Chcesz zacząć programować? Podpowiadamy, od czego zacząć

young caucasian female programmer in glasses writes program code on a laptop computer. home office
Programiści to obecnie jedna z najlepiej zarabiających grup zawodowych. Czy można się temu dziwić? Na pewno nie. Programiści nie mogą narzekać na brak pracy, a rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, pozwala im żądać coraz wyższej zapłaty za swoją pracę, którą najczęściej otrzymują. Trendowi temu sprzyja informatyzacja i cyfryzacja społeczeństwa. Z każdej strony otaczają nas nowoczesne technologie i urządzenia elektroniczne, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesne życie. Aby działały one prawidłowo, ktoś musi wcześniej je zaprogramować i napisać oprogramowanie, które będzie można na nich uruchomić. To właśnie praca dla programisty. Jeżeli i ty chcesz mieć ten zawód, powinieneś się dowiedzieć, od czego zacząć.

Nauka bezwzrokowego pisania

W zawodzie programisty konieczne jest posiadanie jednej, ale bardzo ważnej umiejętności. To pisanie bez patrzenia na klawiaturę. Chcąc szybko i bezbłędnie pisać kod, konieczne jest wyćwiczenie tej umiejętności. Nie da się tego zrobić bez długich godzin pisania. Pamiętać należy przy tym, że programując posługiwać będziemy się także wieloma znakami specjalnymi, dlatego ich obecność i lokalizacja na klawiaturze również musi być nam znana. W jaki sposób najlepiej nauczyć się szybkiego pisania? Można to zrobić przy pomocy różnego rodzaju programów instalowanych na komputerze lub zapisując się na kurs stacjonarny. Nie zapominajmy również o tym, że dla nauki takiego pisania duże znaczenie ma klawiatura, z której będziemy korzystać. Powinna być zaprojektowana i wykonana w ergonomiczny sposób, niepowodujący zmęczenia dłoni i nadgarstków.

Język angielski w zawodzie programisty

Znajomość języka angielskiego jest w zawodzie programisty koniecznością. Nie tylko dlatego, aby móc się porozumiewać z zagranicznymi klientami i współpracownikami, ale również po to, aby czytać i rozumieć dokumentację techniczną do programów i języków, które w swojej pracy będziemy stosować. Tu również pomocny może być specjalistyczny kurs nauki języka angielskiego. Do wyboru możemy mieć różne branże, w których nacisk kładziony jest na słownictwo specjalistyczne. Udział w zajęciach stacjonarnych zazwyczaj przynosi lepsze rezultaty, a ponadto jest bardziej mobilizujący dla przyszłego programisty.

Wybór języka programowania

Kiedy już wiesz, że chcesz zostać programistą, będziesz musiał dokonać wyboru, w jakim języku chcesz programować. Wybór nie musi być ani łatwy, ani prosty. Istnieje kilkadziesiąt różnych języków programistycznych, stosowanych do różnych celów, w różnych branżach i mających różny stopień trudności. Jeżeli nie znasz różnic pomiędzy nimi, warto poczytać o najbardziej podstawowych językach i możliwych zastosowaniach dla nich.

Sprzęt do programowania

W regularnej pracy programisty olbrzymie znaczenie ma sprzęt, na którym się pracuje. Szybki komputer z wydajnym procesorem oraz czytelnym monitorem na pewno korzystnie wpłynie na pracę, podobnie jak umiejętnie dobrana klawiatura, biurko, fotel i oświetlenie. Za co sfinansować wszystkie wyżej wymienione wydatki lub tylko te, które najbardziej są ci potrzebne? Odpowiedzią są kredyty pozabankowe, dzięki którym opłacisz potrzebne zamówienie i będziesz mógł się cieszyć coraz to większymi szansami na otrzymanie pracy w nowym zawodzie.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać