Płynne i bezproblemowe działanie witryn internetowych ma ogromny wpływ na odbiór danej marki przez użytkowników. Chcą oni uzyskać bardzo szybko odpowiedź na postawione przez nich pytania. Uniemożliwiają to różnego rodzaju błędy, jakie mogą pojawić się na stronie. Jednym z nich jest błąd 405 Method not allowed. Może on pojawić się nawet na właściwie pozycjonowanej i zoptymalizowanej witrynie, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej, aby wiedzieć w jaki sposób postępować w takiej sytuacji.
Spis treści
Błąd 405 Method not allowed – co oznacza?
Błąd 405 Method not allowed oznacza, że przeglądarka zażądała dostępu do strony internetowej, ale jest to niemożliwe ze względu na to, że serwer po rozpoznaniu użytej metody HTTP odrzucił ją. Ten konkretny kod błędu informuje o tym, że jego przyczyna leży po stronie klienta, czyli przeglądarki. W jego efekcie wybrana strona internetowa nie wyświetli się poprawnie, a zamiast niej na ekranie pojawi się komunikat informujący o wystąpieniu tego rodzaju błędu.
W zależności od wykorzystywanej przeglądarki, serwera oraz systemu operacyjnego błąd ten może przyjmować różne formy. Dodatkowym utrudnieniem w rozpoznaniu przyczyny jego pojawienia się oraz sprawnym jego usunięciu jest to, że komunikaty nie określają w jasny sposób dlaczego się pojawił. Oznaczenie Method not allowed w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza, że do wywołania strony użyta została niedozwolona metoda, która uniemożliwia jej poprawne wyświetlenie.
Jak usunąć błąd HTTP 405? – rady dla użytkownika
W przypadku, gdy na stronie pojawi się błąd 405 Method not allowed warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda się go wyeliminować. Przede wszystkim należy sprawdzić poprawność wpisanego w wyszukiwarkę adresu URL. Może zdarzyć się bowiem, że podczas ręcznego wpisywania wkradnie się błąd, który mimo, iż jest niewielki skutkować może tym, że wybrana strona nie wyświetli się, a zamiast niej pojawi się błąd 405. Serwery zabezpieczają w ten sposób strony internetowe, aby użytkownicy nie mogli przypadkowo wejść na błędne witryny. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy w adresie nie pojawiła się literówka czy zbędna spacja.
Kolejnym sposobem na to, aby znaleźć przyczynę błędu 405 jest odinstalowanie rozszerzeń wyszukiwarki. Może zdarzyć się, że mogą one wywoływać błędy kodu wyszukiwarek. W takiej sytuacji konieczne jest przejście do ustawień oraz odnalezienie ostatnio zainstalowanych rozszerzeń. Najlepiej jest usuwać je po kolei rozpoczynając od najnowszego i za każdym razem sprawdzać, czy przyniosło to oczekiwany efekt.
Skutecznym sposobem na to, aby znaleźć powód wywołujący błąd 405 jest wyczyszczenie pamięci podręcznej wyszukiwarki. Podczas uzyskiwani dostępu o witryny różnego rodzaju dane o niej są przechowywane w pamięci podręcznej. W tym celu należy wejść w ustawienia przeglądarki, a następnie w zakładkę „historia”. Kolejnym krokiem jest wybór opcji „wyczyść dane przeglądania” oraz zaznaczenie okienka informującego o tym, że usunięte powinny zostać dane znajdujące się w pamięci podręcznej. Proces ten może różnić się w zależności od wykorzystywanej wyszukiwarki internetowej.
Jak naprawić błąd HTTP 405? – rady dla admina
Administratorzy zarządzający witryną, na której pojawił się błąd 405 usuwanie awarii powinni rozpocząć przede wszystkim od usunięcia ostatnio zainstalowanych aktualizacji systemu, na którym oparte jest zarządzenia treścią. Różnego rodzaju wtyczki oraz rozszerzenia mogą wprowadzać błędy w kodzie PHP, HTML i CSS/JS co skutkuje niepoprawnym wyświetlaniem się witryny. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku stron opartych o WordPress. Warto więc w panelu administracyjnym odnaleźć ostatnie aktualizacje, jakie zostały zainstalowane oraz rozszerzenia i je usunąć. Może okazać się to skutecznym rozwiązaniem zaistniałego problemu. Można wyłączyć także aktualnie używany motyw i ustawić taki, który używany był w ostatnim czasie.
W przypadku rozszerzeń, które podczas instalacji otrzymały możliwość dostępu do baz danych może okazać się, że ich usunięcie nie przyniesie oczekiwanego efektu. Podobna sytuacja może dotyczyć cofnięcia aktualizacji, gdyż może zdarzyć się, że mimo tego nie wszystkie jej elementy zostały faktycznie usunięte. Jeśli istnieje podejrzenie, że winą tego, że pojawia się błąd 405 jest konkretna aktualizacja lub wtyczka to konieczne jest zweryfikowanie tego, czy w bazie danych witryny nie pojawiły się w nieprawidłowy sposób zmodyfikowane rekordy. Jeśli tak to konieczne jest ich usunięcie oraz wprowadzenie poprawnych rekordów.
Kolejną przyczyną pojawienia się błędu 405 może okazać się nieaktywny moduł obsługi HTTP. W przypadku serwerów Apache pozbycie się błędu jest możliwe dzięki uruchomieniu metod HTTP, które określane są za pomocą mod_allowmethods. Należy przeprowadzić dodatkową konfigurację zasobów w kontenerach, aby usunąć błąd.
Innym ze sposobów poszukiwania przyczyn błędu 405 jest przeglądnięcie logów serwera. Większość witryn przechowuje logi na serwerze, a w dziennikach aplikacji znaleźć można historię działań, jakie były do tej pory wykonywane. Warto więc przeglądnąć logi serwera, ponieważ być może to w nich uda się znaleźć informację dotyczącą przyczyn pojawienia się błędu 405. Aby to zrobić najlepiej połączyć się z witryną za pośrednictwem protokołu SFTP lub FTP. Następnie przechodząc do katalogu głównego trzeba odnaleźć katalog z logami oraz pliki access.log oraz error.log. Błędy, które się w nich znajdują mogą skutkować pojawianiem się komunikatu 405.
Błąd 405 może być wywołany również źle skonfigurowanym serwerem. W tym celu konieczne jest dokładne sprawdzenie plików konfiguracyjnych i zweryfikowanie, czy czy nie zawierają przypadkowych przekierowań lub instrukcji obsługi żądań.
Jeśli zastosowane do tego pory metody poszukiwania przyczyn błędu 405 nie przyniosą oczekiwanych rezultatów konieczne może okazać się skontaktowanie z dostawcą hostingu. Może bowiem okazać się, że metody HTTP dla MIME zostały przez niego wyłączone. Kontakt z działem technicznym może pomóc w takiej sytuacji rozwiązać zaistniały problem.