Czym jest dysk SSD i czy warto postawić na taki nośnik w swoim komputerze?

repairing and upgrading laptop computer. new solid state drive on a laptop. computer maintenance service concept. broken laptop storage system

Dysk SSD, inaczej zwany półprzewodnikowym, to urządzenie pamięci masowej, które spotykane jest w laptopach, komputerach stacjonarnych, konsolach do gier i w wielu innych urządzeniach. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają szeregowi zalet, które dają im przewagę nad tradycyjnymi dyskami HDD. Jakie są cechy dysków SSD i jak wybrać odpowiedni model dla siebie? Podpowiadamy!

Co to jest dysk SSD?

To, że twardy dysk przechowuje cyfrowe informacje, takie jak zdjęcia, dokumenty, programy, czy preferencje dotyczące aplikacji, wydaje się oczywistością. Większość użytkowników kojarzy dyski HDD nawet z wyglądu – to zamknięty w obudowie dysk (lub układ dysków), który przypomina nieco małą płytę CD lub klasyczną dyskietkę 3,5 cala. O ile dyski SSD pełnią analogiczne do modeli HDD funkcje, to ich budowa jest już inna.

Zadaniem dysku SSD jest przechowywanie i udostępnianie różnego rodzaju danych. W przeciwieństwie do starszych odpowiedników HDD – nie posiadają żadnych części ruchomych. Jest to tak zwany typ pamięci flash. Dzięki temu modele SSD wykazują szereg cech, które pozytywnie wpływają na ich wydajność, energooszczędność i niezawodność.

Co odróżnia dysk SSD od dysków HDD?

Dzięki temu, że konstrukcja dysków SSD nie zakłada wykorzystania ruchomych elementów, możliwe jest uzyskanie znacznie lepszych parametrów i większej trwałości. Obracający się dysk HDD, na skutek wykonywanej pracy mechanicznej, wytwarza znacznie więcej ciepła. Powoduje to częste awarie, a co za tym idzie, utratę ważnych danych. Takie sytuacje nie występują w modelach SSDDysk ten utrzymuje niższą temperaturę i cechuje się większą niezawodnością i bezpieczeństwem. Brak obracających się elementów to także cichsza praca oraz mniejsza waga, co jest szczególnie istotne w przypadku laptopów.

Dyski SSD są nawet 100 razy szybsze niż tradycyjne modele talerzowe. Urządzenia, które są w nie wyposażone, nie tylko szybciej się włączają, lecz także są w stanie szybciej przesyłać nawet znaczne ilości danych. Ta cecha czyni je doskonałym narzędziem w biznesie, gdzie czas jest na wagę złota. Również dzięki temu chętnie wybierane są przez graczy, gdzie szybkość dysku SSD znacząco wpływa na czas załadowania się konkretnego tytułu i odczucia z wirtualnej rozrywki. Nie należy zapominać również o kwestiach związanych z energooszczędnością. Ponieważ modele SSD nie posiadają obracanych tarcz, możliwe jest zaoszczędzenie znacznych ilości energii, która nie musi być spożytkowana na wprawienie ich w ruch. Dzięki temu laptop lub inne urządzenie mobilne jest w stanie pracować zdecydowanie dłużej, bez konieczności podłączenia do zasilania.

Jaki dysk SSD wybrać?

Kompletując indywidualny zestaw komponentów lub decydując się na wymianę dysku w komputerze, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszą kwestią jest prędkość odczytu danych. Będzie się to bezpośrednio przekładało na wydajność pracy urządzenia, a co za tym idzie, wygodę użytkowania. Szybsza prędkość odczytu to szybsze uruchamianie urządzenia, bardziej płynna praca i lepsze wrażenia podczas gry, szczególnie tych bardzo wymagających. Zarówno w przypadku dysków SSD 500GB, jak i wersji SSD 1TB, rozpiętość możliwości jest naprawdę duża i waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy megabitów na sekundę.

Kolejny parametr to pojemność. Determinuje on jakie ilości danych będziemy mogli przechowywać na nośniku. Największą popularnością cieszy się dysk SSD 1TB i nieco mniejszy dysk 500GB SSD. Szukając dysku SSD, możemy wybierać spośród modeli już od 60 GB do nawet kilku terabajtów.

Jaka pojemność dysku SSD będzie najlepsza?

Wybór odpowiedniej pojemności dysku jest kwestią indywidualną i zależy od preferencji użytkownika. Osoby, które na swoich komputerach przechowują znaczne ilości danych, będą potrzebowały modeli o większej pojemności, takich jak dysk 1TB SSD. Po takie rozwiązanie sięgają, np. fotografowie lub filmowcy, jak również zapaleni gracze. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nie zabraknie nam miejsca na magazynowanie ważnych informacji, to dysk 1 TB SSD będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Nieco mniejsza, jednak równie atrakcyjna propozycja to dysk SSD 500GB. Świetnie sprawdzi się w komputerach służbowych i takich, które służą raczej do wykonywania zadań, niż do przechowywania informacji. Jeśli natomiast szukamy nośnika półprzewodnikowego jednie do systemu operacyjnego, to wystarczy nam model o mniejszej pojemności, np. 120 GB.

Należy jednak pamiętać, że dopasowanie odpowiedniego dysku to nie tylko kwestia preferencji. Przed zakupem warto sprawdzić sposób montowania nośnika do urządzenia. Spotkamy się tu z dwoma rodzajami dysków. Niektóre modele, tak jak np. dysk SSD 1TB w wariancie SATA będzie komunikować się z płytą główną za pośrednictwem przewodu SATA. Drugą opcją jest zamontowanie dysku bezpośrednio w gnieździe płyty za pośrednictwem portu M.2. Jednak nie zawsze jest ono obecne.

Artykuł partnerski

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać