Błąd 408 (Request timeout)- co on oznacza i jak sobie z nim poradzić?

online problems

Każdy z nas obecnie korzysta z Internetu. Przeglądarki otwieramy zarówno z poziomu naszych smartfonów jak i naszego laptopa, by móc uzyskać dostęp do konkretnych witryn, a także zapoznać się z ich zawartością. Jednak zarówno admini jak i użytkownicy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że nie zawsze wszystko w sieci działa tak jak powinno. Wobec tego, często na witrynach pojawiają się różnego rodzaju błędy, a jednym z popularniejszych jest błąd 408. Jednak co on oznacza i jak może poradzić sobie z nim zarówno użytkownik jak i administrator strony?

Błąd 408 Request Timeout- co oznacza?

Zapewne każdy użytkownik sieci doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli chce otworzyć daną stronę www, to musi również posiadać stabilne połączenie z siecią. Nie jest to jednak wystarczające, a celem wyświetlenia zasobów danej witryny niezbędne jest również poprawna komunikacja pomiędzy serwerem, a przeglądarką. Komunikacja ta następuje na zasadzie przesyłania komunikatu stanu, który znamy pod nazwą HTTP. Oczywiście przez praktycznie cały czas są one dla nas niewidoczne. Pojawiają się w momencie, gdy komunikacja ta zostaje zaburzona np. w wyniku zaistnienia błędu 408 Request Timeout. Okazuje się, że jest to błąd, który pojawia się w momencie kiedy upłynął limit czasu na przetworzenie żądania. W skrócie, przeglądarka po prostu nie odpowiedziała na nie wystarczająco szybko. Co ciekawe- ku uciesze wielu administratorów stron internetowych- błąd ten praktycznie zawsze jest spowodowany problemami leżącymi po stronie użytkownika, jednak są pewne wyjątki. Error 408 jest jednym ze wspomnianych już komunikatów HTTP, który dosłownie oznacza fakt, że dany serwer nie otrzymał całościowego żądania od klienta w określonym limicie czasu, a w efekcie połączenie (komunikacja) pomiędzy nimi została utracona. Często internauci zauważają pewne podobieństwo między http 408, a http 504- Gateway Timeout. Oba z nich wskazują bowiem na przekroczenie limitu czasu na uzyskanie odpowiedzi od serwera. Niemniej jednak w przypadku http 408 winę praktycznie w każdym momencie ponosi klient, czyli przeglądarka, a nie serwer.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że od tej reguły mogą istnieć pewne wyjątki. Często bowiem pojawia się błąd 408 nawet bez wcześniejszego żądania klienta. Wówczas jest on wysyłany przez niektóre serwery, które znajdują się obecnie w stanie bezczynności.

Jak usunąć błąd HTTP 408? – rady dla użytkownika

Wspomniane już zostało, że błąd 408 zwykle leży po stronie użytkownika. Rzadko zdarza się, że to właśnie administrator witryny i jego serwer ponosi za wystąpienie tego błędu pełną odpowiedzialność. Użytkownicy z pewnością będą mocno poirytowani faktem, że nie mogą dostać się do zasobów danej witryny. Niemniej jednak istnieje kilka prostych sposobów, które mogą przyczynić się do wyeliminowania http 408. Zatem co może zrobić przeciętny internauta w momencie, kiedy zamiast zawartości witryny widzi on error 408? Otóż:

  • sprawdź połączenie z siecią- należy wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków, błąd 408 pojawia się w momencie, kiedy występuje problem ze stabilnym połączeniem z Internetem. Zwykle winę za taki stan rzeczy można zwalić na przepustowość, która jest zbyt niska i nie dopuszcza do tego, by wysłane żądanie zakończyło się powodzeniem. Co więcej odpowiedzialność może też ponosić chwilowo zerwana łączność np. po połączeniu TCP/ IP. Jako użytkownik pierwsze co należy zrobić to zresetować swój router, a jeśli to nie pomoże, warto skontaktować się z usługodawcą.
  • skontroluj adres URL- kolejnym powodem, dla którego użytkownik może zobaczyć error 408 zamiast zasobów witryny jest błędny adres URL. Warto jednak pamiętać, że nie każda z części witryny internetowej jest dostępna dla każdego. Error 408 może się więc pojawić w momencie, kiedy próbujemy uzyskać dostęp do podstrony, do której nie mamy dostępu i nie ma ona aktywowanego protokołu SSL.
  • weź pod uwagę inne błędy- często może zdarzyć się tak, że nawet jeśli przeglądarka lub serwer rzeczywiście wyświetla błąd 408 to problem może jednak leżeć gdzie indziej. Może ona nawet wynikać z nieprawidłowo zastosowanej metody. Wówczas użytkownik powinien być świadomy tego, że przyczyną pojawienia się http 408 może być także błąd 403 lub 405 i to je trzeba w pierwszej kolejności wyeliminować.

Jak naprawić błąd HTTP 408? – rady dla admina

Błąd 408 tak naprawdę bardzo rzadko leży po stronie admina. Niemniej jednak takiej sytuacji z pewnością nie można wykluczyć. Wówczas pojawienie się http 408 może nieść za sobą poważne konsekwencje dla jakości witryny. Wobec tego jak z tym błędem mogą poradzić sobie administratorzy? Otóż:

  • zwiększ zasoby serwera- administratorzy z pewnością wiedzą, że im bardziej popularna staje się witryna, tym więcej żądań musi przetworzyć ich serwer. W praktyce oznacza to nic innego jak fakt, że będzie on potrzebował znacznie więcej zasobów, by obsłużyć wszystkie żądania http. Możliwe więc, że pojawienie się błędu 408 w witrynie jest wynikiem zwiększonego ruchu na serwerze. Administratorzy powinni więc rozważyć zmianę pakietu hostingowego na taki, który zagwarantuje im więcej pamięci RAM, a także znacznie lepszy procesor.
  • spróbuj cofnąć zmiany lub dezaktywuj nowe rozszerzenia- każdy administrator z pewnością korzysta z danego systemu do zarządzania treścią czyli CMS. Ich główną zaletą i cechą jest to, że można do nich dobrać wiele modułów i wtyczek, które zwiększą jego funkcjonalność. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że mogą one doprowadzić również do powstania błędu 408. Warto więc w pierwszej kolejności upewnić się, że error 408 nie jest wynikiem ostatnio wprowadzonej zmiany lub zainstalowanej wtyczki.
  • podnieś limit czasu na żądanie- administratorzy powinni wiedzieć, że każdy serwer posiada plik konfiguracyjny. To właśnie w nim zapisany jest limit czasu na żądanie, a także to, po ilu sekundach zostanie ono odrzucone. Jeśli został wybrany zbyt krótki okres czasu, wówczas witryna może być niedostępna właśnie z powodu błędu 408. Administratorzy powinni więc wprowadzić w tym zakresie odpowiednie zmiany.
udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać