Kontrola zachodzących w przedsiębiorstwie procesów biznesowych stanowi jeden z kluczowych czynników, które ułatwiają identyfikację stanu obecnego przedsiębiorstwa i ocenę bieżącej efektywności działania. Jednym z popularniejszych sposobów na poprawę sytuacji w firmie i zyskanie dodatkowej przewagi konkurencyjnej jest wdrożenie potężnego narzędzia, jakim jest system ERP.
Spis treści
Czym jest system ERP?
Choć systemy wspomagające zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa znane są już od lat 90, to jednak dopiero w dzisiejszych czasach, tak mocno scyfryzowanych jesteśmy w stanie poznać ich prawdziwy potencjał. System ERP jest doskonałym przykładem tego, jak jedno oprogramowanie złożone z wielu modułów w praktyce przyczynia się do usprawnienia działania firmy w każdym obszarze.
Czym zatem są systemy ERP? To narzędzia, które działają na jednej bazie danych, a dzięki licznym modułom umożliwiają monitorowanie wszystkich procesów biznesowych zachodzących w firmie, optymalizację kosztów oraz jednoczesną maksymalizację produktywności.
Jakie obszary biznesowe są wspierane przez system ERP?
Jakie dokładnie obszary wspiera nowoczesne oprogramowanie ERP? Przede wszystkim ułatwia automatyzację żmudnych procesów realizowanych wcześniej przez pojedynczych pracowników. Dodatkowe moduły zapewniają pełną obsługę działów produkcyjnych, działów sprzedażowych, płacowych i kadrowych, a także księgowych.
Tak naprawdę system ERP to rozwiązanie dedykowane każdej firmie, która ze względu na rosnącą skalę działalności identyfikuje problemy związane z odpowiednim zarządzaniem, przebiegiem informacji i chaosem. Systemy ERP w zależności od naszych potrzeb mogą być dodatkowo wyposażone w moduły magazynowe, ułatwiające ewidencjonowanie materiałów, a także specjalne moduły analityczne, gwarantujące pełny zakres raportowania.
Korzyści wynikające z wdrożenia systemu ERP
Dlaczego ERP to w dzisiejszych czasach konieczność, a nie dodatkowa inwestycja? Przede wszystkim ze względu na kompleksowość tego rozwiązania. System ERP, który zostanie wdrożony w dowolnej firmie, obejmie swoim zakresem wszystkie najważniejsze działy firmy i zdecydowaną większość procesów biznesowych w niej zachodzących. To sprawi, że trudna do zaplanowania współpraca pomiędzy poszczególnymi działami będzie teraz odbywać się z wykorzystaniem tej samej, jednorodnej informacji pochodzącej z bazy danych.
Takie usprawnienie podstawowych mechanizmów przedsiębiorstwa w prostej linii prowadzi do zmniejszenia kosztów, zwiększenia produktywności i oczywiście wyższych zysków organizacji.
Jak wybrać system ERP dopasowany do potrzeb biznesowych?
Wybór odpowiedniego narzędzia ERP to bez wątpienia duże wyzwanie dla każdej firmy. Obecnie wielu dostawców chwali się nowymi, przełomowymi funkcjonalnościami, które zrewolucjonizują pracę przedsiębiorstwa. Jednak w procesie wyboru musimy wykazać się rozsądkiem i dobrać takie rozwiązanie ERP, które w 100% dopasuje się do potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Nie jest tajemnicą, że większy zakres funkcjonalności oznacza wyższe koszty zakupu i wdrożenia systemu ERP.
A zatem przede wszystkim zwróćmy uwagę na liczbę modułów, w jakie wyposażony jest ERP i ich użyteczność względem procesów realizowanych w naszej organizacji. Kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę to stabilność systemu – jego niezawodność i potencjał do skalowania w przypadku powiększania się firmy. Nie zapominajmy także o samym wdrożeniu. Czy system będzie możliwy do wdrożenia bez rewolucyjnych zmian w samym procesie? Jeśli tak, śmiało możemy decydować się na takie rozwiązanie.
Cena wdrożenia systemu ERP
Ile tak naprawdę kosztuje wdrożenie systemu ERP? Precyzyjne oszacowanie kosztów wdrożenia uzależnione jest od licznych czynników. Każde wdrożenie jest realizowane indywidualnie, dlatego w procesie wyceny pod uwagę bierze się takie kwestie, jak branża, liczba wykorzystywanych modułów, poziom skomplikowania samego wdrożenia, a także rodzaj licencji.
Bez względu jednak na cenę możemy stwierdzić, że wdrożenie systemu ERP będzie opłacalne dla każdej firmy, która od jakiegoś czasu boryka się z problemami w obszarze efektywności i nadmiernych kosztów.