Czy wiesz, że płynne, kinowe ruchy kamery są dostępne tak naprawdę dla każdego filmowca – nie tylko pracującego w Hollywood? Wystarczy użyć do nagrań slider. Tego typu sprzęt płynnie przesuwa kamerę wzdłuż szyny, umożliwiając wykonanie wciągających ujęć. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, czym warto kierować się w trakcie zakupu slidera.
Czy wiesz, że płynne, kinowe ruchy kamery są dostępne tak naprawdę dla każdego filmowca – nie tylko pracującego w Hollywood? Wystarczy użyć do nagrań slider. Tego typu sprzęt płynnie przesuwa kamerę wzdłuż szyny, umożliwiając wykonanie wciągających ujęć. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, czym warto kierować się w trakcie zakupu slidera.
Spis treści
Co to jest slider filmowy?
Slider to specjalna szyna z podpórkami i platformą do kamery, która pozwala na płynne przesuwanie aparatu lub kamery. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie kamerą w trakcie filmowania, uzyskując tym samym bardzo ciekawe najazdy. Slidery mogą być rozbudowywane o dodatkowe urządzenia, takie jak np. zautomatyzowane głowice czy ramiona.
Slidery można rozstawiać bezpośrednio na podłożu, na stołach bądź na statywie. Ta trzecia opcja umożliwia ustawienie ich pod kątem – nawet pod kątem prostym, tak aby ruszać kamerą w pionie. Slidery różnią się między sobą długością szyny i stopniem zaawansowania. Od tego pierwszego parametru zależy to, jak długą drogę w trakcie ujęcia może pokonać kamera. Drugi dotyczy tego, czy dany slider to po prostu prowadnica umożliwiająca ręczne poruszanie kamerą, czy bardziej rozbudowane urządzenie ze zautomatyzowanymi funkcjami.
Jaki slider wybrać? Najlepszy slider do filmowania
Przy zakupie slidera należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Poniżej znajdziesz ich krótkie omówienie.
-
Długość szyny – im dłuższa szyna, tym większy zakres ruchu kamery uzyskasz. Jednocześnie taki slider będzie miał dużo większe rozmiary, co uniemożliwi wygodne zabieranie go np. w podróż. Ciekawym rozwiązaniem jest slider Edelkrone z serii Plus Compact, który dzięki specjalnej budowie zwiększa zakres przesuwu aparatu lub kamery, przy zachowaniu całkiem mobilnej konstrukcji.
- Udźwig – istotne jest także to, jak ciężki sprzęt jest w stanie obsłużyć slider. Jeśli korzystasz z podstawowego zestawu wideo, to będzie wystarczył raczej podstawowy slider. Dla rozbudowanych, zaawansowanych zestawów operatorskich konieczne jest sięgnięcie po profesjonalny slider z bardzo dużym udźwigiem.
- Mechanizm blokady – na czas transportu slider wykorzystuje blokadę, która zapobiega jego mimowolnemu przesuwaniu w torbie lub w plecaku. Taka blokada przydaje się także do zatrzymania aparatu lub kamery w danej pozycji już podczas rejestrowania materiału.
- Sposób konfigurowania – na dynamicznych planach zdjęciowych często zdarza się zmienianie pozycji sprzętu. W takich sytuacjach pomaga slider, który błyskawicznie się konfiguruje. Taki model przyda się także np. podczas filmowania ślubów, gdzie konieczne jest częste zmienianie pozycji i podążanie np. za parą młodą i kolejnymi etapami uroczystości. Wybierając slider zwróć więc koniecznie uwagę na to, w jaki sposób się go rozstawia. Na szczęście większość modeli jest w kilka sekund gotowa do filmowania ujęć.
- Sposób wymiany pasów – za ruch bazy do kamery często odpowiedzialne są specjalne pasy. Slidery firmy Edelkrone mają tak zaprojektowany ten mechanizm, aby można było z łatwością wymieniać pasy. Takie rozwiązanie ułatwia pracę na planie i przyspiesza konserwację sprzętu.
-
Zgodność z dodatkowymi akcesoriami – slider to często tylko podstawa zestawu filmowego. Do robienia płynnych najazdów czy filmów poklatkowych konieczne jest użycie zautomatyzowanych głowic, czy ramion. Przykładowo slidery Edelkrone są częścią szerszego środowiska urządzeń, które pozwala na tworzenie wielu zaawansowanych, widowiskowych ujęć.
Artykuł sponsorowany.