Rozwiązania chmurowe to w ostatnim czasie nie tylko trend, ale też po prostu duże możliwości, obok których coraz mniej firm może przejść obojętnie. Potentat na rynku IT, Google, oferuje jedną z najbardziej rozbudowanych platform cloudowych: Google Cloud Platform (GCP). Czym jest ta technologia chmurowa, co oferuje i kto może z niej skorzystać?
Spis treści
Czym jest Google Cloud Platform?
Platforma Google Cloud to pakiet usług przetwarzania w chmurze. Działa on według tej samej infrastruktury, której Google używa w produktach dla pojedynczych klientów, czyli np. w wyszukiwarce, Gmailu czy YouTube. W skład GCP wchodzi szereg usług i narzędzi udostępnianych zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom, umożliwiających tworzenie i uruchamianie oprogramowania, a następnie przechowywanie go w chmurze.
Jak działa Google Cloud Platform? Jako platforma cloudowa, GCP opiera się o zbiór zasobów obliczeniowych, na które składa się fizyczna infrastruktura, czyli: komputery, twarde dyski i dyski SSD umieszczone w centrach danych Google na całym świecie. Ich liczba i niewielki dystans między nimi pozwalają na ekspresowy przesył danych, stanowiąc konkurencyjną alternatywę dla rozwiązania on-premise.
Co wchodzi w skład usług GCP?
Obecnie rozbudowana platforma Google Cloud oferuje blisko 200 usług i narzędzi. Można podzielić je na kilka grup tematycznych.
Przechowywanie i bazy danych
Jedna z najbardziej rozbudowanych grup usług Google Platform skupia się na możliwości bezpiecznego przechowywania i udostępniania plików i obiektów. Usługi obejmują również zapewnienie pamięci masowej SSD i HDD.
Narzędzia obliczeniowe
W skład narzędzi obliczeniowych wchodzą usługi udostępniające maszyny wirtualne, pozwalające tworzyć aplikacje przy użyciu instancji kontenerów, system do zarządzania klastrami i orkiestracji czy rozwiązanie do tworzenia mikrousług.
Big Data
To grupa narzędzi umożliwiających m.in.: przetwarzanie Big Data w czasie rzeczywistym oraz analizowanie i wizualizację danych na dużą skalę.
Machine Learning
Zestaw zaawansowanych narzędzi do wykorzystywania uczenia maszynowego pozwala na rozpoznawanie treści, wykrywanie pojedynczych elementów na obrazach, a także konwertowanie dźwięku na tekst w ponad 80 językach i odmianach.
Networking
W skład tej grupy wchodzą rozwiązania m.in. do udostępniania zasobów w chmurze, łączenia ich ze sobą i izolowania w wirtualnej chmurze prywatnej oraz skalowania zasobów obliczeniowych.
Bezpieczeństwo
Zespół usług dbających o bezpieczeństwo przechowywanych danych umożliwia takie działania, jak kontrola dostępu do aplikacji w chmurze bez korzystania z VPN czy automatyczne wykrywanie, klasyfikowanie i redagowanie poufnych danych.
Platforma API
Platforma API zawierająca API dla map i tras, narzędzie dla dostawców API do tworzenia modeli przychodów, a także samoobsługową platformę dla programistów służącą do publikowania interfejsów API i zarządzania nimi.
Artykuł powstał we współpracy z Fly On The Cloud