Rozwój technologii w dużym stopniu wpływa też na wykorzystywanie nowych rozwiązań w dziedzinie fotografii. Od kilku lat coraz częściej stosowane są drony. Umożliwiają przede wszystkim tworzenie przepięknych zdjęć z lotu ptaka. Jak prawidłowo robić zdjęcia przy użyciu drona? O jakich zasadach bezpieczeństwa nie można zapomnieć?
Spis treści
Przygotowanie drona do robienia zdjęć
Korzystanie z dronów umożliwia fotografowanie obiektów z wielu różnorodnych pozycji. Dzięki temu jest to urządzenie oferujące użytkownikowi szerokie możliwości. Większość osób robi zdjęcia z drona przy pomocy sprzętu, który jest fabrycznie wyposażony w gotowy aparat.
Warto pamiętać o tym na etapie zakupu i dokładnie przeanalizować parametry kamery. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość odbierania obrazu na smartfonie – wiele urządzeń dostępnych w sklepach posiada tę funkcję. Przed udaniem się na pierwszą sesję, warto zapoznać się ze wszystkimi funkcjami oferowanymi przez posiadanego drona.
Podstawowe parametry wpływające na efekt końcowy
Istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie ciekawych efektów podczas wykonywania zdjęć. Jednym z nich jest m.in fotografia otworkowa. Również drony otwierają przed użytkownikami nowe możliwości. Aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał, należy jednak dokładnie poznać specyfikę posiadanego sprzętu. Do drona należy dobrać odpowiedni obiektyw. Znaczenie ma również rozmiar karty pamięci – warto upewnić się, jak wiele zdjęć będzie mogła pomieścić.
W jakim formacie wykonywać zdjęcia? Najlepszym rozwiązaniem będzie JPG + RAW. Pliki typu JPG wyglądają przyzwoicie, a dodatkowo cechują się niewielkim rozmiarem. Z kolei RAW oferuje obraz wyższej jakości, ale zajmuje większą ilość przestrzeni.
Znaczenie mają też ustawienia aparatu dotyczące kolorów oraz ekspozycji. Różnorodne profile wpłyną na barwy zdjęć. W przypadku ekspozycji najlepszą opcją będzie pozostawienie trybu automatycznego. Dzięki niemu kamera sama naświetli obraz w odpowiednim stopniu.
Aby znaleźć idealne rozwiązania, warto korzystać z poradników: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.
O czym nie można zapomnieć?
Warto pamiętać o tym, że kamera dostarczana z dronem jest z reguły przeznaczona do nagrywania plików wideo. Zdjęcia w ruchu czy fotografie krajobrazów to drugoplanowa kwestia – często możliwości twórcze mogą być dość ograniczone. Należy jednak mieć na uwadze, że obiekty na zdjęciach będą znajdowały się daleko. Dzięki temu nie będzie potrzebna duża głębia ostrości w celu uzyskania wyraźnej fotografii. Aby wykonać zdjęcie w wysokiej rozdzielczości, można korzystać z trybu panoramicznego lub wykonać kilka ujęć, a następnie stworzyć panoramę w programie do edycji zdjęć.
Formaty oferowane przez aparaty dołączone do dronów to z reguły 16:9 i 4:3. Warto początkowo korzystać z jednego i drugiego – każdy w pewnym stopniu wpłynie na ostateczny efekt. Częstym zabiegiem, który znacznie podniesie jakość zdjęć, jest ustawienie ISO na niski poziom. Wymaga to ręcznego zmodyfikowania ustawień.
Ostatnią sugestią jest stosowanie filtrów. Wpływają one na to, że do aparatu dostaje się mniejsza ilość światła, a to wywołuje otwarcie migawki na dłuższy czas. Lubiane przez fotografów są też filtry polaryzacyjne. Sprawdzają się przede wszystkim do tworzenia ujęć obejmujących niebo – odcienie niebieskiego stają się głębsze i bardziej wyraźne.