Cyfrowy nomada (Digital nomad) – czy to zawód jutra?

digital nomad people smart working concept with standing man wor

Mianem nomada zawsze były określone osoby wędrowne, które zmieniały swoje miejsca pobytu. Temat jest obecnie bardzo modny, nie tylko z uwagi na Oscara dla filmu „Nomadland”. Świat nieustannie się zmienia, a miejsce dawnego wędrowcy zajął cyfrowy nomada. Obstawia się, że tym zawodem przyszłości będzie się zajmowało nawet miliard ludzi. Kim są digital nomads, jakie zawody się z nimi wiążą i jakie są największe plusy takiego stylu życia?

Kim są cyfrowi nomadzi (digital nomad)?

Na świecie coraz osób pracuje zdalnie i utrzymuje się wyłącznie dzięki swojemu laptopowi. Wiele osób zauważyło w ten sposób swoją szansę. Uznały one, że nie muszą mieć stałego miejsca zamieszkania. Cyfrowi nomadzi zaczęli podróżować po całym świecie, dzięki czemu łączyli pracę z przyjemnością. Co ważniejsze nie jest to jedynie pusta rozrywka. Dzięki odkrywaniu nowych kultur i zwyczajów nieustannie się rozwijają, nie mówiąc już o opanowywaniu nowych języków czy umiejętności.

Stałe miejsce pracy przy biurku przechodzi powoli do przeszłości. Na świecie powstają coraz to nowe miejsca co-workingowe, które umożliwiają pracę w najbardziej nietypowych miejscach typu centra handlowe. Digital nomads nie mają jednak wygórowanych oczekiwań, jeśli chodzi o warunki robocze. Wystarczy im szybkie połączenie internetowe. Laptop noszą ze sobą niczym walizkę i codziennie starają się pracować w innych warunkach. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale te pierwsze przeważają w przypadku osób chcących odkrywać świat i przeżywać nowe przygody.

Jaką zawody są popularne wśród cyfrowych nomadów?

Praca jako cyfrowy nomada ma oczywiście swoje ograniczenia. Większość zawodów wymaga pracy stacjonarnej, dlatego osoby takie nie mogą spontanicznie wyruszyć w świat. Pozostaje wyłącznie praca zdalna, która nie wymaga korekty osób z najbliższego otoczenia. Przykładowo copywriter może wykonywać swoją pracę w domu, ale czasami firma daje mu ograniczenia w postaci zameldowania się o konkretnej godzinie w siedzibie i przedstawienia swoich tekstów.

Cyfrowi nomadzi muszą być w pewien sposób samowystarczalni. Najczęściej podejmują się różnych zleceń bez konkretnej umowy długoterminowej. Praca jako cyfrowy nomad często opiera się przykładowo na umowie o dzieło, gdzie nie płaci się za liczbę przepracowanych godzin, ale za konkretną pracę, która została wykonana. Najczęściej nomadami zostają: programiści, doradcy marketingowi, copywriterzy, osoby uczące zdalne (np. języków obcych), blogerzy, psychologowie, prawnicy, właściciele firm internetowych, konsultanci SEO czy tłumacze. Wszystkie te zawody są stosunkowo nowe – niedziwne więc, że dostosowały się do nowych czasów.

Jakie miejsca są najpopularniejsze wśród cyfrowych nomadów?

Co prawda praca jako cyfrowy nomada daje niemal nieograniczone możliwości, ale nie zabraknie jednak pewnych ograniczeń. Praca wymaga jednak stałego podłączenia do Internetu, a najwydajniej wciąż pracuje się w wygodnym fotelu przy dużym biurku czy stole. Dlatego najlepiej rozgościć się w miarę blisko cywilizacji, niekoniecznie przy namiocie blisko stepów, tundr czy lasów deszczowych. Najlepsze miejsca pracy dla cyfrowego nomada mogą być naprawdę różne, a wszystko jest kwestią gustu. Jedni wybiorą gorące miasta południa Hiszpanii, inni piękne miejscowości w zimniejszej Norwegii, a jeszcze inni kulturalne centrum Nowego Jorku. Najpopularniejsze w Polsce wciąż są jednak Niemcy, Wielka Brytania lub kraje Beneluksu.

happy and free digital nomad alternative woman working with tech
 

Jakie są wady i zalety zostania cyfrowym nomadem?

Praca jako cyfrowy nomada nie jest z pewnością dla osób, którzy cenią stałe przyjaźnie. Tym bardziej dla osób, które są bardzo blisko ze swoją rodziną. Dla wielu jedyna forma kontaktu w formie telefonu czy połączeń internetowych jest nie do przebrnięcia. Minusem stałych podróży są również koszty. Nie dość, że trzeba płacić nieustannie za transport, to jeszcze wyższy jest koszt życia za granicą. Stałe mieszkanie w Polsce, a wynajmowanie czasowe lokum w różnych krajach to nieporównywalne wydatki.

W przypadku osób, które mają mało do stracenia i nic nie trzyma ich w Polsce – przeważać będą zalety. Odkrywanie nowych miejsc, zero rutyny i poznawanie ludzi odmiennych zwyczajów i kultur to przygoda, która nigdy się nie znudzi. Pełna dobrowolność w wyborze kolejnego miejsca oraz czasu pracy pozwala na porządkowanie swojego życia według swoich zasad. Wstawanie o 6:00 do pracy i ciągłe te samo mieszkanie odejdą szybko w niepamięć.

Czy warto zostać digital nomad?

Digital nomad to praca przyszłościowa, która dla wielu jest spełnieniem marzeń. Dla jednych będzie to kosztowna przygoda, dla innych z kolei szansa na karierę za granicą. Opłacalność zależy od tego, jak szybko dany cyfrowy nomada dopasuje się do zmieniającego się otoczenia. Jeżeli szybko opanuje inne języki to będzie mógł się podejmować zleceń, które finansowo dopasują się do warunków w danym kraju. Zarabianie na zleceniach z Polski i mieszkanie przykładowo na zachodzie Europy może okazać się zbyt kosztowne. Elastyczni cyfrowi nomadzi, którzy nie narzekają na oferty z całego świata z pewnością będą mogli powiedzieć, że ich wybór życiowy był strzałem w dziesiątkę.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać