DisplayPort vs HDMI – które złącze jest lepsze oraz jakie są ich główne różnice?

displayport vs hdmi – ktore zlacze jest lepsze oraz jakie sa ich glowne roznice

Aktualnie szukając przewodu pozwalającego podłączyć monitor do komputera, na rynku znajdziemy głównie dwa wiodące rozwiązania: HDMI oraz Display Port. Oba pozwalają przesłać dźwięk oraz obraz przy użyciu jednego sygnału, ale znajdziemy przynajmniej kilka różnic między nimi. Co lepiej wybrać i dlaczego?

Czym jest HDMI?

HDMI jest złączem kojarzonym przez wiele osób – znajdziemy je w konsolach, komputerach, dekoderach TV, a także niemalże każdym nowym monitorze oraz telewizorze. Standard HDMI opracowany został niemal 20 lat temu – w okresie od 2000 do 2002 roku. Pozwala on na cyfrowy przesył pakietu danych zawierającego audio i wideo w formie nieskompresowanej – a tym samym bez strat jakości. 

Obecnie na rynku znajdziemy trzy 19-pinowe rodzaje złącza HDMI:

  • HDMI typ A 
  • mini-HDMI (typ B)
  • micro-HDMI (typ C)

Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym jest typ A. Typ B czasem wykorzystywany jest w laptopach, a typ C to domena wyłącznie urządzeń mobilnych.

Co to DisplayPort?

Alternatywą dla HDMI jest opracowany w 2006 roku DisplayPort. Miał on za zadanie usprawnić komunikację komputera z telewizorem, a także zestawem kina domowego i wyprzeć stosowane wcześniej złącza VGA oraz DVI. Pozwala na przesył danych przy wykorzystaniu od jednej do czterech linii (HDMI zawsze korzysta z 4). 

Obecnie na rynku znajdziemy trzy formaty złącza DisplayPort:

  • pełnowymiarowy DisplayPort
  • mini-DisplayPort
  • micro-DisplayPort

Podobnie jak w przypadku HDMI mniejsze rozwiązania znajdują zastosowanie w urządzeniach mobilnych.

Czym różnią się HDMI oraz DisplayPort?

Porównując ze sobą oba standardy powinniśmy skupić się na czterech najistotniejszych parametrach obu rozwiązań. Przy porównaniu zestawimy ze sobą najpopularniejsze wersje: HDMI 2.0 oraz DP 1.3, chociaż rzucimy okiem także na te najbardziej aktualne.

Jakość wideo oraz obsługiwana rozdzielczość

Zarówno HDMI 2.0, jak i DP 1.3 gwarantują obsługę wideo w rozdzielczości 4K. Różnicę zauważymy dopiero patrząc na odświeżanie: dla HDMI wynosi ono maksymalnie 60 Hz, tymczasem DisplayPort poradzi sobie bez problemu z obrazem odświeżanym z częstotliwością 120 Hz. HDMI nadgania ten brak dopiero w wersji 2.1. 

Najnowsze wersje obu rozwiązań oferują obsługę treści także w 8K.

Jakość przesyłanego dźwięku

W tym miejscu nie ma sensu się za bardzo rozwodzić: oba złącza oferują 8-kanałowy dźwięk z próbkowaniem 192 kHz. Ciężko doszukać się w tym aspekcie jakichkolwiek zauważalnych różnic.

Przepustowość

DisplayPort 1.3 oraz 1.4 oferuje przepustowość na poziomie około 26 Gbit/s. W przypadku HDMI różnica między 2.0 i 2.1 jest zauważalna – przepustowość tych rozwiązań wynosi odpowiednio 18 i 48 Gbit/s.

Maksymalna długość przewodu

Tutaj zdecydowanym zwycięzcą jest HDMI – w większości przypadków zapewni on pełną przepustowość nawet przy 10-metrowym przewodzie. DisplayPort nie gwarantuje tego w przypadku kabli o długości powyżej 3 metrów.

HDMI vs DisplayPort – które rozwiązanie jest lepsze?

Na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. W większości przypadków u graczy lepiej sprawdzi się DisplayPort – gwarantuje on obsługę wyższych częstotliwości odświeżania obrazu. Przy HDMI różnica ta zanika dopiero w przypadku rozpowszechniającego się dopiero standardu 2.1. Na korzyść tego drugiego przemawia natomiast popularność (dużo łatwiej będzie znaleźć sprzęt z HDMI niż DP), a także możliwość wykorzystania znacznie dłuższych przewodów. 

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać