. Raczej na pewno nie będzie oferował tak rozbudowanej gamy usług dodatkowych, jak program płatny. Niewykluczone również, że baza wirusów również może być sporo mniejsza – zwłaszcza, gdy darmowy antywirus na telefon dostępny jest również w wersji komercyjnej. Niemniej jednak, jeśli zależy nam tylko na solidnej ochronie naszego urządzenia przed cyberatakami i nie potrzebujemy dodatkowych bajerów, darmowy antywirus zapewne w zupełności wystarczy.

Istnieje wiele opcji, na które możemy się zdecydować. Darmowe wersje swoich antywirusów mobilnych oferują zarówno Norton, jak i Avast. Są to dwie bardzo uznane firmy od wielu lat zajmujące się produkcją oprogramowania zabezpieczającego dla komputerów, a ich reputacja jest jak najbardziej pozytywna. Również mobilne wersje obu antywirusów, także w wersji darmowej są chwalone przez użytkowników, ceniących sobie dużą bazę zagrożeń. Obie firmy chwalą się, że przygotowane przez nie antywirusy mobilne blokują ponad 99% zagrożeń.

Warto również zwrócić uwagę na antywirusa Avira. Jest to niezwykle ciekawy program, który nie tylko chroni przed wirusami, ale i pomaga w optymalizacji działania urządzenia. Jedną z jego głównych funkcji jest moduł natychmiastowego oczyszczenia pamięci, co w znaczący sposób wpływa na jakość działania naszego urządzenia. Pamiętać bowiem należy, że również zbyt duża ilość zajętych zasobów może doprowadzić do spowolnienia czy częstego zawieszania się smartfona i tableta.

Jaki płatny antywirus na Androida jest warty uwagi?

Przechodząc do opcji płatnych, trudno nie zauważyć, że zazwyczaj oferują one znacznie więcej rozbudowanych funkcji, niż antywirusy darmowe. Przykładowymi rozwiązaniami, jakie oferują dodatkowo płatne programy antywirusowe są np. VPN czy asystent bezpieczeństwa WI-FI. Warto również wiedzieć, że wiele płatnych programów antywirusowych to w istocie te same aplikacje, co antywirusy darmowe, po prostu w wersji premium, oferującej więcej funkcji i bardziej rozbudowane opcje. Przykładami antywirusów, jakie możemy w każdej chwili “upgrade’ować” z wersji darmowej do płatnej są Kaspersky czy omawiany wcześniej Avast. Darmowa wersja antywirusa może zatem być świetnym sposobem na przetestowanie go, zanim zdecydujemy się na płatną wersję.

Jeśli więc spodobała nam się darmowa wersja konkretnego antywirusa – najprawdopodobniej płatna okaże się jeszcze lepszym rozwiązaniem. Poza tymi propozycjami warto wspomnieć jeszcze o antywirusie BitDefender Internet Security. Oferuje on między innymi opcję indywidualnej kontroli każdej zainstalowanej na urządzeniu aplikacji, umożliwia również podłączenie się do sieci VPN. Antywirus ten cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników, podobnie jak np. ESET for Android. Ten antywirus na bieżąco monitoruje i zabezpiecza wszelkie strony internetowe, jakie odwiedzamy, zawiera również mnóstwo dodatkowych narzędzi pomagających w ochronieniu naszej prywatności.

Wcześniej wspomniany Kaspersky potrafi również blokować połączenia z niechcianych numerów, jest również w stanie ograniczyć uprawnienia aplikacji firm trzecich. Możliwości, jeśli chodzi o płatnego antywirusa dla urządzeń mobilnych jest więc naprawdę bardzo dużo. Oczywiście, nie są to rozwiązania tanie, jednak obecnie wiele firm oferuje możliwość zapłaty za swoje usługi w formie comiesięcznej, odnawialnej subskrypcji. Niczym nie różni się to więc od płatności za konto Netflix czy Spotify i umożliwia zabezpieczenie urządzenia praktycznie każdemu – ceny zaczynają się bowiem już od kilku – kilkunastu złotych miesięcznie.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać