techunbox logo v2

Co kryje się wewnątrz tonera do drukarki laserowej?

technicians replacing toner in laser printer concept office supp

Drukarki są jednymi z najpopularniejszych sprzętów elektronicznych wybieranych do domów oraz biur. Posiadanie materialnej wersji ważnego dokumentu lub notatek do nauki to, pomimo postępującej cyfryzacji, dla wielu ludzi codzienna potrzeba. Na rynku dostępne są drukarki atramentowe oraz laserowe. Pomimo nieco wyższej ceny, to druga opcja jest wybierana częściej. Wpływają na to koszty związane z eksploatacją urządzenia, które w przypadku drukarki laserowej są znacznie niższe niż w sprzęcie z atramentem. Dowiedz się więcej na temat drukarek laserowych.

Toner – podstawowy element drukarki laserowej

Podstawą działania każdej drukarki laserowej jest toner, czyli niewielki pojemnik, w którym znajduje się specjalny proszek tonerowy. Najpierw następuje naelektryzowanie za pomocą światła lasera, dzięki czemu wspomniany proszek przykleja się do papieru. Urządzenia działające na podstawie tej technologii wyróżniają się ze względu na wiele zalet – wydruki są wyraźne, trwałe, dodatkowo nie rozmazują się i nie blakną pod wpływem światła. Tonery Samsung, HP czy Black Point – na rynku masz do wyboru sporo lubianych i sprawdzonych produktów, które polecają użytkownicy.

Wiedza na temat tego, w jaki sposób działa toner i z czego się składa, przyda się każdemu użytkownikowi drukarki laserowej. Dzięki temu będziesz mógł podejmować świadomą i najlepszą decyzję w wyborze materiału eksploatacyjnego do Twojego urządzenia. Przede wszystkim warto wiedzieć, że proszek tonerowy, w odróżnieniu od tuszu, nie zasycha i dzięki temu wytrzymuje dłużej niż atrament.

Czym jest toner?

Drukarki laserowe to urządzenia, które są doceniane zarówno przez użytkowników domowych jak i pracowników w biurach. Nie należy zapominać, że toner to w rzeczywistości sam proszek. W sklepach sprzedawany jest w specjalnych pojemnikach, dlatego jeśli skończy Ci się toner, należy kupić nowy zbiornik lub oddać zużyty do ponownego napełnienia do profesjonalnego punktu. W skład proszku wchodzi przede wszystkim barwnik, ale również drobinki żelaza oraz żywica. To dzięki ostatniej z wymienionych substancji toner przykleja się do papieru.

W celu zrozumienia czym dokładnie jest toner, warto dowiedzieć się, co wchodzi w skład tego elementu. We wnętrzu kasety znajduje się wałek, który jest światłoczuły. Nanosi on na kartę papieru toner. Proszek nie pokrywa całej powierzchni wałka, ale tylko miejsca wcześniej naelektryzowane za pomocą światła lasera. W celu przyklejenia się pigmentu do papieru, zadrukowywana kartka musi być dobrze dociśnięta do wałka pokrytego tonerem. Z tego powodu we wnętrzu kasety umieszcza się również rolkę transferową. Proszek, który nie przykleił się do papieru, jest przenoszony do specjalnego pojemniczka. W tym miejscu gromadzą się wszelkie nieczystości, jakie powstały podczas wydruku.

Tonery Samsung, Epson, HP i Black Point to tylko niektóre z przykładów elementów, w które możesz wyposażyć swoją drukarkę laserową. Wiedząc, z czego składa się toner i w jaki sposób funkcjonuje urządzenie wyposażone w ten przedmiot, podejmiesz świadomą decyzję, na który z materiałów eksploatacyjnych się zdecydować.

Materiał partnera.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać