Przeglądarki internetowe, pomimo coraz bardziej postępującego rozwoju nowych technologii, dalej nie są w pełni wolne od błędów. Doskonale zdają sobie sprawę z tego zarówno administratorzy witryn jak i przeciętni użytkownicy. W momencie, kiedy dana strona się nie otwiera, internauci nie mogą uzyskać dostępu do jej zasobów, zaś administratorzy tracą kolejnych użytkowników. Niestety, błędy pojawiające się w przeglądarkach są już praktycznie standardem i nie dziwią nikogo z nas. Jednym z bardziej problematycznych i częściej pojawiających się błędów jest 410 gone. Wobec tego co on oznacza, a także jak może sobie z nim poradzić użytkownik oraz administrator?
Spis treści
Błąd 410 Gone- co oznacza?
Administratorzy i użytkownicy witryn świadomi są tego, że w sieci czai się na nich wiele błędów i występują one dość niespodziewanie. Niektóre z nich mogą wynikać z powodu problemów po stronie serwera, zaś inne mogą pojawiać się z winy użytkownika. Niemniej jednak są również takie błędy, które pomimo tego, że uniemożliwiają dostęp do witryny to jednak błędami nie są. Najlepszym przykładem jest właśnie http 410. Okazuje się, że jest to kod HTTP, który nie pojawia się zbyt często, gdyż nie każdy administrator ma pełną świadomość jego istnienia. Co więcej, tylko nieliczni admini tak naprawdę wiedzą, co ten błąd oznacza i do czego służy.
Zacznijmy więc od tego, że omawiany błąd 410 jest zaliczany do serii błędów określanych kategorią 4xx. W praktyce oznacza to, że jest on błędem, który pojawia się w wyniku problemów po stronie klienta, którym jest przeglądarka wykorzystywana przez użytkownika. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie do końca tak jest. Błąd 410 jest jednym z kilkudziesięciu błędów hittp, który w praktyce oznacza tyle, że zasób danej witryny był wcześniej dostępny, jednak obecnie został on trwale usunięty. Co ciekawe, serwer w dalszym ciągu posiada informacje o tym, że zasób był obecny, jednak klient nie powinien z niecierpliwością oczekiwać na to, że dany zasób w magiczny sposób powróci lub zostanie on przekierowany płynnie na inny adres. Niektórzy uważają, że error 410 i error 404 są do siebie łudząco podobne. W rzeczywistości jednak występuje pomiędzy nimi kolosalna różnica. Często jest to bowiem celowe działanie administratora, który chce dokładnie zakomunikować, że witryna i jej zasób wcześniej istniały, jednak została ona w całości usunięta, a także nie ma co oczekiwać na jej powrót. W przypadku error 404, dostajemy informacje, że strona nie została odnaleziona, jednak w przypadku http 404 otrzymujemy dosłowną informację, że została ona usunięta.
W przypadku kiedy użytkownik rzeczywiście ujrzy http 410 może on być prawie pewny, że jest to działanie celowe administratora danej strony www, a jej zasoby nie są przekierowane na inny adres, ani także nie powrócą. Podsumowując można powiedzieć, że błąd http 404 jest jasną i klarowną informacją odnośnie tego, że w strona wcale nie została przeniesiona pod inny adres, a została jednak celowo przez administratora usunięta.
Jak usunąć błąd HTTP 410? – rady dla użytkownika
Wspomniane już zostało, że bardzo rzadko zdarza się, by 410 gone leżał po stronie użytkownika. Zwykle jest to celowe działanie administratora. Niemniej jednak Internet i przeglądarki są niezwykle skomplikowanymi tworami, a na ich łamach może zdarzyć się dosłownie wszystko. Wobec tego, jeśli użytkownik zauważył zamiast zasobu witryny error 410, który sugeruje, że została ona usunięta, może on spróbować się upewnić, że tak faktycznie jest. Czasem bowiem pojawienie się tego błędu może wynikać z chwilowych problemów z serwerem lub innych przyczyn. Użytkownik może jednak podjąć się próby naprawy takiej sytuacji. Oto co można wykonać:
- sprawdź witrynę przy pomocy oprogramowania antywirusowego- niekiedy okazuje się, że przyczyną wystąpienia błędu 410 gone jest nic innego jak zainfekowany plik na stronie internetowej. Warto więc posłużyć się skanerem online lub tradycyjnym oprogramowaniem antywirusowym. Być może taki błąd udać się dość szybko naprawić zaraz po oczyszczeniu plików strony internetowej z wirusów.
- skontaktuj się z dostawcą usług- niestety, użytkownicy w ramach błędu 410 nie mogą podejmować zbyt wielu działań naprawczych, gdyż najzwyczajniej w świecie błąd ten pojawia się niezależnie od nich. Jeśli więc http 410 pojawił się bez żadnego powodu, wówczas nie ma możliwości, by internauta poradził sobie z nim sam. Można skorzystać z pomocy dostawcy usług, który powinien sprawdzić, czy witryna faktycznie została usunięta, czy to jednak przejściowe problemy z jej zasobami.
Jak naprawić błąd HTTP 410? – rady dla admina
Błąd 410 http jest zwykle błędem sprowokowanym przez administratorów, którzy chcą poinformować serwery i użytkowników odnośnie tego, że zdecydowali się oni na usunięcie witryny. Nie zawsze jednak musi tak być. Często błąd ten pojawia się bez większego powodu, przez co administratorzy- jeśli nie podejmą odpowiednich działań- będą musieli liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Internauci bowiem nie są cierpliwi, a jeśli witryna odmawia im dostępu, nie mają w zwyczaju wchodzić na nią ponownie. Co zatem może zrobić admin, by rozwiązać problem http 410? Otóż:
- odinstaluj nowe rozszerzenia bądź cofnij niedawno wprowadzone zmiany- jeśli pojawienie się błędu 410 nie było celowym działaniem admina, wówczas może on próbować ten problem rozwiązać. W tym celu trzeba cofnąć zmiany, które zostały wprowadzone np. w plikach .htaccess lub po prostu pozbyć się niedawno zainstalowanych rozszerzeń i wtyczek. Warto wiedzieć, że niektóre wtyczki mogą rzeczywiście spowodować pojawienie się błędu 410 gone.
- postaraj się przywrócić kopię zapasową- administratorzy mogą również zdecydować się na przywrócenie kopii zapasowej. Powinno to rozwiązać problem w momencie, kiedy zmienili oni niedawno konfigurację strony lub przeprowadzili aktualizacje systemu. Warto się wówczas zdecydować na backup utworzony około tygodnia wcześniej. Jeśli po jego powrocie wszystko wrócić do normy, można próbować przywrócić ostatnią kopię zapasową.